mapa
czpoen

Na Lysé hoře vyroste nová Bezručova chata

Informace Klubu českých turistů
Investor: Klub českých turistů, oblast Moravskoslezská Ostrava

Celkový rozpočtový náklad: cca 30 mil. Kč

Přípravné práce + PD + stavební řízení: v roce 2011 až 2012

Zahájení výstavby chaty: v roce 2012

Ukončení výstavby chaty: v roce 2015
Jak bude nová chata vypadat?

V souladu s Urbanistickou studií chceme aktivně přispět ke zlepšení poměrů na Lysé hoře, zajistit solidní servis s dostatečným, vyhovujícím sociálním zařízením pro návštěvníky Lysé hory. Lidé by měli mít možnost v případě špatného počasí se ukrýt, usušit a občerstvit. V chatě bude rychlé občerstvení a restaurace se stodvaceti místy u stolu.
Obnovená chata bude vlastně replikou vyhořelé Bezručovy chaty, avšak interiér bude vybaven moderním, ekologickým zdrojem vytápění, s rekuperací, s použitím solár. a fotovolt. zařízení, s důrazem na úspory energie a tepla,
s moderním řešením odpadních vod a vodním hospodářstvím. Bude řešena jako nízkoenergetický, technologicky moderní dům.
Měla by zde být trvalá výstava karpatské flory a fauny, pro environmentální výchovu dětí a mládeže. Bude zde projekce filmů o ochraně přírody a historii Beskydské oblasti. V chatě bude rovněž instalován dalekohled pro pozorování oblohy i krajiny. Východní štítová zeď nové chaty bude využívaná jako lezecká stěna.
V původní Bezručově chatě bylo 25 lůžek. Dnes je na Lysé hoře v ostatních objektech cca 80 postelí, které jsou v průběhu roku využívány jen z malé části, proto jsme omezili kapacitu ubytování v nové chatě na 12-14 lůžek, plus byt pro chataře. Pokoje budou se sociálním zařízením a jsou uvažovány pro klientelu s krátkodobým pobytem, na příklad pro období inverze, nebo východ slunce a podobné příležitosti.
Vydané územní rozhodnutí obsahuje velké množství tvrdých podmínek, které musíme respektovat. Staveniště, parcela pro výstavbu se nachází v I pásmu ochrany přírody a v sousedství NPR Mazák. Vliv stavby na životní prostředí
byl posuzován v nejvyšším režimu EIA. Čas pro vlastní realizaci stavby je stanoven, či vymezen pouze na dobu od půlky července do konce září, což je
velmi krátká doba. Tato skutečnost klade velké nároky na organizaci výstavby.

Po dokončení stavby chaty bude stávající provizorní klubovna Šantán odstraněna a celý okolní prostor bude komunikačně definován, terén upraven, a ozeleněn.
Více informací o plánované výstavbě chaty po kliknutí ZDE.
Průvodní zprávu o výstavbě, veřejné sbírce, atd. si můžete stáhnout ZDE.
Bezručova chata
Bývalá Bezručova chata

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 16 názorů)


07.06.2011 v 23:13Jiři Stejskalík

Vážení přátelé (Tomek,Pepa,průvodce,Ota,Petr),

pokusím se zkráceně reagovat na Vaše názory, které jsem si dnes přečetl na www.lysahora.cz.

"Je sporné zda se obě chaty uživí?". Samozřejmě, je to sporné. V horách je to vždy na pováženou. Právě proto se už skoro 200 let staví horské chaty v Německu, Rakousku, Švýcarsku atd. s pomocí veřejnosti, případně s pomocí státu, kantonu, spolkových zemí apod.

Klub českých turistů začal tyto horské chaty a útulny stavět na hůře přístupných místech už v roce 1888. Zajímavé je, že nejen v Čechách, ale v celém Rakousku - Uhersku to byli právě naši turisté, kteří první budovali v Alpách tyto objekty jako třeba Prager hütte, Wansdorfer hütte, nebo Češka koča ve Slovinsku. ÖTK a rakouský turistický spolek buduje dodnes s pomocí veřejnosti a s pomocí spolkových zemí turistické objekty v Alpách, které mají přes zimu ve vyšších polohách zavřeno, nebo omezený provoz. Není pochyb, že tyto chaty na sebe nikdy nevydělají. To co získají z tržeb investují zpětně do údržby nebo do infrastruktury v okolí. A tak je to i u nás. Peníze, které nám chaty vydělávají, spolknou zpětně náklady na provoz či údržbu, případně je použijeme na obnovu značení.

