mapa
poende

Důchodce zdolává Lysou horu skoro každý den

Vášnivým turistou je Karel Tisoň z Bašky-Hodoňovic
Od jeho koníčku jej neodradila ani nedávná vážná operace nemocného srdce.
Karel Tisoň zavzpomínal, jak se k tomuto aktivnímu koníčku vlastně dostal. "Bylo to před dvěma a půl roky, kdy jsem ještě vážil 108 kilogramů. Prostě mě jednoho dne vyprovokovali kamarádi. Řekli mi, že podle nich vzhledem ke své nadváze nebudu schopen vyjít Lysou horu. Já jsem si ale chtěl dokázat, že to zvládnu, což se mi nakonec taky podařilo. Samozřejmě jsem byl poprvé z toho úplně vyřízený, ale mě se mi to zalíbilo," zavzpomínal s nostalgií na své začátky Karel Tisoň, jenž do půl roku chozením po horách zhubnul na devadesát kilogramů.

"Od té doby jsem se snažil chodit na Lysou horu co nejčastěji, až jsem se na tom stal absolutně závislým. Proto už pro mě není problém tuto královnu Beskyd zdolat i 310 krát za rok," řekl skromným hlasem Tisoň, který se stal i členem Klubu Lysařů.

Na dotaz, ve kterém ročním období má Lysou horu nejraději, odpověděl následovně. "V každém je jinak krásná. Dokonce bych to řekl jinak - a to, že každý den vám nabídne jiné rozhledy. Někdy jsou vidět dobře Tatry i Jeseníky. Když ji vyjdu, mám navíc takový rituál, kdy si v tamní hospůdce dám čaj se slivovicí. Mám tu dokonce už i svůj hrnek," zasnil se Tisoň, který před odchodem do důchodu podnikal v autodopravě.

Při jednom zimním výšlapu se ale dostal do velkých problémů. "Brodili jsme se až po krk ve sněhu, tenkrát mě omrzly dva prsty," potvrdil Tisoň, který nedávno kvůli něčeho jiného skončil v nemocnici. "Loni čtrnáctého listopadu jsem musel na operaci se srdcem, kdy mi museli doktoři provést takzvaný bypass. I když mi doporučili, abych si na nějakou dobu dal od turistiky pauzu, dlouho jsem to bez ní nevydržel. Po pěti týdnech jsem už opět stál na své milované Lysé," pousmál se Tisoň, který je zároveň i členem známého Čendaspolku.
Lysaři
Karel Tisoň
Převzato ZDE.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 16 názorů)


23.02.2012 v 14:02Pajoš

Milá K.K. neboli dovolím si, Karolino Krásná. Opravdu se nedá brodit po krk ve sněhu. A že ses jím brodila 18.2. je taky blbost. Současná sněhová pokrývka má větší únosnost, navíc rozrok tě podrží a nepustí níž nž cca nad pás. Asi si lezla po čtyřech. Chodit do neprošlapaných míst bez lyží nebo sněžnic je hazard.
Tak se mějte všichni jak chcete, hlavně svým jednáním neškoďte druhým.
Pajoš


22.02.2012 v 12:17Ramon

Je mi líto,ale nelze a to opravdu nejsem zlý člověk.


20.02.2012 v 22:45K.K.

Něco pro ty, kdo nevěří, že se lze prodírat po krk ve sněhu - opravdu to lze. I já to zažila. Naposledy v sobotu 18.2. A i kdyby to, co říkal Karel v článku byla nadsázka - kdo z vás nikdy žádnou svou historku krapet nenadsadil?? Proč jste lidi tak zlí??


19.02.2012 v 17:43Václav Kožušník

Karle, držím ti palce. Taky mne to počasí podrazilo. Abych tak hluboko nezapadl, musel jsem se kus cesty plazit.


25.01.2012 v 16:09Ota

Nevěřte Milanovi,že si nebral sněžnice kvůli kolegovi.Má tak velkou hnátu,že sněžnice vůbec nepotřebuje.


23.01.2012 v 12:24Milan

Sněžnice patřily k naší povinné výbavě a měl jsem je sebou, ale nenasadil jsem je schválně kvůli kolegovi co šel se mnou, moc bych mu tím nepomohl, já bych šel jak král a on by se za mnou bořil.:-)


22.01.2012 v 20:55Franta

Tak já to naštěstí nezažil, na hory chodím, když je trochu vlídněji, tak max. po pás. Byl jsem v trhlině a nebylo mi zrovna nejlíp. Nohy naštěstí nemrzly. Jedno vím. Kdo chodí na hory v takových extrémech, jak píšete nebo třeba při současných podmínkáchm jen tak v pohorkách, je sebevrah. Existují lyže nebo aspoň sněžnice. Není to s nimi jako za sucha, ale pořád lepší než nic. To si pamatujte.
František.


22.01.2012 v 18:26Milan

Kdo nezažil, neuvěří. Měl jsem tu čest zažít při cestě do práce dva takové extrémní výstupy na Lysou, kdy přede mnou nebyla žádná stopa, vítr, sníh, mlha a od Větrů až na vrchol jsem musel každou chvíli přes závěje po čtyřech nebo plížením a kolikrát jsem zapadl ani nespočítám, nebylo to sice po krk, ale "jen" po prsa, takže pisateli věřím. Od Lukšince se mnou šli tři turisti, dva to na Větrech vzdali a ten třetí šel se mnou až na vrchol. Tam mi říkal, že nevěřil, že to nevzdám a myslel, že se také otočíme, ale protože jsem šel dál, tak šel se mnou. Až na Lysé se ode mě dověděl, že já to vzdát nemohl, protože jsem na vrchol musel.:-)


20.01.2012 v 08:22Pepek

Já tomu věřím se prodírali po krk ve sněhu.Ale nebylo to nahoru,ale po odchodu ze Šantánu :-)


19.01.2012 v 22:01

Josefe sám sobě bys lhal kdybys tvrdil,že lze se prodírat po krk ve sněhu.


PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYNEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Zveřejněno 12.01.2012 v 21:32 hodin