mapa
poende

SDH Divnice se připravuje na oslavu 100. výročí

Sbor dobrovolných hasičů Divnice oslaví ve dnech 11. a 12. srpna 2007 sté výročí od svého založení.
Jak uvádí Pamětní kniha obce Divnice, dne 16. 6. 1907 se obecní výbor usnesl na zakoupení stříkačky a zřízení Sboru dobrovolných hasičů. Potvrzují to i první stanovy, podepsané tehdejším představenstvem obce Divnice a členy výboru SDH a potvrzené c. k. místodržitelským vicepresidentem v Brně. Ve stanovách se uvádí: "Účelem jednotky jest spořádané spoluúčinkování při nebezpečenství ohně a jiné živelné pohromě, aby zachraňován byl život a majetek občanů. Aby se účelu tohoto snažení dosáhlo, zaveden bude ve sboru vojenský pořádek."
Informací o samotném založení a zahájení činnosti SDH Divnice je velmi málo. Dokládá to také zmínka v dokumentech z roku 1931, že o zakládání sboru nejsou zachovány žádné písemné dokumenty. Z již zmíněné pamětní knihy bylo možné získat alespoň několik informací o činnosti tohoto sboru. Prvním starostou sboru byl Josef Strážnický, jehož v roce 1920 vystřídal Jan Mach. Náčelníkem byl František Častula, prvním podnáčelníkem Jan Řeřicha, druhým podnáčelníkem Jan Minařík. Již od počátku se počet členů pohyboval kolem dvaceti. V Divnicích v té době bylo cca 70 domů a 300 obyvatel.
O tehdejší akceschopnosti divnických hasičů svědčí i zmínka v archivech ze dne 27. 3. 1922, kdy se zúčastnili hašení požáru domu čp. 75, který vznikl od jiskry kolemjedoucího nákladního vlaku. Hasiči tehdy dorazili na místo do 5 minut.
Kromě ochrany občanů a jejich majetku se hasiči aktivně zapojovali do spolkového a veřejného života. Pořádali taneční zábavy, výlety, okrsková cvičení, dokonce i přednášky, účastnili se slavností Božího těla a 26. 6. 1924 při návštěvě prezidenta Masaryka tvořili čestnou stráž. Stali se tak nezastupitelnou součástí obce. V roce 1932 na sjezdu 4. okrsku hasičské župy "Komenský" v Divnicích byli někteří členové SDH Divnice odměněni medailemi za zásluhy.
Od těch dob se mnohé změnilo. Hasiči již nemusí hasit požáry u železnice, jejich činnost se rozšiřuje i na zásahy při živelních pohromách a dopravních nehodách. Nadále zůstávají nepostradatelnou součástí života v obci. I zastupitelstvo města Slavičín si je toho vědomo. V letošním roce při příležitosti oslav 100. výročí vzniku bylo rozhodnuto o přidělení částky 100 000 Kč na zakoupení terénního vozidla pro potřeby hasičů. Stejnou částkou přispěl i Zlínský kraj. Dnes stojí v čele sboru starosta Josef Šimčík, členy výboru jsou: Karel Koseček st., Josef Sívek ml., Marek Bartošík, Josef Jágr, Dušan Cigánik, Luděk Maděrka, Antonín Koseček, Josef Bartošík, Karel Malík, Alois Ryza, František Žeravčík, Jaroslav Brázda, dalšími členy jsou: Ondřej Mňaček, Jan Mihálik, Václav Dupač, Jaromír Gubisch, Zdeněk Červenka, Karel Koseček ml., Milan Fojtík, Miroslav Fojtík, Jaromír Sommer, Jiří Frait, František Žeravčík, Jaroslav Rak, Milan Gapčo, Miloš Mikeska, Arnošt Fojtík, Zdeněk Lukáš, Jan Hrdek, Eduard Strážnický, Jaroslav Barbořák, Josef Vaněk a Štefan Miklis.
Svoji činnost vykonávají dobrovolně a za to si zaslouží naše poděkování. Věřím, že odkaz, který nám zanechali naši předkové v mottu "Bohu ku cti, lidu ku pomoci", bude jejich zásluhou i nadále naplňován.

Ing. Pavel Studeník, místostarosta

Zveřejněno 27.07.2007 v 14:06 hodin