mapa
poende

Historie obce Bedřichov

Bedřichov byl založen roku 1558 a pojmenován podle tehdejšího majitele libereckého panství Friedricha (Bedřicha) z Redernu. Několik století zde pracovala skelná huť, založená skláři Wandery roku 1598 pod dnešní Lesní chatou (na jejím místě kdysi stávala bedřichovská rychta). Huť vyráběla až do roku 1807, pocházejí odtud malované poháry z lesního skla s bublinkami i lékárenské a voňavkářské flakóny. Po zrušení sklářského provozu a stržení objektu huti bylo místo opuštěno, donedávna jej připomínal pouze malý pahrbek. V současnosti opět probíhá v prostoru staré huti archeologický výzkum s bohatými nálezy původních výrobků a částí nářadí sklenářských dělníků.

V obci je celá řada dřevěných a kamenných lidových chalup - připomínek dob, kdy Bedřichov býval pouhou pastvinářskou a sklářskou osadou na okraji lesů. Na svahu pod rozhlednou Královkou stojí kostel Sv.Antonína z roku 1932.

Od poloviny 20. století je Bedřichov vyhledávaným místem zejména zimní rekreace. Poblíž horní přehrádky na Bílé Nise je lyžařský stadion (v létě využíván jako tenisové kurty a víceúčelové hřiště), což je jedno z výchozích bodů Jizerské lyžařské magistrály, která skýtá přes 100km upravovaných lyžařských tratí po celých Jizerských horách a zhruba stejný počet pro milovníky cyklistiky i pěší turistiky. Severně od obce jsou závodní lyžařské běžecké tratě, na nichž se koná celá řada závodů v běhu na lyžích, nejslavnějším je patrně Jizerská padesátka. Tento závod vznikl jako testovací závod výkonnosti horolezců, první ročník se konal v lednu 1968 za účasti 52 závodníků na trati Bedřichov-Kořenov a zpět. Protože třetího ročníku se v roce 1970 zúčastnili členové Expedice Peru 1970, která však skončila tragicky pod kamennou lavinou pod Huascaranem, byl rok nato závod nazván již Jizerská padesátka - Memoriál Expedice Peru 70. Rok od roku získávala a stále získává "padesátka" na popularitě, na počátku 80.let stálo na startu téměř osm tisíc závodníků (v současnosti startuje cca 3 tisíce závodníků). Na začátku 90. let se byl závod zařazen do Euroloppetu a v roce 1999 se Jizerská padesátka stala členem světové ligy dálkových běhů Worldloppet.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.bedrichov.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 06.10.2004 v 13:50 hodin