mapa
poende

Historie obce Kozmice [ Historie (archivní dokument) ]

Mezi Hlučínem a Dolním Benešovem leží obec Kozmice. Kozmice dostaly svůj název od křestních jmen svých zakladatelů, tj. od jména Kozma. První písemná zmínka pochází z r.1349 z opavského mostního rejstříku obcí a původní název obce byl Kosmicze. V roce 1970 byly nalezeny na polích v okolí Kozmic kamenné předměty svědčící o osídlení této oblasti již v mladší době kamenné. Při dělení Opavska v roce 1377 náležely Kozmice k benešovskému panství a do dílu opavského. Později se obec dělí na Horní a Dolní. Husitská doba přinesla tlak na benešovské pány, kteří byli přívrženci reformace. Zůstaly jim tak pouze Dolní Kozmice, zatímco Horní Kozmice získali Fenklové z Cochtendorfu. V průběhu občanské války mezi stoupenci krále Jagellonského a uherského Matyáše Korvína byly Horní Kozmice vypáleny. Nakonec obě části získal Korvínův hejtman Jan Bělík z Kornic a byly zastaveny hlučínským pánům Janu Bělíkovi a Baltazaru Vlčkovi.
V roce 1510 náležely již celé Kozmice k benešovskému panství, které tehdy vlastnili Jan a Vavřinec z Drahotuš.
Roku 1569 umírá bez potomků majitel benešovského panství Beneš z Drahotuš a majetek přechází na sestru Alenu z Drahotuš. Protože i ona umírá roku 1590 bez potomků, majetek se ocitá v rukou jejího druhého manžela Davida Mošovského z Moravčína. I tento majitel umírá bez potomků a majetky přešly na jeho synovce. Neplodnost pánů z Drahotuš je velmi zajímavá a do dnes nevíme jaká byla jejich příčina. V rukou Mošovských z Moravčína zůstal benešovský statek i s obcí Kozmice až do poloviny 17. století. Během třicetileté války se obec díky tažením armád téměř vylidnila. Teprve v roce 1721 se díky soupisu majetku dovídáme, že Kozmice patřily k těm bohatším. Po šlechtě byl dalším vlastníkem majetku dědičný fojt. Prvé jméno dědičného fojta v Kozmicích je potvrzeno k roku 1595, jmenoval se Martin Tomeček. V 18. století vlastní Kozmice Maxové a od roku 1774 páni z Heneberků. Po roce 1742 byly Kozmice připojeny k Prusku. Obyvatelé Hlučínska nadále hovořili svým slovanským dialektem, ale postupně měnili své myšlení a přejali nejprve pruský a později německý styl života. Tyto rozdílné myšlenkové a pracovní návyky odlišují obyvatele Hlučínska dodnes.
Roku 1831 přešlo benešovické panství na E.M. knížete Lichnovského, který jej prodává belgickému bankéři Janovi Jakubovi Lejeune z Vervier. Po smrti tohoto majitele získávají panství Rottschildové. Další rozvoj obce přinesla v roce 1913 stavba železniční tratě Kravaře - Chalupki. Po připojení k ČSR v roce 1920 patřily Kozmice až do roku 1960 do okresu Hlučín.
Na počátku 19. století byla postavena kaple sv. Floriána a v letech 1934-1936 byl na jejím místě postaven farní kostel sv. Floriána. Za pozornost stojí obraz sv. Rodiny, který byl do kostela přenesen. Z konce 19. století pochází památkově chráněná stodola s ohradní zdí přímo u silnice na Opavu.V roce 1910 byla postavena škola.

V roce 1973 byly připojeny k Hlučínu a od roku 1993 jsou opět samostatnou obcí.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.kozmice.cz

AKTUALIZACE: David Mužík (Infomorava.cz) org. 56, 02.04.2003 v 12:34 hodin