mapa
czpode

Literárně historické "toulání" aneb křížem krážem Slavičínem

Ani dětská veřejnost nepřišla v souvislosti s připomenutím 110. výročí vzniku knihovnictví v našem městě zkrátka.
Městská knihovna ve spolupráci s Domem dětí a mládeže ve Slavičíně pro ni připravila dne 30. 5. 2007 pestrý odpolední program, nazvaný Literárně historické toulky Slavičínem. Tato akce poprvé proběhla už v loňském roce a pro značný ohlas u dětí byla letos opět zreprízována.
V podstatě se jedná o exkurzi po památných a významných objektech našeho města v naučně zábavném duchu. A kudy vlastně vedlo naše literárně historické "toulání"? Místem srazu účastníků se tradičně stal Dům dětí a mládeže, kde děti dostaly potřebné instrukce a mohlo se vyrazit vstříc poznávání městských pamětihodností. Prvním styčným bodem byla kaplička Panny Marie na ulici Osvobození, od ní se cestovalo za historií letos již osmdesátileté budovy Sokolovny. Poté přišla na řadu pro děti tajemstvím opředená Horákova vila - budoucí sídlo městské knihovny a infocentra. Zde je čekalo opravdové překvapení. Ke svému úžasu zjistily, že vila má svého nefalšovaného "majordoma", kterého mistrně ztvárnil starosta města, Ing. Jaroslav Končický. Malí účastníci se zájmem naslouchali jeho poutavému výkladu o lékařské dynastii Horákových, která dříve vlastnila tento dům. Došlo i na návštěvu neprobádaných sklepních prostor pod vilou, kde měly děti možnost nahlédnout do tajuplných zákoutí, mimo jiné i do protileteckého krytu, o jehož existenci neměly ani potuchy. Pan starosta alias "majordomus" s přehledem zvládal palbu zvídavých dětských dotazů k budoucnosti této vily, za což mu bylo svěřeno do úschovy "knihovnické tajemství". Pravděpodobně ale u pana starosty dlouho nevydrželo. Snad nebude na závadu věci, když prozradíme, že skrývalo pravý domácí štrůdl jako odměnu od nás, organizátorek akce.

Děti, o pěkný zážitek bohatší, pokračovaly dál přes Orlovnu, pamětní desku hrdinného letce Jaroslava Šály až k další neopomenutelné architektonické památce - slavičínskému zámku. A opět měly důvod k tak trochu roztřeseným kolenům. Záhadám v tomto odpoledni ani zdaleka ještě nebyl konec. Každý, i ten nejmenší člen exkurze musel dokázat svou statečnost vstupem do temných a vlhkých zámeckých katakomb. Jen opravdu silné povahy unesly bez zachvění setkání s několika velmi letitými zámeckými strašidly (v podání studentek Gymnázia J. Pivečky - Danuší Končickou, Petrou Lysákovou, Lucií Hubíkovou), která nejdříve všechny strašlivě vyděsila svým zchátralým zjevem, pak ale pobavila legrační scénkou z jejich pohnutého sklepního života. Strašidla byla dokonce v tak dobrém rozmaru, že se s dětmi nechala i vyfotografovat na zámeckém nádvoří. Neúprosný čas však celou exkurzi popoháněl směrem k dalším objektům. Ve vile pana Jana Pivečky nás srdečně přivítala paní ředitelka stejnojmenné nadace, Bc. Božena Filáková. Všechny již notně znavené účastníky probrala připraveným občerstvením a velmi zajímavým vyprávěním o našem významném spoluobčanu Janu Pivečkovi, jenž zasvětil celý svůj život právě podpoře mladých lidí a dětí v mnoha zemích světa a hlavně u nás ve Slavičíně. Po této obohacující zastávce na děti čekala otevřená brána Městského muzea a vlídné přijetí od jeho správce, pana Josefa Ščuglíka. Děti obdivovaly nové muzejní exponáty, a také se dozvěděly spousty zajímavostí z válečné historie Slavičínska i z dob prehistorických, jejichž němými svědky jsou v muzeu úlomky prastarých nádob a lidské kosterní pozůstatky.

Bohužel počasí začalo naplno projevovat svou nepřízeň, a tak bylo nutné zrychlit tempo vycházky. Pochopitelně při cestě za poznáním nešlo minout budovu Záložny, která se honosí ve svém 1. patře nádhernou výtvarnou památkou - umně malovaným stropem, pocházejícím z konce 19. století. Je důležité zmínit, že součástí exkurze byla literární informace o každé z navštívených památek a několik kvízových otázek, za jejichž vyřešení byl každý malý luštitel odměněn bonbonem.

Posledním cílem vycházky se stal historicky nejstarší objekt ve městě - Kostel sv. Vojtěcha. Zde děti čekalo milé přivítání od paní katechetky, Mgr. Jany Adámkové, která děti upozornila na nejvzácnější památky v interiéru kostela, především na pískovcovou křtitelnici s letopočtem 1660. Za kostelní záhadou tentokráte děti nemusely do hlubin sklepení, ale naopak nahoru po vysokých starodávných schodech. Tato cesta je vynesla až nahoru do nebeských výšin - na kostelní kůr - ráj varhaníků a chrámového sboru.

Protože počasí odmítlo poslušnost definitivně, následoval už jen zrychlený přesun do "teplých krajin"v podobě útulného prostředí dětského domu. Tam na všechny místo táboráku čekal plný pekáč buřtů netradičně upečených v troubě, na které byla radost pohledět a ještě radostnější je sníst. Však se po nich jenom zaprášilo! Jejich kvalitu dodatečně ohodnotil jeden z dětských účastníků slovy: "Mami, kde sa kupujů tak dobré buřty? Takové sme doma eště neměli!" Takováto pochvala nás pořadatele samozřejmě hřeje u srdce a motivuje k realizaci dalších programů tohoto druhu. Ale nebyly to jenom vzpomínky na chuťově vydařené špekáčky, co si děti odnesly z vycházky. Především plnou hlavu humorných i napínavých zážitků, na jejichž pozadí se odráží touha po poznání historie našeho města. Každý z dětských i dospělých účastníků pak při rozloučení jako vzpomínku na výroční "toulky" obdržel Průkaz správného Slavičana.

Závěrem chci poděkovat spoluorganizátorkám z Domu dětí a mládeže - Zdeně Odehnalové a Míše Štefaníkové za perfektní týmovou spolupráci, a také všem, kteří nám poskytli příjemný azyl a objasnili "bílá místa" v našich slavičínských dějinách.

Gabriela Klabačková, vedoucí MěKK Slavičín

Zveřejněno 01.07.2007 v 14:00 hodin