mapa
poende

Náročné opravy horských chodníků finišují

Aktualita CHKO Beskydy

Díky neobvykle příznivému podzimnímu počasí probíhá v těchto dnech unikátní rekonstrukce vybraných stezek na hřebenech Beskyd.

Opravuje se například frekventovaná, červeně značená stezka z Ostravice pod vrcholem Lysé hory, výstup okolo rozhledny Cyrilka u Pusteven. Dále zeleně značený chodník z Radhoště přes stejnojmennou rezervaci do Trojanovic-Ráztoky a také prudké stoupání červené hřebenovky na vrchol Čertova mlýna.

„Party dělníků zde za pomoci metráků kamení a dřevěné kulatiny opravují po léta zanedbávané stezky. Ty poškozuje vysoká návštěvnost a drsné horské počasí. Stav stezek návštěvníci hor často oprávněně kritizují,“ vysvětluje Jaroslav Müller z AOPK ČR - Správy CHKO Beskydy, který průběh prací pravidelně kontroluje. „Rozbité stezky podporují tvorbu zkratek a obojí pak vodní erozi - proto ochranářům není jejich stav lhostejný“, dodává.

První pokusy o zlepšení začala Správa CHKO Beskydy podnikat po roce 2000, kdy se postupně instalovaly protierozní prahy, schody či odvodnění na stezkách přes rezervace. Způsob a rozsah letošní „generálky“ ale zatím v Beskydech nemá obdoby. Snad nejlépe je to patrné na Lysé hoře. Od června zde Lesy ČR s.p. opravují chodník po bývalé severní sjezdovce. Po náročných přípravách začala koncem září Správa CHKO Beskydy opravu výše uvedeného, asi 500m dlouhého úseku.

Zvolená technologie – štětování (tzn. dláždění z „na výšku“ skládaných kamenů) se po léta úspěšně používá i v jiných horských oblastech (např. v Krkonoších). Kvalitně postavené cesty se vyznačují značnou odolností a dobře se po nich chodí. Ostatně štětované cesty nejsou třeba na Lysé hoře novinkou. Zbytky těch, které zde (počátkem 20. stol.) vybudovali naši předkové, se dají najít dodnes.

Právě probíhající akci umožnily mimořádně uvolněné prostředky Ministerstva životního prostředí. Opravy stezek provádí, na základě zakázky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, zastoupené Správou CHKO Beskydy, firma IBS stavby s.r.o.

Jiří Lehký, Správa CHKO Beskydy

Náročné opravy horských chodníků finišují
Náročné opravy horských chodníků finišují

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 15 názorů)

J.Lehký19.11.2014 v 10:06
Povrch chodníků, jaký je tam dnes není definitivní - bude "zamlatovaný" jemnějším materiálem, takže na katastrofické scénaře snad nedojde.
To že stavbu provádí firma která s tím neměla zkušenosti je následek veřejné soutěže - zakázku dostane ten nejlevnější, nikoli nejzkušenější:-(
A nebojte, myslím že těch 6-7 milionů na opravy zbývajících úseků stezek na Lysé, hned tak nikdo nedá, takže milovníci vykvedlaných kotníků se o své rozbité cesty bát nemusí.

Michael Carbol18.11.2014 v 23:32
časem se to zanese hlínou a bude to schůdné. Chodníky jen odráží vysokou návštěvnost. Těžko říct, jestli ještě zvýší atraktivitu pro neturisty, které i tak přilákají nové objekty na vrcholu.

ales18.11.2014 v 21:52
Zdravim travim na lyse docela dost casu a nevim proc se zde nekomu tyto cesty nelibi jsou jak v krkonosich tak v tatrach nebo ruzne v zahranici ale je videt ze jme stale par desitek let za opicema dle vasich nazoru pokud chcete behat terenem je vsude okolo les a terenu dost ale jsou i taci kteri chteji vyjit v klidu a bezpecne a myslim ze ty lidi co to delaji odvadi skvelou praci a muze si to tam jit kazdy zkusit kdyz je tak chytry urcite by ho tam radi uvitali.

Jarda18.11.2014 v 13:47
Problém není ani tak v technologii ale v kvalitě prací, kameny by se měly klást do roviny, vyčnívají však nad povrch četné ostré kameny , na trase jsou obnaženy šikmé skály bez jakékoliv úpravy ( po namrznutí bude mít HS co dělat),místy se chodník zúžuje, souhlasím, že jakýkoliv běh v botaskách je nemožný, hůlky se nadají použít, na kole nikdo nesjede. Ti, co to budují po tom chodit nebudou, vůbec nemají představu jak by to mělo vypadat.

Robert18.11.2014 v 12:07
chodnik na severni sjezdovce si uz trochu sedl, v lete se po tom nedalo skoro jit, natoz bezet. takze budu doufat v obdobny scenar i v tomto pripade, kdy priroda blatem, snehem pomuze teto umele uprave, ktera se uz neda zvratit, aby byla schudnejsi..

Michal18.11.2014 v 12:03
V jiných NP naprosto běžný jev takovéto chodníky spatřit a dokonce i užívat, totéž platí, pohybujete-li v zahraničí, kde se tento styl rovněž praktikuje...

P.H.18.11.2014 v 11:40
Navrhuji v zimních měsícíchh chodníky solit, případně sypat popelem z nových chat, aby si náhodou někdo při sestupu neublížil !!!

TOM18.11.2014 v 09:37
Doufám, že Josefův příspěvek byl myšlen jako recese, pokud ano, tak palec hore, protože pobavil :). Raději postavíme krásné chodníčky, aby si na horách a v přírodě nikdo nezlomil nohu a aby se pohodlně šlo všem těm "turistům", kteří jdou z Ostravice s modrým sprejem a zkrášlují každou informační ceduli. Když si nechcete zlomit nohu, proč nejdete po asfaltové cestě z Papežova? Tak je přece ideální, ne? Určitě se po ní jde krásně, zkuste to někdy! Když vám dělá problém výstup na Lysou horu (důchodci, malé děti), proč se nevydáte na přístupnější kopec? Je jich málo? Jediné pozitivum je, že se takový typ "turistů" bude ještě více koncentrovat na jedno místo (+Pustevny) a zbytek Beskyd zůstane přírodních a lidi si je budou moci užívat takové, jaké byly stvořeny.

Josef H.17.11.2014 v 21:49
Osobně se mi to líbí, v sobotu jsem tam šel a je to nádhera! Konečně se s tím něco dělá... Když jsem tam šel před rokem tak jsem si málem zlomil nohu, ale teď?? Jde se tam krásně! Fascinovalo mě jak dělníci pracujou rychle a kvalitně. Konečně se peníze vložili do něčeho co je potřeba a nevyhazují se oknem!!

Jano17.11.2014 v 21:47
Možno nemám pravdu, ale po tomto chodníku už nebude beh tade behom v teréne, ale nejaká umelina a náš Lysacup možno zachráni akurát poriadna vrstva snehu. Dúfam, že čím skôr. Nechcem vidieť, keď primrzne dážď bez snehu.

PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKY- NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY


 
Zveřejněno 17.11.2014 v 09:56 hodin