mapa
poende

Kopřiva žahavka (Urtica urens) [ Flora ]

Kopřiva žahavka
Kopřiva žahavka (Urtica urens)
Kopřiva žahavka (Urtica urens)

Lidový název žahavka, žihlava. Roste u zdí, křovinách, okrajích cest a na rumištích. Z kořene vyrůstá lodyha s listy porostlými žahavými chloupky.
Léčivá je celá rostlinka i s kořeny.
Dorůstá výšky 40 cm. Roste od dubna do konce října.

Lodyha kopřivy obsahuje vlákna podobná lýku. V minulosti se z těchto vláken tkalo kopřivové plátno.

Léčivé účinky:

Kopřiva je močopudná ( zvyšuje močení ), proto se používá k proplachování močových cest a k prevenci močových kamenů, při revmatických obtížích, čistí krev při chudokrevnosti, nedokrvenosti, senné rýmě, svrbění pokožky, únavě, cukrovce, bolestem hlavy, nastydnutí, na kuří oka, plíseň nehtovou, růst vlasů, vlasové lupiny, zácpu, zahlenění, žaludeční křeče.

Použití:

Záněty močových cest, močové kameny, čistění krve, bolesti hlavy, chudokrevnost, svrbění pokožky, kuří oka, senná rýma, únava, cukrovka, nastydnutí, zahlenění, žaludeční křeče, zácpa
- čaj

Revma, plíseň nehtová, nedokrvenost,
růst vlasů
- koupel

Kuří oka, plíseň nehtová, růst vlasů
- esence

Čaj: Čajovou lžičku kopřivy přelijeme 1/4 litrem vařící vody. Necháme 5 minut odstát, přecedíme a pijeme 2 - 4 x denně. Podle intenzity onemocnění můžeme i vícekrát.

Esence: Kořeny kopřivy umyjeme, drobně pokrájíme a vložíme do láhve. Zalijeme režnou pálenkou 38 - 40 % a dáme na teplé místo na 2 - 3 týdny.

Koupel: Celou kopřivu namočíme na 12 hodin do 5 litrů studené vody. Pak přecedíme, ohřejeme a dolejeme do připravené lázně. Při koupeli by se srdce mělo nacházet nad hladinou vody. Po 20 min. koupeli se neutíráme, zabalíme se do osušky a na hodinu ulehneme do teplé postele.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Rudolf Polzer
Poděbradova 4
741 01 Nový Jičín
Česko (CZ)
tel: (+420) 737 752 874

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Flora
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 18.03.2010 v 12:15 hodin