mapa
poende

Vážení kolegové a přátelé Lysé hory

Proč se přeznačila červená turistická značka z Ostravice?
Určitě jste při výstupu na Lysou horu z Ostravice po červené značce zaznamenali přeznačkování této trasy. Nová turistická značka nutí turisty jít jinudy než po dosavadním turistickém chodníku. Mimo zimu při pěkném počasí bude mít nově vyznačená trasa význam v podobě pohledu do údolí, ale v zimě je tato trasa nebezpečná na zabloudění a možnost pádu do Malenovického kotle. Při letošní slabé zimě na sněhovou pokrývku jsme několikrát narazili na bloudící turisty. Zkušení turisté i horská služba tuto novou trasu nedoporučuje!!! Nejen, že mě to překvapilo, ale i jinak poměrně klidného člověka dost vytočilo. Když jsem následně zjistil, že za přeznačkováním trasy stojí ochranáři, tak mi už jen krůček chyběl ke kolapsu.
Rád bych a věřím, že nejsem sám, věděl proč, k tomuto přeznačkování došlo a z jakých důvodů. Doneslo se mi, že jeden z důvodů je ochrana přírody a dosavadní turistická trasa přírodě škodí. Nějak mi není jasné jak turistický chodník existující mnoho a mnoho let z ničeho nic může přírodě začít škodit. Přitom na zrušené turistické značce stojí tabule naučné stezky.
Proč se někdo snaží za každou cenu nutit turisty chodit na Lysou jinudy než po dlouhá léta používaném a řádně značeném turistickém chodníku? Nevím. Ale jedno vím stoprocentně jistě, že nově vyznačený chodník se používat nebude nebo možná jen v letním období za pěkného počasí.
Už delší dobu mám pocit, že nejvíce přírodě škodí právě její ochránci. Nemůžu se zbavit dojmu, že jejich hlavní a velice oblíbená činnost spočívá především ve vymýšlení různých absurdit, míchání se pokud možno úplně do všeho a vše řídit od stolu v teplé kanceláři.
Slyšet je o nich jen v souvislostech o zákazech příkazech a rozhodování co kde a jak bude. Ale když je potřeba něco udělat prakticky pro Lysou, tak se po ochranářích slehne zem.
Ptám se, kde jsou ochranáři, když je třeba vyčisti chodníky od odpadků a všeho možného co zůstane po neukázněných turistech? Ještě jsem nikdy neviděl jediného ochranáře, který by čistil od odpadku vrchol Lysé hory.
Kde jsou ochranáři, když jsou přes vyznačené chodníky popadané stromy? Nejsou nikde, proč také, když to za ně uklidí lidé, kteří na Lysé pracují a ve svém volném čase suplují tuto organizaci, která tak ráda chrání přírodu.
Kde jsou ochranáři, když je třeba opravit zábradlí na vrcholu, které nevydrželo tíhu sněhové pokrývky? Nejsou asi nemají čas se zabývat takovou maličkostí, mají přece na práci důležitější věci.
Kde jsou ochranáři, když se jim rozpadají jejich slavné zásněžky, které vzhledově připomínají nějakou starou rozpadající se farmu? Nejsou a zřejmě asi spoléhají na to, že někdo přijde a opraví je za ně. Mohu pokračovat dále, ale byl by z toho román.
Co vlastně udělali dosud ochranáři pro Lysou? Nějak marně vzpomínám a nemůžu na nic přijít, protože zatím o vrchol a jeho aspoň uspokojivý vzhled se starají lidé na něm pracující a tím pádem i žijící a to bude asi ten hlavní problém, protože ochranáři rozhodují od psacího stolu a teoreticky to mají asi dobře vymyšlené, ale my na horách pracujeme a žijeme a proto to vidíme z praktického hlediska.
Asi by si ochránci přírody měli konečně uvědomit, že do všeho kecat není umění, ale umění je vzít do ruky nářadí a něco udělat.
A také by si asi měli uvědomit, že nejsou vševědoucí a jediní ti chytří a před tím, než udělají nějaké rozhodnutí, tak by se také měli podívat do terénu a třeba se i poradit s lidmi, kteří z praxe o tom daném problému můžou vědět daleko více než oni z nastudovaných prospektů. Je mi z toho všeho tak nějak smutno a vůbec se nedivím, že lidé na ochránce přírody spíše nadávají a už z principu dělají vše proti nim. Bohužel v té záplavě absurdit se ztrácí i to málo, čím možná přírodě pomohli a prospěli.

