mapa
poende

Stezky kolem Lysé hory se mohou dočkat vylepšení

Klub českých turistů chce vylepšit turistické stezky, které vedou na nejvyšší vrchol Beskyd - Lysou horu.
Celkem 20 kilometrů lesních cest a stezek se dočká zpevněného povrchu i zastřešených odpočinkových míst.

"Na jejich rekonstrukci potřebuje klub sedm milionů korun, peníze chce v příštím roce získat z evropských fondů," řekl manažer projektu obnovy stezek Mojmír Nováček.

Stezky nejsou zpevněné, lehce se rozbahní Stávající lesní cesty směrem na Lysou horu mají nezpevněný povrch, který se při deštích mění místy v bahno.

Turisté si pak hledají náhradní cestu a v chráněné krajinné oblasti vstupují do přírodních rezervací -například Mazáku, Malenovického kotle a Ondrášových děr.

"Stezky také neodpovídají velké frekvenci turistů - kdo si chce udělat výstup v Beskydech, míří obvykle na Lysou," dodal Nováček.

Sedm vybraných tras by proto mělo být v budoucnu odvodněno a nové stružky a schůdky zabrání tomu, aby voda splavovala cesty až na skalnaté podloží.

Nejvytíženější stezky budou kamenné Zvlášť exponovaná místa se vydláždí kamenem. "Kroky návštěvníků chceme usměrnit plůtky a zábradlím. Počítáme se zhruba 15 odpočinkovými místy, podobnými altánu na Albínově náměstí," upřesnil Nováček. Na trasách se objeví také nové mapy a informační tabule o CHKO Beskydy. Celkové obnovy by se měla dočkat například červená turistická stezka mezi Butořankou, Lukšincem a Lysou horou nebo modrá trasa, která spojuje Lysou horu s Malchorem a Ivančenou.

Klub českých turistů chce na vylepšení stezek získat peníze z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Pokud se mu podaří zpracovat projekt a zajistit potřebná povolení, chce o peníze požádat do února příštího roku. Regionální rada soudržnosti Moravskoslezsko v příštím roce rozdělí mezi projekty turistické infrastruktury 300 milionů korun.
Převzato zde.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 9 názorů)


29.08.2021 v 17:33Jarmil Prasklý

Lanovka, půjčovna segwayů, herna, rychloprádelna a stezka v oblacích. Záchytná parkoviště nejste schopni vyřešit a vymýšlíte cypoviny.


09.06.2009 v 13:19Bob damek

stezky údržbu určitě potřebují, jen by se celá akce měla řádně připravit a projednat i s jinými odborníky , velmi dobře mají zpracovanou metodiků údržby a budovaní stezek cyklisté z ČEMBy. Jsou to zásady přírodě blízkých tras singletrack. Jeden ze základních principů je použití poze na místě puvodních materiálů. Velmi pěkný příklad jak to lze citlivě udělat je zde http://www.rychlebskestezky.cz/
Hlavně z toho netvořte disneyland s info tabulemi, altánky, odpadkovými koši, zábradlím, ploty, ocelovými odvodňovacími žlaby apod.


18.03.2009 v 17:39Robert

Ahoj, také se musím vyjádřit. No to snad ne, doufám, že je to nenapadne. Ty původní cesty jsou naopak hodnotou. Udržet je aby se zachovaly beru, ale dělat ze stezek sypané stezky šutrama atd je katastrofa


13.02.2009 v 13:54Aleš

Kamenné chodníka ny Lysou NIKDY!Stačí Pustevny-Radhošť.


31.01.2009 v 20:10Dalibor

Lysou horu miluji a to kvůli tomu ,že je tam nádherná příroda, krásný výhled, nahoře prima občerstvení, je to nejvyšší hora mor. Beskyd a je obtížnější z pár cest ale pokud z Lysé chcou udělat procházku růžovým sadem a odpočívadla které budou stejně do půl roku zničeny vandalamá a přírodními jevy, tak se mi to zdá jako vyhození peněz. Lidé tam budou chodit rádi i když to tak zůstane. Vždyť hory jsou odjakživa přírodní, nedělejme z nich uměle lidsky vytvořené kopečky!


