mapa
poende

Bílý kříž je opravený

Biskup ostravskoopavské diecéze František Václav Lobkowicz včera odhalil a požehnal novému bílému kříži na stejnojmenném místě ve Starých Hamrech v Beskydech.

Odhalení nového, bytelnějšího symbolu Bílého Kříže, který minulý rok spadl, provázel déšť a burácení hromů. Symbol místa, který pochází z druhé poloviny devatenáctého století, nechal obnovit podnik Lesy České republiky, který kříž zajistil proti chátrání.

Bílý kříž

Bílý Kříž znamená pro Beskydy to, co Pustevny, Radhošť či Lysá hora, říká o osadě zástupce Klubu českých turistů

Bílý Kříž - Lesníci a zaměstnanci Lesostaveb vrátili včera osadě Bílý Kříž symbol, podle něhož dostala v minulém století své jméno.

Dnešní obyvatelé Bílého Kříže včera neskrývali uznání a obdiv. Nový kříž je podle nich reprezentativní náhradou bývalých dvou křížů, z nichž jeden vydržel více než jedno století, ale druhý, postavený nadšenci na počátku devadesátých let, se minulý rok zřítil.

Poté, co kříž spadl, se zdálo, že jeho oprava bude velmi nákladná.

"Kříže se však ujali lesníci Lesů České republiky a dokázali z něj vytvořit stejně atraktivní a důstojné místo, jakým byl kdysi," řekl bývalý člen Horské služby Pavel Beran, který pečlivě dokumentuje veškeré dění v osadě, která dnes leží přímo na česko-slovenské hranici.

"Nový kříž je opravdu skvělé dílo. Je bytelnější, má mocný betonový spodek a je zapuštěn pevně v zemi," říká s obdivem chatař Ferdinand Schindler.

Lesníkům děkovali za obnovení symbolu osady i turisté. "Bílý Kříž je doslova kultovním místem Beskyd podobně jako Pustevny, Radhošť či Lysá hora. Vždyť snad neexistuje žádný fanda Beskyd, který nešel krásnou hřebenovou trasou z Gruně od Charbuláků přes Švarnou Hanku na Bílý Kříž," řekl Jan Sládek z Klubu českých turistů.

Biskup František Václav Lobkowicz řekl, že je plno podobných křížů v České republice, ale bílý kříž na Bílém Kříži je také symbolem Beskyd a turistiky. "Takový kříž symbolizuje kříž, který si každý neseme ve svém životě," řekl biskup s tím, že by rád, kdyby se u kříže zastavilo co nejvíce lidí a třeba k němu položili kytičku.

Na zhotovení nového kříže poskytly Lesy České republiky zhruba sto padesát tisíc. Původní kříž, vyrobený a usazený místními chataři, nevydržel kvůli špatnému usazení. Napadla jej hniloba a nakonec se zřítil jedné loňské podzimní noci k zemi. "Podcenili jsme při výrobě druhého kříže drsné podmínky zdejších hor," řekl Pavel Beran, který na počátku devadesátých let obnovu kříže organizoval. " Loni se zřítil a litinový odlitek Krista se při pádu rozbil," líčí Pavel Beran.

Od té doby donedávna pak návštěvníky Bílého Kříže vítal při cestě z Gruně či Visalají jen zbytek kříže, který nechali provozovatelé apartmánů na Bílém Kříži provizorně zarazit do země.

Připomíná kříž poklad či umrznutí pašeráků?

O vzniku dřevěného symbolu existuje několik pověstí a historek. Místní chatař Pavel Beran, vysloužilý dlouholetý člen Horské služby, vypráví jednu z nich:

"Říká se, že jeden z pasáčků ovcí tady kdysi viděl jednou jelena, který měl na hřbetě bílý kříž. Ten jelen prý na jednom místě hrabal a několikrát se k němu vrátil. Když tam potom pasáček začal kopat, našel zlatý poklad. Na památku toho jelena tam pak prý pasáček nechal postavit onen bílý kříž."

Druhá pověst je známější a možná i realističtější.

Beskydami vedla už za známého hraběte Pražmy pašerácká stezka mezi Rakouskem a Uhrami. Do Rakouska se tudy pašoval například tabák a kořalka, do Uher prý zase kupříkladu šicí potřeby.

Jednou na pašeráky uspořádala vrchnost zátah. Strážci hranic je honili po hřebenech hor, až několik pašeráků dobloudilo k nálevně na Bílém Kříži zvané Josefinka. Tehdy se ovšem místo jmenovalo podle chatařů jinak - Na Beskydě.

V nálevně však nepustili pronásledované pašeráky dovnitř, a tak si museli unavení a ospalí chlapi polehat venku. A v noci umrzli. Jejich kamarádi jim pak nechali v roce 1878 na těch místech vystavět bílý kříž.

P.Broulík - MF Dnes

Převzato zde.

Fotogalerie zde.

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 1 názor)
Vláďa16.06.2008 v 21:07
Chvályhodný počin, jen mne mrzí termín odhalení. Ve všední den, nevím...

DALŠÍ INFORMACE: Staré Hamry
Zveřejněno 05.06.2008 v 19:58 hodin