Myslím, že by změna přístupu celé této organizaci prospěla, protože zatím jen úspěšně stále více upadá v nelibost.

Milan Čermák

Lysaři
Turisté při sestupu z Lysé hory

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 33 názorů)


25.03.2010 v 18:35Kuba

Tak nějak bouře úplně pro nic. Myslím, že by se nová trasa měla respektovat a ne hned vše shazovat, ale to už je asi úděl národaa českého, proti něčemu protestovat a nejlépe podepsat petici, to je pak každý hrdina. Ještě jsem ji nešel a ani nehodlám jít, na tuto masovou trasu už jsem nadobro zanevřel a chodím raději z Visalají, nebo Zlatníku. Tam mi aspoň těch pár lidí, které tam člověk potká, dokáže odpovědět na pozdrav. To, jak to vypadá nad Lukšincem je nechutné a myslím, že není nic proti ničemu, když si tento úsek aspoň na chvíli oddychne. Nechápu tady Vaše slovní útoky, kdo má rád Lysou a přírodu vůbec, tak se k ní tak i bude chovat a pokud někomu nějaká trasa nevyhovuje, tak ať chodí jinudy, stejně jako jsem to udělal já.
Hezký den a v sobotu na meteostanici ahoj


12.03.2010 v 22:23Tom

Když někdo nemá co rozumného říci, tak začne kopat a urážet druhé. Jak ubohé.


12.03.2010 v 21:23Ted

Tom a Slezan jsou asi bratři.
To nad Lukšincem asi není od turistů, nebo že by někteři jezdili navrch na buldozeru?


12.03.2010 v 21:10Karel

Tak jsem si prošel přízpěvky (Toma),je to asi nějaký retardovaný jedinec.Nic si stoho nedělejte vždy se najde nějaký chytrolín co si myslí ,že všemu rozumí.


12.03.2010 v 20:52Honza

Tome hlavně že ty tu kvákáš samé kraviny!


12.03.2010 v 20:44Tom

Konečně rozumný názor.
Vřelé díky.


12.03.2010 v 17:19Slezan

Delší dobu jsem z Ostravice na Lysou nešel, protože mi ta cesta připadá přeplněná lidmi (a po pravdě raději chodím na Smrk nebo Travný, kde je lidí méně) a úsek nad Lukšincem mi přijde vysloveně ohavný, široká vydupaná cesta, prostě otevřená rána pro erozi. Novou cestu jsem zatím neviděl, tak nechci dělat žádné definitivní soudy, ale když vidím tak bouřlivou diskusi, tak mi to nedá. Mou hypotézou je, že stará cesta, jak ji znám, mohla být opravdu rezervaci nebezpečnou kvůli rostoucí erozi a podobně jako je zvykem na jiných českých a moravských horách, v tom případě se stezka přeznačí, aby se mohla půda vzpamatovat. Také je často na horách (Jeseníky, Krkonoše) zvykem, že jsou letní a zimní cesty - ty zimní jsou většinou značeny tyčemi. V zimě, když je sníh, lze jít po cestě, která je v létě uzavřena kvůli hrozícímu poškození vegetace nebo půdního krytu, a vyhnout se tak nebezpečí, jež hrozí na cestě letní (ztížená orientace v otevřeném terénu, příkrý sráz, led, závěje apod.).

No a hlavně - pořád jsou to přece hory a tak je třeba počítat s tím, že se může něco stát - a proto kdo na to nemá, ať jde po asfaltce z Papežova, na ní určitě nezabloudí. Na Lysé to už občas vypadá jak na Václaváku, byla obětována masové turistice - asi to jinak nešlo, lidé se potřebují i na horách něčím živit. A právě pro tu masovost musí přicházet nějaká regulace provozu, včetně značených cest.