25.12.2008 v 22:19Rebel

To teda chci vědět, jak tam dostanou ty tuny kamení, aby ty stezky vydláždili. Utopisté. Až se to časem vyšlape a zeroduje na skalní podloží, bude to vyřešeno. Bude stačit když každý návštěvník porovná sem tam volný kámen a bude to ok. Pokud se do toho začne vrtat, bude eroze ještě intenzivnější. Lidé si budou chodit, kde se jim zachce. Jsme přece Češi. Celkem jsem se dneska pousmál, když byl včera zahrazen průchod mezi zásněžky na Malchoru, vedle modré trasy, a dneska to bylo rozebrané. Chudák ten, kdo to zahradil a ještě větší nešťastník a zoufalec, který to rozebral, protože zná jen jednu trasu na Lysou. Co nejrychleji a nejkratší trasou nahoru a zpět tou samou dolů. To je ale ubožák, když si ty hory neumí vychutnat.


04.12.2008 v 14:28Jana

No to snad ne!?!?! To už se ti v KČT úplně pomátli, nebo co? To chtějí z nádherné Lysé udělat druhý Radhošť? Tam už se kvůli davům masňáků vůbec nedá chodit. Ten pan "manažer projektu obnovy stezek" zřejmě vůbec neví, o čem mluví. Jestli chce na Lysou chodit po zpevněných stezkách, tak mu až nahoru vede asfaltka - anebo by možná bylo lepší, aby tam raději ani nechodil, aby ho pak nenapadaly takové hovadiny. Jestli chce klub získat sedm milionů z evropských fondů, tak fajn - ale ať je proboha využije nějak smysluplně. Co například na opravu Šantánu, když už xxx let není schopný dojednat výstavbu Bezručky? No, snad aspoň Regionální rada bude mít dost rozumu a pošle milého manažera projektu obnovy stezek do háje.


28.11.2008 v 20:01Pavel

Doposud jsem nikdy neměl potřebu se k podobným věcem vyjadřovat, ale tenhle nesmysl mi opravdu nedá. Nevím, co některé zoufalce vede k tomu dělat z přírody městský park. Mám za to, že lidé jezdí na hory mimo jiné proto, že chtějí do přírody. A světe div se, v přírodě je bahno a někdy třeba i prší - kdo by tuhle zvrhlost čekal? Proto pěkně vydlážděme chodníček, udělejme přístřešky, dejme tam nejlépe všude pletivo a navrhuji abychom na některé úseky dali také jezdící schody. No a pokud nahoře postavíme třeba Kaufland máme o návštěvnost postaráno. Teď už zbývá jen vybírat nějaké vstupné, poplatek nebo tak něco. Nebyl by možná schůdnější postup zeptat se nejprve těch, kteří na Lysou horu chodí jestli o to vůbec stojí?


09.11.2008 v 11:00Borek

Zdravím Vás přátelé.
Žasnu nad tím blábolem a musím reagovat.
Úpravu stezek chválím. Ale, že by někteří turisté chodili mimo stezky z důvodu špatného stavu stávajících cest je nesmysl.
Mimo značené trasy chodí zejména ti nejčastější a pravidelní návštěvníci. Chodí nahoru stylem rychle nahoru, rychle dolů. Na fyzičku. Nebo je nebaví chodit v davech po stále stejných cestách. Jasně, je to jejich věc. Tím že šlapou mimo značené trasy přírodě zas tak moc neuškodí. Já taky nechodím vždy jen po značených trasách. Prostě mám rád změnu a poznání nových míst. A vybudování dalších přístřešků sebou nese velkou pravděpodobnost nepořádku na těchto zastaveních. Je třeba taky vyřešit jejich pravidelnou kontrolu a event. úklid. Zkrátka to řešit komplexně neboli po všech stránkách. Párkrát mi z nepořádku na Albíňáku bylo zle. Takže úpravu značených stezek beru jako zvýšení bezpečnosti pro návštěvníky hor. Pohyb mimo ně to v žádném případě nevyřeší. Je to o kultuře národa. Jsem zvědav, jak a kdo zakáže chodit zkratkou od HOTELU BEZRUČ nebo po obou sjezdovkách. Ti co nechali průchod z modré značky na severní sjezdovku mezi ohradami byli prachsprostí alibisté. Měli strach to úplně zahradit a budiž jim tyto řádky výzvou. A kdo chce chodit mimo značené a dohodnuté trasy, ať si tam chodí. Až se domarasí, ať si hledají pomoc kde chtějí. Jsou i tací, kteří tu už mezi náma nejsou. Taky chodili kde neměli. Každý na své riziko. Až je bude někdo zachraňovat, tak pěkně za penízky. Aby bylo na úpravu dalších stezek.
Tak přemýšlejte a mějte se pěkně. Třeba se někde na horách potkáme a můžeme si o tom popovídat u pivečka. Do plesnivého Šantánu ale nechodím.
Zdravím.
Borek


Zveřejněno 07.11.2008 v 15:11 hodin