mapa
poende

Valašský vojvoda o slavnostním večeru FOSKAR 2005

FOSKAR 2005 v Brně!
1. dubna 2006 se koná slavnostní předávací večer FOSKAR 2005. Jde o ocenění výrazných počinů v aktivním hudebním a tanečním folkloru a folklorismu v České republice. Vyhlašovatelem a pořadatelem projektu FOSKAR je Nadační fond FOSKAR, spolupořadatelem je Národní ústav lidové kultury ve Strážnici.
Ocenění je vyhlašováno v kategoriích:
Zpěvák/zpěvačka; Vokální sbor; Individuální muzikantský výkon; Muzika; Úprava/skladba;
Taneční výkon; Soubor; Choreografie; Nosič; Veřejně prezentovaný pořad, Rozhlasový/televizní pořad;
Přínos k udržení a rozvoji folklóru; Síň slávy.

Slavnostní předávací večer bude v Divadle Bolka Polívky v Brně 1. dubna v 19.30 hod. (předprodej vstupenek: 542 214 903).
Další informace najdete na www.foskar.cz.
Pro informaci přikládáme hlasovací listinu do druhého kola s nominacemi folklorní akademie.
V kategorii "soubor roku 2005" byl mezi 5 nejlepších nominován soubor Valašský vojvoda z Kozlovic.

Hezké jaro přeje Zdeněk Tofel, umělecký vedoucí CM Valašský vojvoda (604245814).

Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda, Kozlovice, Česká republika
SLPT Valašský vojvoda (www.valasskyvojvoda.cz) z Kozlovic (zakládací listina obce z 8.9.1294) byl založen v květnu roku 1970 (v roce 2005 oslavil 35 let od svého vzniku). Navazuje na tradice tanečních skupin a hudeckých i cimbálových muzik, které v minulosti působily ve vesnicích okolo hory Ondřejník, na severním předhůří Moravských Beskyd. Nejstarší zmínka o živých a bohatých tradicích je však z roku 1895 (letos 111. výročí), kdy kozlovičtí tanečníci vystoupili s Válkovou muzikou z Kunčic pod Ondřejníkem na slavné Národopisné výstavě českoslovanské v Praze. Soubor dnes zpracovává zvyky, tance a písně vycházející z regionu severního Valašska, lašsko-valašského i moravsko-slovenského pomezí. Ve spojení s cimbálovou muzikou nalézají autoři tanečních pásem a hudebních úprav společně s interprety, nové a svěží obrazy s ohledem na nejlepší domácí tradice.
Nedaleko Kozlovic www.kozlovice.cz se rozkládají zříceniny hradu Hukvaldy. V jeho podhradí vznikla počátkem 18. století stejnojmenná osada, v níž se narodil proslulý a geniální hudební skladatel Leoš Janáček (1854-1928). V nedaleké kozlovické hospodě U Harabiša črtal útržky, z nichž vznikly známé Lašské tance, s původním názvem Valašské tance. Leoš Janáček zde zapisoval písně i tance u místních zpěváků a tanečníků. Mnohé z těchto písní a tanců soubor předvádí na současných vystoupeních. Leoš Janáček měl také značný podíl na úspěšném vystoupení kozlovických tanečníků a Válkovy cimbálové muziky z Kunčic pod Ondřejníkem na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze roku 1895, která byla důležitým historickým mezníkem v kulturních dějinách naší země. Dalšími sběrateli, kteří zapisovali písně v našem regionu byli František Sušil, František Bartoš, Antonín Pustka, Leopold Vícha, Arnošt Kubeša, Rudolf Janda, Vincenc Socha... Jejich odkaz je bohatou studnicí pro repertoár souboru. Soubor Valašský vojvoda vystupuje v krojích rekonstruovaných na základě studia dobových materiálů z 2.poloviny19.století.
Valašský vojvoda spolupracuje s Českou televizí, kde natočil pořady Zpívánky, Voničku z domova...Členové souboru se také podíleli na natáčení celovečerních filmů Tajemství hradu v Karpatech a Lev s bílou hřívou. Výrazně jsme se podíleli na realizaci dokumentárních filmů Hukvaldské studánky-Leoš Janáček a lidová píseň a Vítězslav Novák a lidová píseň a také při natáčení pohádky z našeho regionu Dřevěná Marika. Soubor velice úzce spolupracuje s Českým rozhlasem Ostrava, kde byly natočeny všechny snímky na CD Písně a tance z lašsko-valašského pomezí, Koleda je ve Vánoce, Slunečko vychodi, Gajdovali gajdoši z Moravy a Slezska a Sedm divů Slezska.
Valašský vojvoda zaujal posluchače a diváky v mnoha zemích Evropy: Německo, Bulharsko, Jugoslávie, Holandsko, Řecko, Polsko, Turecko, Francie, Španělsko, Maďarsko, Vatikán, Ukrajina, Slovensko a Japonsko.
Soubor vystupuje na folklorních festivalech a koncertech v ČR. K nejvýznamnějším patřil slavnostní koncert v Praze na Žofíně (1995) - v rámci oslav 100.výročí Národopisné výstavy českoslovanské. Dále pořad Ó radost má, byl součástí cyklu českého a moravského folklóru v rámci známého mezinárodního festivalu Pražské jaro 1997. Galakoncerty v Praze a Chrudimi v rámci projektu Praha-evropské město kultury roku 2000, MFF Strážnice, MF Plzeň, MF Souznění (www.souzneni-festival.cz) v Ostravě, MF Frýdek - Místek, Rožnovské slavnosti, Slezské dny v Dolní Lomné, MF Strakonice, MF Karlovy Vary (2.-4.9.05), F Scéna Brno (7.-9.7.05), Slezské dny v Dolní Lomné, Rožnovské slavnosti, Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce, MF Setkání muzik Valašského království ve Frenštátě pod Radhoštěm, atd...

