mapa
poende

Kolik asi taková "sranda" stála?

Největší akce na nelegální jezdce ve volné přírodě
V neděli 21. června v 10 hodin dopoledne spustili policisté akci s názvem Enduro.

Do dosud nejrozsáhlejšího zátahu proti motorářům devastujícím Beskydy se zapojilo 70 policistů, desítky strážců přírody z CHKO Beskydy a lesní stráž. Do akce byl nasazen i vrtulník, terénní auta a motorky. Na ujíždějící řidiče čekal na silnici superrychlý policejní Passat R 36 a motocykl Yamaha 1300. Kdo se v neděli octl v zákazu vjezdu nebo přímo ve volném terénu Beskyd, neměl úniku.
Ochránce přírody, ale i běžné turisty dlouho trápili řidiči na silných terénních motorkách, čtyřkolkách a offroadech, kteří brutálním způsobem devastovali Beskydy. Divocí jezdci se nezastavili ani před nejcennějšími přírodními rezervacemi. Policisté přiznávají, že hlavní impuls ke zvýšenému zájmu o ochranu Beskyd přišel až po nálezu zřejmě upytlačeného medvěda hnědého, který v Beskydech žil ve volné přírodě. Před měsícem se v sídle Chráněné krajinné oblasti Beskyd sešli pracovníci této instituce s vedením frýdecko-místecké policie. Přizváni byli i někteří zástupci nevládních organizací, zabývajících se ochranou přírody. V co možná nejvyšším utajení byl domluven plán na zatím největší zátah na nelegální jezdce ve volné přírodě.
Desítky policistů a strážců přírody obsadili v neděli 21. června od časných ranních hodin určená stanoviště a začaly monitorovat rozsáhlé území Beskyd. Nad těžko přístupnou Lysou horou, Smrkem, Travným a dalšími vrcholy létal vrtulník, kterému se žádná motorka nebo čtyřkolka neměla kam schovat. V pohotovosti byla i odtahová služba. Policisté byli rozhodnuti, že těm řidičům, kteří budou zadrženi ve volném terénu CHKO jejich stroj zabaví. Za tento přestupek je totiž možné udělit 100 tisícovou pokutu. Prodejem odebraného stroje by pak bylo možno snáze uhradit nejen tuto vysokou pokutu, ale i náklady správního řízení a případné exekuce.
Během 10ti hodinové akce bylo zkontrolováno 670 vozidel, bylo při ní zjištěno 127 přestupků, 11 z nich bylo postoupeno do správního řízení. Na pokutách bylo vybráno 135.000,-Kč. Superrychlý Pasat R 36 zastavil vozidlo, které jelo na silnici 1/56 mezi Frýdkem-Místkem a Frýdlantem nad Ostravicí rychlostí 213 km/h. Dva řidiči byli přistiženi při řízení opilí, jeden měl zákaz řízení a jeden neměl vůbec oprávnění čtyřkolku řídit. Šetadvacetiletý řidič vozidla Škoda Fabie, který vjel do zákazu vjezdu v CHKO Beskydy se při kontrole prokázal policistům padělaným povolením. Na vysvětlenou uvedl, že povolení dostal od svého otce. To však již bude muset vysvětlovat správnímu orgánu. Přes množství zjištěných přestupků a dokonce i trestných činů, měla akce především preventivní charakter. Jejím cílem bylo odradit další případné jezdce vyjet si beztrestně do volné přírody. Rozhodně však nebyla poslední a v brzské době ji policisté znovu zopakují, avšak ještě s větším nasazením sil a prostředků. Je překvapivé, že ačkoliv hrozí za jízdu ve volném terénu CHKO Beskydy pokuta, která je citelná i pro velmi movité jezdce, přesto ji mnozí riskují. Těm frýdecko-místečtí policisté vzkazují: místa k uskladnění zadržených motorek a čtyřkolek máme dost. Těm, kteří nechtějí už dál zabavení motorky riskovat jsou policisté ochotni poradit, kde se mohou své zálibě beztrestně věnovat.
Převzato ZDE.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 7 názorů)


