mapa
poende

Historie motorestu Skřítek

Horské sedlo Skřítek, ležící v nadmořské výšce 877 m, odděluje nejjižnější část Hrubého Jeseníku od Hraběšické hornatiny na jihozápadě, kde nejvyšší vrchol - Kamenný vrch - se tyčí jen do výše 952 m. Přes sedlo vede silnice, spojující východní část severní Moravy se západní, konkrétně Rýmařov se Šumperkem. Sedlo Skřítek je asi 2,5 km dlouhá a několik desítek metrů široká plošina, na jejímž počátku (ze strany od Šumperka) se nachází poměrně známý motorest, zvaný Na Skřítku.

Historie hostince Na Skřítku (německy Berggeist) je však nejméně o sto let starší. Již v letech 1839 - 42 byla přes sedlo postavena stavební firmou bratří Kleinů císařská silnice z Rýmařova do Šumperku (Römerstadt - Mährisch Schönberg). V polovině 19. století pak zde byl vystavěn zájezdní hostinec Berggeist. Silnice sloužila zejména k dopravě dříví do sobotínských železáren. Po rozmachu železnice ztrácela tato silnice svůj význam a teprve rozvoj turistiky v 50. a 60. letech 20. století probudila toto místo opět k životu.

Jednota Zábřeh na Moravě tu v r. 1966 vybudovala na místě původního hostince nový motorest. Přesto, že neposkytuje ubytování, už jen svou existencí s možností stravování (počet míst u stolu se v průběhu let pohyboval mezi 80 - 100 místy) a ostatním vybavením vytvořil velice potřebnou základnu pro letní i zimní turistiku v této oblasti. Příjemný interiér budovy, doplněný o dřevěné plastiky a obraz z vypalovaného dřeva od akademického sochaře Jiřího Jílka, výrazně umocňuje dobrý pocit z návštěvy motorestu. Dílem stejného autora je pak i kamenná skulptura skřítka před motorestem.

V posledních letech získal Skřítek novou tradici. Stal se místem startu a cíle hromadného lyžařského vytrvalostního závodu "Jesenická sedmdesátka", který se podle sněhových podmínek pořádá každý rok v březnu.

Velká část sedla je chráněna jako Státní rezervace Rašeliniště na Skřítku. Jde o rozsáhlé rašeliniště. Nachází se zde chráněná tundrová květena, na jeho východním okraji je uměle vysázená kosodřevina a jako celek působí coby obrovský rezervoár vody.

Sedlo Skřítek leží na křižovatce několika turistických a lyžařských tras.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: Uživatel 490 (Archivní záznam) org. 49, 01.10.2004 v 15:06 hodin