mapa
poende

Naučná stezka Lužní les [ Naučná stezka ]

Začátek: Břeclav - Kančí obora (za břeclavským zámkem)
Konec: Janův hrad
Délka: 6,1 km
Počet zastávek: 15
Zaměření: lesnictví, ekologie, botanika, zoologie, historie
Typ stezky: pro pěší i cyklisty (pro cyklisty vhodnější)
Náročnost: velmi lehká trasa po rovině a dobré cestě
Čas pro prohlídku: pro pěší 1,5 - 2 hodiny
Značení: turistické značky (zelená), značky pro cyklotrasy, panely
Průvodce: v přípravě
Doba návštěvy: bez omezení
Mapa: Břeclavsko, Pálava (64) Jižní Morava(39), Lednicko-valtický areál
Poznámky: naučná stezka byla otevřena v dubnu 2001
Správce stezky: Lesy České republiky,s.p. - LZ Židlochovice, polesí Horní les
Stav stezky: v pořádku

Naučná stezka Lužní les

Tato naučná stezka patří mezi naše nejmladší - byla otevřena v dubnu 2001. Stezka patří do skupiny naučných stezek, které v současnosti budují Lesy České republiky, s.p.

Trasa je vedena z Břeclavi po zelené turistické značce s nepatrnými odbočkami. Povrch je většinou asfaltový, vhodný pro cyklisty. Není sice uváděno, že cesta je bezbariérová, ale správce stezky povoluje vjezd aut pro TP. Naučná stezka končí v Lednicko - valtickém areálu u romantické zříceniny Janův hrad. Značení umožňuje absolvovat trasu oběma směry.
Za zámkem v Břeclavi půjdeme nebo pojedeme na kole kolem areálu místní vodárny. U mostu přes Dyji je možno nabrat si vodu zdarma - je vhodná i pro kojence, lepší, než voda kupovaná. Až k vodárně je možno vjet osobním autem. Jak pěší procházka, tak i projetí cesty na kole mají své výhody i nevýhody. Pěší uvidí mnohem víc z lužního lesa. mohou se věnovat jednotlivým zajímavostem - prostě uvidí toho víc. Cyklisté zde zase mají nádhernou pohodlnou projížďku. Jediným problémem této naučné stezky jsou komáři, kteří mohou pobyt v celé oblasti značně znepříjemnit.


Na stezku se můžeme vypravit v kterémkoli ročním období. Na jaře a na počátku léta je zde zajímavá květena v podrostu, v létě velká pestrost hmyzu a ptactva, na podzim nás zaujme barevnost listí, v zimě jsou zase nejvýraznější tvary stromů. Krajina, se kterou se seznamujeme, je většinou široká údolní niva řeky Dyje. Pokud nebyla regulována, kroutila se v ploché krajině a po povodních často měnila své koryto. Tím vznikala řada slepých a mrtvých ramen s jezery a mokřady. Lužní lesy měly původně mnohem větší rozšíření nejen na jižní Moravě, ale všude u nás. Pravidelné záplavy lužním lesům neškodí, lesní společenstvo je natolik přizpůsobené, že mu prospívají. V některých oblastech lesníci zaplavují části lesa uměle. Výše položené Novomlýnské nádrže nejen zničily velké plochy lužního lesa, ale slouží i jako protipovodňové zařízení.

Lužní les je vlastně přírodní nástroj k regulaci povodní. Pevně zakořeněné stromy odolají většinou náporu vody, slepá a mrtvá ramena jsou vynikající retenční nádrže, navíc celý les zadrží velké předměty, které voda unáší. Lužní les má však to, co chybí všem technickým dílům - samoobnovovací schopnost. Velká povodeň může zničit zanesením některá mrtvá ramena, řeka ale neustále vytváří nová. Dnešní obhospodařovaný lužní les musí mít i udržovaný systém regulace vody. V celé oblasti jsou hráze, odvodňovací a zavodňovací kanály, prostě voda je základem všeho.

V posledních letech se sem vrátil i jeden z původních obyvatel - bobr. Před několika lety ještě lesáci jako odměnu pro několik vyvolených ukazovali v nepřístupné části ohlodaný stromek Snad z té doby pokračuje snaha o utajení - v místech, kde je tabule o bobrech, asi neuvidíte vůbec nic. Zato jinde si určitě všimnete ohlodaných a padlých stromů - bobr si troufne i na značně silné kmeny.

Lednice patřila Lichtenštejnům, kterým ji markrabě Přemysl svěřil roku 1249. Koncem 17. století byla podle plánů Domenica Martinelliho zahájena rozsáhlá barokní přestavba. Novogotická přestavba byla provedena v letech 1846 - 1858.

Zajímavosti v okolí:
Břeclav - Muzeum a galerie Břeclav - stálá expozice Pohansko - výsledky archeologických výzkumů
Lednice - Lednicko - valtický romantický areál (bezbariérový přístup)
Lednice - mořské akvárium
Lednice - Muzeum životního prostředí

Parametry naučné stezky:
délka 6,1 km, 15 informačních tabulí, čas prohlídky 2 hodiny (pro pěší), prakticky stále po rovině, bezbariérová cesta

Veřejná doprava:
Břeclav, Lednice (vlak, autobus)

Břeclavský zámek
V 11. století založil kníže Břetislav hradiště chráněné rameny Dyje. Pravděpodobně královna Konstancie nechala v místech hradiště vybudovat hrad. Jeho jádrem byla okrouhlá věž, stávající v severní části dnešního zámeckého nádvoří. V roce 1570 přestavěl hrad Jan mladší ze Žerotína v renesanční dvoupatrový zámek. Počátkem 19. století za Jana I. byl zámek přístavbou 3 věží napodobujících zříceniny pseudogoticky upraven a používán jako lovecký zámek. Dvoupatrová dvoukřídlá budova, na nádvorní straně renesanční patrové arkády s toskánskými sloupy.

Janův hrad
Byl postaven v roce 1807 pro Jana I. Lichtenštejna podle návrhu architekta J. Hardtmutha jako první pseuogotická stavba v lednickém areálu. Jednopatrová budova s nárožními věžemi, k níž se připojuje čtvercové nádvoří obklopené hradební zdí.
Tel.: 519 955 134

Otevřeno:
Duben, říjen
- sobota - neděle 9.00 - 17.00
Květen - září
- úterý - neděle 8.00 - 17.00

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.stezka.cz

Typ záznamu: Naučná stezka
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 23.09.2004 v 10:25 hodin