Lysá hora 1323 m n. m. - královna Moravskoslezských Beskyd
Friday 4. July 2025
Historie hasičského sboru: 1882 - 1972
Bojkovice
V roce 1866 vypukl v Bojkovicích ničivý požár, který během několika hodin zničil ul. Sušilova až k soše sv. Jana, celé Podkostelní až k faře a celé Podhájí. V tomto roce se také začíná vážně uvažovat o svěření záchranné činnosti při požárech do rukou školených a obětavých mužů. Neúnavným průkopníkem této myšlenky byl zejména Filip Spötle, švejcar na panství světlovském.
Teprve v měsíci lednu r. 1882 se poprvé sešel zařizující výbor v čele s Josefem Vkradou, sedlářským mistrem a Janem Bordovským, učitelem, kteří spolu s dalšími občany Ferdinandem Viceníkem, Filipem Spötlem, Aloisem Rusňákem a Josefem Viceníkem připravili stanovy, které byly schváleny a podepsány na schůzi dne 13. 1., dne 19. 2. doporučeny obecním zastupitelstvem ke schválení nadřízeným úřadům.
Stanovy byly konečně schváleny moravským místodržitelským výnosem dne 29. 4. 1882 a dne 28. 5. t. r. byla podle schválených stanov svolána první vlaná schůze sboru, na níž byli zvoleni první činovníci.
Předsedou byl zvolen Karel Šmídek, důchodní světlovského panství, velitelem Josef Varada cvičitelem Josef Knotek, nadučitel v Záhorovicích. Do správní rady byli zvoleni lékař dr. Jan Adam, nadučitel Josef Černík, Markus Pollach, Filip Spötle, učitel Jan Bordovský, Ferdinand Viceník a Josef Viceník. Nově zvolená rada zvolila místovelitele Markuse Pollacha, účetníka dr. Adama, jednatele Josefa Černíka a hospodáře Ferdinanda Viceníka.
V září r. 1883 věnovala hraběnka Larisch Mönnichová hasičskému sboru čtyřkolovou koňskou stříkačku, která byla zakoupena od firmy Smékal z Čech u Prostějova.
V roce 1891 bylo pod městečkem vybudováno třípatrové leziště a prostor kolem byl upraven pro běžné cvičení. V témže roce byla vytvořena pro soudní okresy Uh. Brod a Val. Klobouky XVIII. Hasičská župa, jejímž prvním předsedou byl zvolen Karel Šmídek, sídlo župy bylo v Bojkovicích.
V r. 1896 se stal spolek členem nově se tvořící Hasičské vzájemné pojišťovny. Jednatelem této pojišťovny se stal Antonín Slabiňák.
Ve dnech 11. a 12. června 1906 byla organizována v Bojkovicích župní hasičská škola, v níž přednášelo několik činovníků bojkovického sboru.
V době první světové války nebyly konány téměř žádné členské schůze. Z činných členů sboru zůstalo v Bojkovicích jen 12. Ostatní členové a téměř všichni činovníci sboru byli ve válce. Činnost hasičského sboru však nebyla ani v tomto období úplně zastavena.
V roce 1935 byly provedeny první pokusy o zřízení ženských odborů, které měly být hlavně v oboru sanitní služby. Vstupem žen do sboru byl utvořen ženský odbor, jehož vedoucí byla zvolena Božena Kasanová.
Během okupace byla spolková činnost minimální. Představitelé hasičských sborů a místní velitelé byli pověřeni pravomocí sami povolávat členy sboru k funkcím, které se z jakýchkoliv důvodů uprázdnily. V červnu 1942 zakoupila obec hasičskému sboru automobil Mercedes, který byl vybaven i pro poskytnutí první pomoci raněným.
Dne 10. 5. 1944 došlo dobře organizovanou sabotáží k vyhození muničních skladišť v místní Zbrojovce. Detonace zanechaly stopy i mimo muniční závod v městečku Bojkovice. K lokalizaci požáru ve Zbrojovce bylo povoláno 27 hasičských sborů, avšak ani jeden nebyl připuštěn k zásahu.
Vybráno ze sborníku Jubilejní památník požárního sboru Bojkovice 1882 - 1982.
DALŠÍ INFORMACE: Sbor dobrovolných hasičů Bojkovice
Zveřejněno 26.05.2005 v 08:27 hodin