mapa
czpoen

Kniha, přítel člověka...

Jako každým rokem se v týdnu od 2. do 8. října uskutečnila akce, jež v tuto podzimní dobu probíhá ve stovkách knihoven pod názvem "Týden veřejných knihoven".
Zmíněná kulturně výchovná zařízení využívají tohoto období k tomu, aby co nejširší veřejnost pozvala k návštěvě svých prostor skýtajících nejen příjemné literární prostředí, ale také spoustu námětů, jak kvalitně a smysluplně využít volný čas.
Také Městská knihovna Slavičín se do říjnového "Týdne" aktivně zapojila a propagovala čtenářství jako výzvu všem, kdo touží po vzdělání, jehož nositeli jsou právě knihy.
Nejen pro čtenáře, ale také pro další návštěvníky bylo přichystáno množství akcí a programů, jež mohly čtenáře upoutat už jenom pouhými názvy. Posuďte sami: "Kudy a proč do knihovny", "Cesta do knihovny známě se vine...", "Pohádkiáda III. - kouzla, čáry, máry, ať pohádky jsou stále s námi!".
Jako pravidelný návštěvník knihovny jsem ráda zavítala na již tradiční veřejné čtení, které proběhlo 4. října pod názvem: "Je to pravda odvěká, že četba dělá člověka". Tohoto programu se mohl zúčastnit každý, kdo měl chuť představit svého oblíbeného autora, zajímavý článek nebo i ukázku z vlastní tvorby.
Program začínal už od rána. Na základě předem přihlášených tříd se postupně vystřídali žáci z II. stupně ZŠ Vlára a Gymnázia Jana Pivečky Slavičín, odpoledne družiny základních škol. Celý den postupně četli zájemci z řad žáků, studentů, učitelů a ostatních příznivců četby. Samozřejmostí byli posluchači a libovolní návštěvníci.
Od 18:00 hodin patřila knihovna veřejnosti. Večerního čtení jsem se zúčastnila jako aktivní čtenář. Celkem se nás v malém, ale útulném prostředí slavičínské knihovny sešlo asi 20 účastníků z řad čtenářů a příznivců knihovny. Atmosféru již chladnějšího večera a blížících se podzimních dnů ještě více podtrhla výstava s názvem "Podzim v zahradě", kde jsme mohli obdivovat krásně naaranžované podzimní ovoce, suché plody a přečíst si mnoho zajímavých nápadů z plejády knih se zahradnickou tematikou.
Jednotícím mottem se v letošním roce stalo heslo "Cesta do knihovny". Čtenářský večer zahájila vedoucí městského klubu a knihovny Gabriela Klabačková, která poté vtipně glosovala i mnohé další ukázky a úryvky z knih různých autorů.
Úvodem jsme zavzpomínali na časy studentské a učitelské. Paní Marie Pazourková přečetla úryvek z knihy Věry Noskové pod názvem "Honza a Jan z opačných světů", ve kterém dochází k porovnání dřívějšího a současného studentského života. Paní Jana Polášková četla velmi vtipnou báseň s trefným názvem "Ubohý kantor vesnický" (veselé příběhy ze staré školy od P. Františka Mullera z Provodova. Jako začínající pedagog jsem i já přispěla svým článkem o staré brumovské škole s názvem "Má-li Ela mámu" od Ludvíka Vaculíka. Uvolněnou debatu, která se vytvořila na ono pedagogické téma však brzy vystřídaly zajímavé ukázky s různorodými tématy lásky, náboženství, válečných událostí aj.
Např. stať z knihy Pierse Paula Reada - "Templáři," přečetl pan Josef Floreš. Úryvek byl zaměřen na srovnání náboženství křesťanského a muslimského. Poutavým příběhem o lásce nás zaujal i pan Vlastimil Saňák z knihy "Prorok - příběh o lásce". Jeho syn se dotkl tématu našich letců z II. světové války povídkou "Jak se plaší smrt".
Milým překvapením se stala také nečekaná návštěva pana starosty Ing. Pavla Studeníka, který nám při veřejném čtení představil knihu "Slavičín v minulosti i v současnosti" vydanou u příležitosti oslav 750. výročí založení města Slavičín. Pan starosta se vyslovil rovněž k otázkám slavičínských válečných i poválečných událostí, literárně mapovaných v regionálním oddělení knihovny, jež byly také předmětem večerní četby.
Dalším příjemným vystoupením se stala humorná ukázka malé slečny Silvie Barošové z knihy Nicka Arnolda, svým dramatickým přednesem povídky z knihy Karla Čapka "Věci kolem nás" zaujala všechny posluchače paní Ladislava Barošová. Velmi pěkný byl i poetický příspěvek paní Anny Zouharové, která zarecitovala básně své vnučky (dcery známého režiséra Břetislava Rychlíka). To už se však přiblížila skoro devátá hodina večerní, kdy paní Emílie Malíková předčítala veselé ukázky starých pořekadel, rčení a vtipných historek ze života starých Valachů. Akademický malíř Jaroslav Jeřábek přispěl do společenského dění po svém - zahrál na píšťalky různých druhů a vzpomněl i svou nedávnou účast na uměleckém zájezdu na jihu Švédska, která byla spojena s výstavou jeho uměleckých prací.
Tento příjemný večer se pomalu blížil ke svému konci. Přečetlo se i mnoho dalších úryvků, povídek či fejetonů. Diskuse se pak dotkla i nejbližších kulturních akcí, které nás ve Slavičíně čekají a také aktuální otázky umístění knihovny v Horákově vile.
Velké poděkování patří vedoucí městského klubu a knihovny paní Gabriele Klabačkové, která spolu se svými kolegyněmi připravila nejen krásnou výzdobu a malé občerstvení, ale hlavně nás celým večerem profesionálně provázela.
Co dodat závěrem? Snad jen, aby se "cesta do knihovny" stala nezbytnou samozřejmostí a příjemnou formou aktivního odpočinku pro každého z nás.

Mgr. Anna Jordánová

Zveřejněno 01.11.2006 v 13:33 hodin