Lysá hora 1323 m n. m. - královna Moravskoslezských Beskyd
Sobota 19. července 2025
Ostravica v Srbsku-Černé Hoře
Soubor lidových písní a tanců Ostravica
Tak já začnu od lesa. Spousta výjezdů našich souborů do světa vzniká většinou klasickými způsoby. Například Vás na festivalech osloví soubor z jiné země a pozve na festival, který zmíněný soubor pořádá. Nebo si na internetu najdete sami místo, kde by jste chtěli prezentovat Váš region a vlastním úsilím dojdete či nedojdete k cíli. Pak jsou tady osobní vztahy a vazby, které Vám pomohou být tím správným "vybraným" souborem. Ale existuje i zákon náhody. No a já se k jedné takové náhodě celkem ráda přiznám.
Zcela náhodou dostal jeden pán z jedné firmy od velvyslance ČR v Srbsku za úkol, pozvat do této zajímavé země folklórní soubor z České republiky. Náhodou ten pán přijel do našeho města a náhodou si koupil místní zpravodaj a přečetl si článek o Souboru lidových písní a tanců Ostravica. No a pak jsme se setkali a vše domluvili a na konci těchto náhod byly 4 krásné dny v Bělehradu, Kragujevci, Loznici a okolí.
Vystupovali jsme v Bělehradě společně s místním souborem Lola a v Kragujevaci s jejich Abraševičem. V lázních Banjako Viljača jsme předvedli samostatný program. Nejvíce jsme se těšili do Tršiče, kde probíhal v poslední den našeho pobytu už 71.Vukov Sabor, což je velká regionální akce v krásném přírodním prostředí. Otevřený amfiteátr s dřevěnými domečky a lavičkami pro 5 tisíc diváků v travnatém svahu nás však přivítal deštivým počasím. Po třech slunečných dnech tak přišlo trochu zklamání, protože do Tršiče jsme se těšili nejvíce. Přesto budeme na Srbsko vzpomínat jako na pohostinnou zemi, kde jsme měli možnost během krátké návštěvy poznat příjemné lidi, rozdílný život v různých městech, trochu historie, pár místních souborů a muzik.
Nezbývá než poděkovat panu velvyslanci Ivanu Jestřábovi za osobní pozvání i záštitu nad celou akcí, hlavnímu organizátorovi panu René Šigutovi a jeho firmě za výbornou organizaci a ochrannou ruku a Jeleně a Romanovi za to, že byli s námi naladěni na stejnou strunu.
Monika Škanderová, monika.skanderova@tiscali.cz
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Ostravica, soubor lidových písní a tanců
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
- 18.11.2010: Ostravica slavila padesátku s plnou parádou
- 26.05.2010: Ostravica má 50 let a křtí nové CD
- 13.01.2008: 20. Lašsky bal
- 20.12.2007: Štěpánský večer
- 23.07.2007: Věruška...., tak ji všichni znali
- 31.05.2007: Odešla paní Věra Šimková
- 01.02.2007: Synci a děvuchy z Ostravice rychtuju už 19. Lašsky bal
- 13.12.2006: Vánoční posezení u cimbálu SLPT Ostravica
- 27.03.2006: Ostravica slaví - slavnostní koncert Od slunka do slunka
- 10.02.2006: Tuž jaky byl tyn bal u Lachuv ve Frydku-Mistku
Zveřejněno 27.09.2005 v 10:01 hodin
Webkamery
Odkazy
- Rekreační centrum Sepetná
- Turistická oblast Beskydy-Valašsko
- www.Beskydy.cz
- VBeskydech.cz
- Český hydrometeorologický ústav
- Vše o Beskydech
- Bezručova chata
- Horní Bečva
- KČT Lysá hora Ostravice
- Krásy Beskyd
- Valašská krajina
- Fotíme Beskydy
- Fotograf Jan Kimla
- Fotograf Jan Kimla
- Fotograf Jan Smekal
- Fotograf Jirka Janovský
- Fotograf Marcel Fujcik
- Fotograf Martin Glatzner
- Fotograf Michal Šofer
- Fotograf Pavel Špurek
- Fotograf Petr Adámek
- Fotograf Radovan Křenek
- Virtuální panoramata
- Ohlá klika
- Rodinný penzion Beskýdek
- Meteorologická st. Maruška
- Cnedlik - one eye world
- Dřevjanka U Zbuja
- BESKYDHOST
- Ubytovna Ostravice
- Chalupa Myslivna Zlatník
- Podlysaci.cz
- ČSOP Salamandr
- Hvězdárna Beskydy
- Milujeme hory