mapa
poende

Historie zámku v Hradci nad Moravicí [ Historie (archivní dokument) ]

Červený zámek Hradec nad Moravicí
Strmá ostrožna na území dnešního Hradce nad Moravicí byla osídlena již v době okolo roku 2 000 let př. n. l. Zhruba v polovině 11. století umístili do střední části ostrohu svůj knížecí hrad Přemyslovci. Po jeho požáru kolem roku 1250 započal s velkorysou výstavbou nového hradu český král Přemysl Otakar II. Ve 14. století se stal hrad na krátký čas knížecím sídlem opavských Přemyslovců a správním centrem Opavského knížectví. Později dávali čeští panovníci zdejší zboží do zástavy.
Posledním zástavním pánem byl Kašpar Pruskovský z Pruskova, jenž je v roce 1585 získal do dědičného majetku a současně zahájil renesanční přestavbu z hradu na zámek s rozlehlou zahradou a lesoparkem.
V roce 1778 přešlo hradecké panství do rukou knížat Lichnovských z Voštic, kteří po požáru zámku roku 1796 pověřili stavitele Jana Mihatsche celkovou empírovou přestavbou objektu. Nově bylo upraveno i okolí a založen přírodněkrajinářský park.
Ve 2. polovině 19. století vyrostl v blízkosti hlavní obytné budovy Červený zámek s konírnou a kočárovnou.
Odkaz šesti generací Lichnovských, udržujících styky s řadou osobností světové a evropské kultury, vynesl Hradec na přední místo v paměti regionu. Jsou zde pořádány mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec.

Od roku 1997 je zámek zpřístupněn s vybraně zařízenými slohovými interiéry, doplněnými zámeckou galerií a samostatnými výstavami zámku a města.
Návštěvníci si mohou posedět ve stylových zámeckých restauracích a projít se rozsáhlým zámeckým parkem.
Sídlo českých králů a později opavských knížat, od roku 1585 v rukou několika dědičných majitelů, z nichž posledními byli Lichnovští z Voštic a Werdenbergu. Pobývali zde mj. Niccolo Paganini, Ludvík van Beethoven, Ferenc Liszt, Josef Mánes, Karl Kraus, Cosima Wagnerová či Gerhart Hauptmann.
Jeden z nejnavštěvovanějších památkových komplexů ve Slezsku s empírovým Bílým a novogotickým Červeným zámkem, obklopeným 60-ti hektarovým přírodněkrajinářským parkem. Místo význačných společenských a kulturních akcí, kterým od roku 1962 dominuje mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec.

Po dlouhotrvající rekonstrukci se státní zámek Hradec nad Moravicí opět zařadil mezi zpřístupněné instalované objekty. Přestože jeho generální oprava není ještě zcela dokončena, stávající prohlídkový okruh nabízí již dnes rozsáhlý soubor přepychově zařízených společenských salónů, doprovázených hostinskými apartmány noblesního vybavení.

V zámecké galerii jsou samostatně prezentovány vybrané klenoty starého malířského a sochařského umění a umělecko řemeslných sbírek. Nechybí ani další individuální expozice s všestrannými informacemi ze zámeckých dějin.
Bílý zámek Hradec nad Moravicí

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 17.03.2003 v 12:36 hodin