Podnikatel, který má peněz přebytek, si může dovolit postavit hotel, nebo chatu. Ten nečeká na to, že se mu to někdy v budoucnu rentuje. Dělá to většinou pro svou reklamu, pro zviditelnění apod.

Tam kde je přístup dopravními prostředky, tam je větší šance na návratnost vložených investic. V podmínkách Lysé mám o tom velké pochybnosti.

KČT není byznys podnik, děláme to pro lidi, kteří na Lysou horu rádi chodí, stejně jako značení stezek. Je to přece majetek nás všech! Myslím si, že tyto investice do služeb turistiky se veřejnosti vrátí, minimálně ve zdraví lidí, spokojenosti a lepší náladě. To je také náš hlavní cíl, dát všechny horské chaty do pořádku, tak aby turisté měli slušný servis a důstojné prostředí k odpočinku.

Chaty nám byly většinou po restitucích vráceny v dezolátním stavu. Právě proto nás čeká obrovský kus cesty, než se to podaří dát všechno do pořádku

Celý náš kraj je sužovaný emisemi, prachem či zimní inverzí a přitom máme možnost se regenerovat na poměrně rychle dostupných lokalitách, v horách. Vždyť z Ostravy se do Beskyd dostanete během 30 minut i vlakem. Jen proto musíme něco udělat, umožnit lidem se regenerovat, nabídnout jim kvalitní zázemí apod.

Pokud jde o Lysou řeknu svůj osobní názor, kdybych vlastnil Kameňák nestavěl bych už "Albertovku". Stačilo by mě přestavět půdu na pokoje a dole v Kameňáku udělat solidní restauraci. Ale je to věc názoru i tak si myslím, že to bude pro turisty zpestření v nabídce a možná i vítaná konkurence. Slezský dům - Albertovka sice má sedlovou střechu, ale chata navržená ve valašském stylu, ale Lysá hora rozhodně není Valašsko. To není kritika, to je jen konstatování.

Teď něco k replice Bezručovy chaty. Už to bude bezmála dvacet let, co bojujeme o povolení obnovy tohoto objektu. Přestože Bezručova chata je už 30 let zanesená ve Velkém územním celku Beskyd jako objekt určený k obnově, ale byly s tím nesmírné problémy.V roce 2000 byla schválená urbanistická studie vrcholu Lysé hory, kde se s obnovou Bezručovy chaty rovněž počítá. Naopak Plesnivka a Šantán mají být podle této studie odstraněny. Jak vidíme situace je jiná, proč to tak je to ví Bůh na nebesích.

Replika Bch. je jedna z podmínek v územním rozhodnutí. Dle vyjádření Komory architektů a také památkového úřadu se jedná o jedinečný, horský, funkcionalistický objekt u nás. Nemá to sice charakter kulturní památky, nicméně architekti se shodují v tom, že repliku je nutno zachovat.

Nejsem architekt, ale kdybych to mohl změnit tak tam bude sedlová střecha. Argumentuji mnoha důvody:

-když si představím 1,5m mokrého sněhu na pultové střeše, tak je to obrovské nahodilé zatížení, se kterým musí statik počítat

-na pultovou střechu, která je navíc k severu nedáme solární ani fotovoltaické panely

-pod sedlovou střechou by nám mohl vzniknout velký prostor pro tzv. herberk (madračky na zemi) pro nouzové ubytování

-nos pultové střechy bude z jižní strany odolávat velkým dynamickým účinkům větrů, které zde dosahují (dle meteorky) až rychlosti 200km/h

-v neposlední řadě i estetický pohled ze spodní strany (chata vypadá jako poslední stanice lanovky), na příkrém svahu je vertikála chaty ne příliš ladící s malebnými Beskydami

Z výše uvedených faktů vyplývá, že z toho nemám radost, budu však bojovat o sedlovou střechu i nadále, zatím jsem v tom dost osamocen.