08.03.2010 v 17:28Milan Čermák

Vážený Tome, když si přečtete článek pozorně celý a znovu, tak zjistíte, že je v něm mimo jiné i zmínka o nepořádku a jiných věcech. A kdo si myslíte, že ten nepořádek na vrcholu uklízí? Dělají to lidé, kteří na vrcholu pracují, tím pádem i žijí a není jim vzhled Lysé lhostejný na rozdíl od těch, kterým by na tom jak Lysá vypadá mělo záležet nejvíce.
Co se týká zkratek, tak ty nemá cenu řešit, protože je na každém z nás, jak se k přírodě dokážeme chovat a jestli svým chováním přírodě ubližujeme nebo ji pomáháme. Vždyť i Vy sám píšete, že si chodíte kudy chcete, takže polemika, jestli mi to vadí nebo ne, je celkem bezpředmětná.
Máte pravdu, že je Lysá stále více frekventovaná a to jak ve dne, tak i v noci, ale s tím se nedá nic dělat, nebo je řešení obehnat Lysou ostnatým drátem nebo vysokou zdí a zakázat na ní vstup? :-) To asi ne, spíš by měli dotčené organizace úměrně s rostoucí návštěvností vyvíjet více snahy na údržbu chodníků a samotného vrcholu, což se evidentně neděje a proto to vypadá tak jak to vypadá.


07.03.2010 v 22:17Tom

Vážený pane Čermáku, děkuji za Vaši reakci. Podstata problému se rozhodně nevyřeší tím, že napíšete příspěvek. Pokud Vám stav věcí vadí, znovu připomínám, obraťte se na Správu CHKO. Já s tím, kde jaká značka vede nemám problém. Chodím si kde se mi zachce, byť to asi není vždy vhodné. Rozhodně po mě nezůstane nepořádek. Jen tak na okraj dva příklady: Zkratka od Bezruče na modrou trasu. Kdo po ní mimo jiných chodí? Blázni stylem rychle co nejkratší cestou nahoru a co nejrychleji nejkratší cestou dolů. To se Vám líbí? A další zkratka na Lysou po severní sjezdovce. To se Vám taky líbí? A tak bych mohl pokračovat. Já jsem do určité doby taky hodně na Lysou chodil. Ale všeho dočasu. Děkuji. Už nemusím. Když tam vidím ty davy mnohých bezohledných lidí, co např. háží vajgly na zem nebo nechají exkrementy svých psích miláčků před plesnivkou, nebo na vyšlapaném chodníku, tak opravdu nemusím. To se Vám taky líbí. Proč nenapíšete o tom? Vždyť to nemůžete nevidět, když tam pracujete. Je spousta hezčích a klidnějších míst.
Pokud se týká mých dalších příspěvků. Pane Čermáku, pokud chce někdo lyžovat na 50 cm sněhu v lese, kde je mnohde nádherné borůvčí, tak je hňup. Prosím milí čtenáři o odpuštění za to slovo. Na hloupé dotazy, jak to tam vypadá na freeride v letošní zimě, se dá odpovědět jen hloupě a ironicky.
Pokud se Vám podaří na příslušných místech, Správě CHKO, zvrátit stav trasy, tak před Váma osobně smeknu a poděkuji.


07.03.2010 v 21:24Milan Čermák

Vážený Tome, evidentně jste vůbec nepochopil podstatu celého problému, ale po přečtení některých Vašich příspěvků i v jiných diskuzích se ani nedivím. Budete zřejmě ten typ, co anonymně schován za klávesnicí Pc rád ostatním jen z principu radí co mají dělat, ale to je Vaše věc.
Sám za sebe můžu napsat, že mi závěje ani silný vítr nevadí, protože díky své práci musím na Lysou chodit (na rozdíl od většiny turistů) za každého počasí, což ovšem neznamená, že bych na vrchol nechodil rád.
Článek vzniknul především proto aby se upozornilo na "neomezenou vládu" ochranářů, kteří i přesto, že udělaji spoustu chyb, tyto chyby nepřiznají, nepoučí se z nich a tváří se dále jako ti jediní moudří a neomylní.
V tomto konkrétním případě tak nějak nikdo z odpovědných nemá snahu o vysvětlení stavu a proč se budovala před léty naučná stezka po červené trase včetně cedulí i přes to, že už tehdy vedla přes rezervaci a nikomu to nevadilo a teď najednou je to špatně. Nehledě na to, že i vrchol, pokud se nemýlím, je součást rezervace, takže by tím pádem nesměla vést žádná značená turistická cesta až na vrchol Lysé hory. :-)


PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYNEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Zveřejněno 18.03.2010 v 07:00 hodin