Soubor Valašský vojvoda www.valasskyvojvoda.cz získal za své koncertní pořady a vystoupení významná ocenění, jmenujme alespoň některá z nich:
* 1992 - Ziem górskich, Polsko - Zakopané (CIOFF)
- stříbrná valaška za pásmo "Jaro v Beskydech", druhé místo v soutěži mužského skoku
odzemek, cena novinářů a publicistů, cena cim. muzice za hudební a pěvecký projev,
1. cena na MFF v Brzesku, natáčení pro rozhlas a televizi Warszawa a Krakow
* 1995 - Zlatý Karagöz, Turecko - Bursa, všeobecné uznání diváků i odborné poroty
* 1996 - TKB, Polsko - Žiwiec, Wisla...
- cena za vysoké etnografické a umělecké hodnoty předvedeného programu
* 2001 - Ziem górskich, Polsko - Zakopané
- bronzová valaška za pásmo "Vojna a svatební veselí", natáčení pro TV a rozhlas
Warszawa, Katovice a Krakov
* 2002 - Koljada, Ukrajina, Rivne - 9. mezinár. fest. vánočních zvyků slovanských národů
- cena odborné kritiky, laureát festivalu (CIOFF).
* 2002 - Mezinárodní festival Gannat, Francie (CIOFF)
* 2004 - 59. MFF Strážnice, ČR (CIOFF)
- udělen titul laureát festivalu ve Strážnici sólistce Petře Žáčkové a dívčí pěvecké skupině za výjimečný vokální projev.
Účast na dalších významných akcích:
* SOUZNĚNÍ 2005 - MF adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel (CIOFF)
(Ostrava, Kozlovice)
* 2005 - Samostatné umělecké turné (7.6.-22.6.), EXPO 2005 - Nagoia (23.6.-25.6.)
* 2005 - Galakoncert k 35. výročí založení souboru V. vojvoda (22.10. Kozlovice)
* 2006 - KOLJADA - MF slovanských národů Ukrajina, Rivne (13.-17.1.)
Velký ohlas má tradiční Valašský bál (letos proběhl 4.2.2006, 19.00 hod, sál OÚ Kozlovice). Hostem Valašského vojvody byla CM Olšava z Uherského Brodu s primášem Lubomírem Málkem. Vedle bohatého programu a skvělé zábavy si každoročně přijdou na své i milovníci domácí kuchyně.
V červnu r. 2005 soubor Valašský vojvoda reprezentoval Českou republiku na Světové výstavě EXPO 2005 http://www.expo2005.cz (Český národní den: 24.6.) v prefektuře Aichi - v Nagoi, Japonsko. Dalších 14 koncertů, včetně workshopů, proběhlo od 7.6. do 22.6. v Itami, Tokiu, Hamamatsu, Kawasaki, Fujisawě, Nagaoce... a dalších velkých centrech.
30.03.2006 Zdeněk Tofel (+420/604245814), tofel.zdenek@quick.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.03.2006 v 22:20 hodin