15.04.2015 v 14:37Kamil

žádný motorkář nejezdí po volné přírodě jen tak, ale po cestičkách již vyšlapaných ve volné přírodě a určitě udělá projetím daleko méně škody než když tam turista odhodí pet láhev. Ale ruší zvířata, dovolil bych jím ježdění po volné přírodě mimo CHKO. Děkuji


30.06.2009 v 19:22Vlasta Červenka

Pohybuji se po Lysé hoře již mnoho let a celkem často.
Je pravda, že na lesních cestách i na asfaltové komunikaci Papežov - Lysá hora provoz zhoustl opravdu hodně.
Jezdí zde "kdekdo na kdečem". I v zimě po upravených stopách....
Myslím, že by bylo účinnější provádět spíš pravidelné kontroly policií, něž hurá akce s HELIKOPTÉROU a terénními auty za nemalé peníze nás všech.


25.06.2009 v 12:04Borek

Proboha lidi, co se divíte,mnozí chtěli demokracii. To jsou důsledky. Schody se metou vždy odshora. Tak se nedivte, že je takový bordel. Nechci tím říct, že to schvaluji, taky mě to se.. . Když některé pit.. vyhazují pochcané papírové kapesníčky do volné přírody, tak těžko požadovat po jiných, aby se chovali slušně a v mezích zákona a etiky. Je to celkový morální úpadek národa. Jsou i horší země.
Borek


24.06.2009 v 18:02Antiekolog

Osobně nejsem přítel represí, ale doufám, že i na ty skialpinisty dojde.
Stačí se po letošní zimě více kouknout kolem sebe zejména ve vrcholových partiích LH.
A ti co neslyší cyklistu, ať nenosí sluchátka nebo si zajdou na ORL (i když mezi cyklisty je též dost trhlých).
Z mého pohledu ale stejně dělají největší bordel lufťáci, zřícení potem mstí se horám - viz odhozené petky, pytlíky, kapesníky, plné je nesou na horu a prázdné je vyhodí nejlépe nahoře.
A k tomu si vzít nějaký suvenýr třeba turistickou značku z rozcestníku, označení CHKO apod. Však v hospodě nebo na chatě to někdo ocení " ty si dobrý, odkud to máš? no přece z LYSÉ HORY tam jsem byl a pěšky". Už někdo viděl lysaře jak "se cpe řízkem" na Lukšinci a zbytek nechá na lavičce?
To co nám chybí je slušnost, tolerance, zodpovědnost, úcta člověka k člověku i přírodě. Hory tu byly dřív a budou určitě déle než my a budou takové, jaké je zanecháme MY, DNES.


24.06.2009 v 11:43Bob

Nesmyslná akce přihlouplých ochranářů a jejich přisluhovačů.Zakažme co se dá,sjezdovku po padesátiletém fungování bez solidního vysvětlení,honíme bez úspěchu blbce motorkáře,čtyřkolkáře,pak budou následovat skialpinisté,kleč na smrku,co a kdo ještě?Co jim tak udělat trať jinde ať se vyřádí?Já osobně jsem měl větší problémy s potichu se řítícími cyklisty,kteří mne na turistce sejmuli.Být v terénu a makat rukama,ne jen blbě kecat.


23.06.2009 v 18:51petr

Já zalži motorkáře na Lhotské-Trojačka čtyřkolky v řece Morávce pod Skalicí.Akce jsou potřeba ale pořádně.Ne stát na cestě a kontrolovat lékarničku


23.06.2009 v 15:08Petr

V krátké době je to již podruhé, co v okolí přehrady Šance probíhaly s pomocí vrtulníku policejní "manévry".
O účinku těchto konkrétních akcí však silně pochybuji.
Nechápu, proč nedokážou být všechny zúčastněné složky operativnější a nachystanou akci neodvolají, když je jasné, že v počasí jaké vládlo o víkendu, moc řidičů v lese a zákazech vjezdů nepochytají, poněvadž tam nejsou.
Co se týče kontrol na silnicích, tak bych silně doporučoval policii, ať takovou razii provede v neděli odpoledne při pěkném počasí, kdy si motorkáři dělají z cesty I/56 přes Staré Hamry závodní trať.
No a kontroly lesních silnic(zákazů vjezdu) by měli spíš naplánovat na období sběru borůvek a hub, to by měli daleko větší úspěch!!


Zveřejněno 22.06.2009 v 21:04 hodin