V Alpách v poslední době vzniklo více funkcionalistických, moderních staveb. Za všechny mohu jmenovat chatu Schiestlhaus v pohoří Hochschwab, která je řešena jako nízkoenergetický dům, využívající alternativní zdroje energie. ÖTK (rakouský turistický spolek) ji postavil z peněz rakouské vlády ve výšce 2200m, dle projektu vídeňské technické univerzity. Byl jsem se tam osobně podívat. Je to pozoruhodná stavba, ale stejná "stodola" jako naše replika, postavená supermoderní technologií. Rakušené se tím chlubí, tvrdili nám, že to je dům budoucnosti, který si "vyrábí" veškeré energie sám.Chata jede přes zimu na úsporný program, je totiž zavřená. Pomocí solární energie je temperovaná na +5°C. V létě je zde poměrně velký provoz turistů a horolezců, ovšem je jasné, že vložené investice se nemohou nikdy vrátit.

Děkuji všem pisatelům za pozornost a také za otevřenost. Věřte tomu, že téměř dvacet roků se snažím nepodlehnout ortodoxním názorům.

Bez emocí a s nadhledem, snad to někam dovedem !


28.05.2011 v 12:13Tomek

Zdrávas.
Musím se přidat a taky něco žbleptnout.
Já osobně jsem taky příznivcem klasických sedlových střech. I moderní, někdy strohá architektura má své příznivce a zastánce. I v Alpách takové stavby najdeme. Asi se Pepo špatně v těch Alpách díváš kolem sebe. Sklon střechy na jih tam nebude, tudíž ani kolektory nebudou. Šikmá sedlová střecha s větším přesahem zase nedovolí prohřátí horního patra při slunečných dnech. Těch je tam celkem poskromnu. Já bych to viděl na obě chaty, Bezručovku i Albrechtovku. Kdo má peníze, ten jede. Pokud vím, tak není celých 30 mil k dispozici. A to nepočítám vícepráce, které jsou v současném stavebnictví tolik populární. Dokonce bude chatu sponzorovat pan primátor Cvik z městského rozpočtu, přetaženo přes TS FM a.s. Místo bezplatné městské dopravy by se to dalo brát jako dobrý počin. I když, máme na rozhazování? My obyčejní lidé ne. Politici ano, vždyť to není z jejich peněz.
Je ale sporné, zda se obě chaty uživí. Toto kritérium by mělo být jako první při rozhodování. Musíme doufat, že má investor správná čísla pro stavbu chaty. Já moc v návratnost investice nevěřím. Jedno ale vím určitě. Starou konírnu bych nechal zlikvidovat a minimálně jednu chatu postavit. Spíš bych uvítal klasiku, tedy Albrechtovku.
Čus bus Lysařové.
Tomek


27.05.2011 v 10:00Pepa

Replika Bezručovy chaty je hloupost, budete to vypadat jak v městě,obrovská nevzhledná stavba.Doba už pokročila,vyjeďte se pro inspiraci podívat do Alp na jejich krásné chaty.


19.05.2011 v 23:45průvodce

Já si zase myslím, že pultová střecha skloněná pod patřičným úhlem a orientovaná na jih není špatný nápad. Ideální umístění solárních panelů. Pokoje s velkými okny pro romanticky založené klienty. :-)


19.05.2011 v 22:24Ota

Souhlasím,že pultová střecha je v těchto podmínkách "totální hloupost".Podle historických pramenů to bylo provizorní řešení,protože došly finance a počítalo se s dostavbou.Bohužel k tomu již nedošlo.


13.05.2011 v 20:11Petr

Chtěl bych se zeptat pana Stejskalíka, proč KČT neustále trvá na tom, aby nová Bezručova chata byla replikou té původní. Neznám turistu, kterému by se stavba s rovnou-pultovou střechou líbila. Navíc s takovou střechou byly na původní Bezručce problémy. Při nedávném setkání se starosty Mikroregionu Frýdlantsko-Beskydy pan Stejskalík hovořil o snahách vybavit novou chatu střechou sedlovou, v žádném oficiálním prohlášení k podobě chaty však o tom není ani zmínka...


NEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Zveřejněno 27.07.2011 v 11:27 hodin