mapa
poende

Nadšenec přemístí lysohorský bufet do údolí

Nadšenec přemístí lysohorský bufet do údolí. Šantán je fenomén, říká
Lubomír Carbol pracuje dlouhá léta na vysílači na beskydské Lysé hoře. Dříve často pomáhal při opravách bufetu Šantán, který čeká demolice, aby mohla začít fungovat replika Bezručovy chaty. Carbol proto přišel s nápadem, že Šantán na vlastní náklady rozebere a pokusí se jej postavit někde jinde v Beskydech.
Luboš Chlapík
Lubomír Carbol v Šantánu ještě před jeho uzavřením na Lysé hoře
Co vás vedlo k myšlence odkoupit Šantán za symbolickou jednu korunu?
Přesvědčení, že za dobu své existence v jeho prostoru vznikl fenomén, který budeme jen těžko hledat někde jinde. Bylo by škoda, aby tento jedinečný „duch místa“ úplně zanikl. Po dohodě s kamarádem, který mě v tomto podporuje a v momentě, kdy bylo zřejmé, že se jiný zájemce neobjeví, jsem se rozhodl angažovat v tomto projektu. Chci rozebrat Šantán jak nejlépe to půjde. A vzhledem k blížící se zimě se jej pokusím co nejdříve přepravit dolů do vesnice poblíž Lysé hory.
Víte, v jakém stavu stavba je? Jak náročné bude ji rozebrat a případně dát znovu dohromady?
Mám o stavu Šantánu poměrně detailní informace, protože v dřívějších dobách jsem dost často pomáhal při rekonstrukcích a opravách. Otázku rozebrání nevidím jako příliš náročnou. Kdo zná Šantán, ví, že byl budován postupně stylem „co dům dal“ a jelikož jsem se těchto rekonstrukcí účastnil, tak nemyslím, že při případném znovupostavení je nutné držet se naprosto detailně stávajícího stavu. Samozřejmě je namístě snaha zachovat „šantanovskou“ image.
Troufnete si odhadnout, jak dlouho demolice potrvá? A co všechno k ní budete potřebovat? Máte k dispozici veškerou techniku a dostatek lidí?
Smlouvu o převzetí Šantánu mám od 8. listopadu. Pokud by se to řešilo v létě, nebyl by to příliš velký problém. Nyní je to spíše otázka času, aby se všechno stihlo před tím, než napadne větší množství sněhu. Momentálně mám na transfer zapůjčený traktor s předním náhonem s vlekem. Při demontáži by mi mělo pomáhat pět spolupracovníků.
Zmínil jste, že chcete Šantán znovu postavit někde jinde. Víte už, kde to bude?
Zatím máme vytipovanou jednu lokalitu, ale stavíme se k tomu velmi otevřeně a spíše půjdeme cestou co nejmenšího odporu. Strávit zbytek života běháním po úřadech není to, proč jsme se rozhodli tento projekt začít.
Nebojíte se, že o Šantán už nebude tak veliký zájem, když bude stát jinde? Přece jen do něj chodili jenom ti, kteří vystoupali na Lysou horu.
Je zřejmé, že toto až téměř kultovní místo pro beskydské dobrodruhy vzniklo svým jedinečným umístěním. A dá se říct, že stojí velmi pokorně s ohledem na nynější stavby. Nicméně v Beskydech není jen kopec Lysá hora, jak si někteří myslí.
Vzpomenete si na nějakou historku pojící se se Šantánem?
Pamatuji chataře Mirka Zvolského, Pavla Trebunu s Maruškou, Radka Válka, Martina Héna, Ivoše Sklenáře s Boženkou a další jejich spolupracovníky. Historek by bylo povícero, ale zatím se neodvažuji je takto zveřejnit. Mnozí návštěvníci Šantánu možná pamatují Milana Reňáka. Jeho hlášky za okýnkem v Šantánu byly občas dosti drsné, avšak myslím, že mezi Lysaři byl docela oblíbený. Jednou jsem byl svědkem, jak kuchyňským nožem odstraňoval námrazu v asi pětiset litrové lednici a podařilo se mu prorazit výparník. Jak tak unikal freon z lednice, jen suše prohlásil: „A máme z toho skříňku.“ Není třeba dodávat, že jsme se smíchy všichni váleli po zemi.
Dovedete si představit vrchol Lysé hory bez Šantánu? Jak moc vám na něm bude chybět?
Myslím, že Lysá hora bez Šantánu už nebude ta Lysá hora, jak jsme si všichni, co tady chodíme, za ty roky zvykli. Šantán je pro obyčejné smrtelníky, kterým stačí trocha tepla, střecha nad hlavou a horký čaj. A samozřejmě i cenově budou nové chaty výše. V omezeném prostoru Šantánu, kde je často až nedýchatelný odér, vždycky byla velmi tolerantní atmosféra, i když někdo dovnitř vešel se psem a podobně. Nevím, jestli toto budou tolerovat v nových chatách.
A co říkáte tomu, že na Lysé hoře vyrostly hned dvě veliké chaty? Není na jejím vrcholu až příliš moc staveb?
Přes to, že to tady znám přes třicet let, nejsem kompetentní se k tomuto vyjadřovat. Kdysi dávno, když ještě fungovala severní sjezdovka na Lysé hoře, jsem byl přítomen jednání, kde se asi dvě hodiny řešilo, že rolba přejela keřík kleče a nějaký ochranář to nafotil. Vždycky, když si na to vzpomenu, mi to ve srovnání se současným stavem připadá dosti úsměvné.
Video - Poslední den Šantánu na Lysé hoře.
Převzato ZDE.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 7 názorů)


19.01.2016 v 15:31Pepik

To si piš Erichu, že na jiném vrchu nebude. O co ti jde? Oficiální zavírací doba 24:00 byla zveřejněna. Příště tam nelez, když na to nejsi připraven.


08.01.2016 v 16:09Erich

Po několika návštěvách nové Bezručovky a obzvláště na vyházov o půlnoci na silvestrase se už těším na ŠANTÁN na jiném vrchu.


02.01.2016 v 09:51Katka z Ostravy

Je to srdeční záležitost. Chapu ho. A už ted se tesim na dobrou česnečku:-).


29.12.2015 v 07:30Pepé

Nadšenec v titulku není správné slovo. KČT je rádo,že se našel nešťastník,který tu shnilou rujnu zlikviduje. Šantán na jiném místě už nebude mít své kouzlo co měl na Lysé.


28.12.2015 v 18:09peter sk

No ja som tam bol len jeden krat ale na to kaficko, stamperlu, pivecko a polifcicku nezabudnem - naparadu to bolo plus tie vyhlady...


28.12.2015 v 08:20babča Vti

Něco spálit, zničit, je hodně jednoduché. Pan Carbol má moje sympatie. Moc přeju, ať se podaří.


27.12.2015 v 17:27Chosé

Řekl bych, blázen co prodělá katě. Shnilá barabizna. Zapalit a ohřát se na Silvestra. Super atrakce. Hlavně ohlásit jako řízenou vatru, aby tam nejeli červení zbytečně. Traktor k ho.nu, když tam nevyjde.
Šťastný, veselý 2016.


Zveřejněno 21.12.2015 v 22:29 hodin