mapa
poende

Projekt skončil - spolupráce trvá

Uplynulý půlrok letošního roku proběhl ve znamení oslav 750. výročí první písemné zmínky o městě Slavičín.
Již více než před rokem počaly přípravy aktivit, jimž byla nakloněna celá dlouhá řada organizací i jednotlivců, kteří se ochotně přihlásili ke spolupráci na pořádání oslav. Téměř dva roky trvaly přípravy směřující k vydání knihy Slavičín v minulosti a současnosti, podobně i film o Slavičínu vznikal více než jeden rok. Do příprav a realizace oslav se na základě dlouholetého partnerství zapojil i náš dlouholetý slovenský partner - Obec Uhrovec. Vzniklý projekt Ve stopách minulosti k současnému vztahu Čechů a Slováků získal podporu Evropské unie.
Již v měsíci lednu se uskutečnila první z akcí, kterou iniciovala Nadace Jana Pivečky - Putování Jana Pivečky světem, která představila našeho rodáka nejen ve fotografiích, ale dokladovala ve sbírkách zapůjčených převážně z rodinného archivu a z archivu nadace jeho rozsáhlé působení nejen ve světě jeho podnikání. V měsíci únoru představil v galerii městského infocentra své práce fotograf Tomáš Heczko. Výstava s názvem Člověk - Bůh - krajina představovala v černobílé i barevné fotografii památníky a kříže v našem blízkém okolí a dokumentovala v duchu svého názvu vztah člověka k duchovním hodnotám i památkám. Měsíc březen byl věnován lidovým tradicím a umění lidové tvořivosti, a to jednak při konání tradiční jednodenní prezentaci Valašského kumštu pro radosť aj užitek, ale především uspořádáním rozsáhlé výstavy děl akademického malíře Jaroslava Jeřábka, kterou bylo možné zhlédnout v prostorách radnice a současně v městském infocentru. Tématika života valašského venkova v obrazech doplněná lidovým muzicírováním samotného autora, ale i cimbálové muziky Slavičan i slovenských hostů, vzbudila zájem velkého počtu návštěvníků. Tradici obuvnictví prezentovala další výstava instalovaná v městském infocentru ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy. Vzácné exponáty zlínského obuvnického muzea pak doplnily ukázky výroby obuvi slavičínského podniku Prabos a další jednotlivé ukázky starých papučářských a jiných výrobků.
Stěžejními v projektu se staly tři po sobě následující dny na konci měsíce května, které připomněly našim občanům i rodákům historický fakt, že ke dni 2. června roku 1256 byla datována městská zakládací listina. Byly to tisíce občanů a návštěvníků našeho města, kteří se oslav zúčastnily. Byly to však také stovky účinkujících a desítky organizátorů, kteří akce připravovali. V pátečním programu Mladá scéna účinkovali žáci a studenti všech místních škol, mezi nimi hudební soubor Manteca z Gymnázia Jana Pivečky, kroužek společenských tanců ze Základní školy Malé Pole, děti z mateřských škol, skupina country tanců ze základní školy v Uhrovci a děti ze zájmových kroužků Domu dětí a mládeže, který organizačně program zajistil. Následná výstava o historii Slavičína v prostorách radnice byla díky snaze členů Klubu přátel historie Slavičínska nebývale rozsáhlá, obohacená o nově získané archivní fotografie a také o malby místních výtvarníků. Výstava byla rozšířena o další samostatnou expozici o Alexanderu Dubčekovi, připravenou muzeem v Uhrovci. Rodákům a pozvaným hostům se pak v sále Sokolovny představil v programu smíšený pěvecký sbor Cantare, dětský národopisný soubor Slavičánek, cimbálová muzika Slavičan a slovenský soubor Uhovčanka z Uhrovce. Nová kniha byla slavnostně pokřtěna a vedoucí městského kina pan Zdeněk Fiala zprostředkoval divákům podívanou na premiéru videosnímku o Slavičínu. Všem doboru chuť a také pastvu pro oči dopřáli studenti Střední odborné školy v Divnicích, kteří připravili hostům slavnostní tabuli. Pestrý sobotní program v zámeckém parku, na náměstí, na hřišti a na stadioně realizovali: divadelní soubor SemTamFór, Junák, Sbory dobrovolných hasičů ze Slavičína a z Hrádku, Myslivecké sdružení Hrádek, občanské sdružení UnArt s programem moravských a slovenských kapel, fotbalový klub FC TVD, Sportovní kluby - oddíl kuželek a řada dalších skupin občanů včetně oddílu karate, mažoretek Základní školy Vlára, roztleskávaček z domu dětí, studentů gymnázia, vlastníků historických vozidel a desítek účinkujících v historickém programu pod hlavičkou pořádající agentury. Následnou sportovní neděli připravil rybářský spolek a oddíl kopané.
K doprovodným programům, které oslavy provázely, přispěla městská knihovna, která připravila celou sérii besed a literárních výstav pro veřejnost ve spolupráci s městským muzeem. Studenty Střední odborné školy v Divnicích bude téma výročí provázet nadále i po prázdninách, neboť výstavu instalovanou ve škole na základě velkého zájmu o poznávání historie města ponechají také pro ty žáky z celého regionu, kteří teprve nastoupí do nového školního roku. Na téma slavičínských pověstí sehráli členové divadla Pařez autorskou divadelní hru, kterou zhlédli také diváci v Uhrovci současně s výstavou obrazů malíře Jaroslava Jeřábka. K výročí města se vyjádřily desítky účastníků literární a výtvarné soutěže na téma Moje město, kterou zorganizovala Základní škola Vlára a Základní umělecká škola Slavičín. Vítězné práce žáků a studentů všech místních škol včetně základní školy v Uhrovci, byly slavnostně vyhodnoceny za účasti veřejnosti.
Oslavy odezněly s příjemnými pocity všech zúčastněných. Dovolte, abych touto cestou vyslovila poděkování za dobře vykonanou práci všem, kteří s ochotou obětovali svoji energii a um ke společným radovánkám. Svoje služby a výrobky za tímto účelem poskytli místní podnikatelé, mimořádné technické a organizační zázemí poskytly Služby města Slavičína, Policie České republiky, Městská policie Slavičín, Český červený kříž, pohotovost drželi pracovníci Rychlé záchranné služby a Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.
Děkuji za pochopení a spolupráci představitelům všech výše zmíněných institucí, škol i blízkým spolupracovníkům městského klubu. Poděkování za podporu patří Městu Slavičín a jeho představitelům, stejně tak i našim partnerům z obce Uhrovec. Za finanční podporu k dotisku knihy Slavičín v minulosti a současnosti děkuje město Ministerstvu kultury, za mediální kampaň Českému rozhlasu Brno a deníku Mladá Fonta Dnes. Nebylo by oslav bez podpory diváků, kteří svojí účast vyjádřili svůj vztah k našemu městu, jehož svátek potrvá až do konce letošního roku.

Marie Rumplíková, vedoucí Městského klubu a knihovny Slavičín

PROJEKT "VE STOPÁCH MINULOSTI K SOUČASNÉMU VZTAHU ČECHŮ A SLOVÁKŮ" SPOLUFINANCOVALA EVROPSKÁ UNIE V RÁMCI EVROPSKÉHO FONDU INICIATIVY SPOLEČENSTVÍ PROGRAMU INTERREG IIIA ČR - SR.

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 01.07.2006 v 11:20 hodin