mapa
poende

Plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu začne již za tři týdny

Již jen tři týdny zbývají do zahájení plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu na Šumavě.
Před více než dvěma sty lety se Schwarzenberským plavebním kanálu plavilo palivové dříví ze severních úbočí Šumavy pod Třístoličníkem, Plechým, Smrčinou, Sulzbergem a Bärensteinem k místu, kde kanál překonává hlavní evropské rozvodí, dále kanalizovaným potokem Světlá / Zwettlbach k řece Groβe Mühl a po ní až k ústí do Dunaje. Tam, v Untermühl pod zámkem Neuhaus, se dříví vytahovalo z vody před další dopravou na lodích či vorech až do císařského hlavního města Vídně. Na tuto práci bylo potřeba 300 až 350 dělníků. Tolik volného personálu v okolí nebylo, proto chodili pravidelně na práci skupiny mladých mužů a žen z jižních Čech - z Prácheňského kraje. Pracovalo se od pěti ráno do sedmi večer, byla pouze hodinová pauza na oběd. Práce byla velmi těžká. Ředitel krumlovského panství, který plavbu řídil, předpokládal, že dělníci po večeři padnou na lože. Mýlil se. Češi vytáhli po práci ze zavazadel housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy, večer nad ztemnělým táborem ozářeným jen ohni, na kterých se vařila večeře, zazněly české písničky, hrálo se a tancovalo. A tanec není jistě tím nejlepším způsobem k odpočinutí unavených údů. Určitě se nejen zpívalo, ale také se vyprávěly historky, možná pohádky. K překvapení ředitele Češi stáli v pět ráno u vykládacích kanálů a tvrdě pracovali, aniž by na nich vidět stopy únavy.
Folklorní sdružení Libín-S přišlo před řadou let s myšlenkou na projekt, který nazvali Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Přivedli ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu, který začíná na bavorských hranicích a vede přes území České republiky a Rakouska, opět lidové písničky a tanec, přišli s ukázkami plavení dříví, součástí projektu jsou vyprávění pohádek z obou stran Šumavy, ukázky lidových řemesel, starých povolání, dřevorubců, uhlířů, u plavebního kanálu se setkají jednou za rok věřící z obou stran hranic u lesní mše svaté. Od loňského roku povýšili členové folklorního sdružení Libín-S Prachatice projekt na Šumavský folklorní festival Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Během roku akce projektu navštíví až deset tisíc diváků a až 350 aktivních účastníků.
V roce 2010 bude plavební sezóna zahájena v pravé poledne v sobotu 22. května na Jeleních Vrších. Na programu bude folklorní setkání, pohádky z obou stran Šumavy, ukázky lidových řemesel a ukázka plavení dříví.
Folklorní sdružení Libín-S Prachatice připravuje novou plavební sezónu spolu s obcí Nová Pec, organizací cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald a Správou Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu proregionální rozvoj, z příspěvku Jihočeského kraje, grantu Města Prachatice a sponzorského daru s.p. Lesy České republiky.
Bližší informace najdete na www.schw-kan.com, případně je získáte na níže uvedených kontaktech.

Ing. Hynek Hladík
předseda folklorního sdružení Libín-S a Logo Libín-S malé
plavební ředitel
CZ-38301 Prachatice
e-mail hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com

Zveřejněno 02.05.2010 v 19:30 hodin