mapa
poende

Policie ukončila vyšetřování záhadné smrti beskydského ekologa

Smrt známého beskydského ekologa Leo Košťála nikdo cizí nezavinil
Leo Košťál se kromě svých aktivit také "nesmazatelně" podepsal na dění okolo Lysé hory.
Článek o vyšetřování záhadné smrti byl převzat ZDE.
Smrt známého beskydského ekologa Leo Košťála nikdo cizí nezavinil. Tak skončilo policejní vyšetřování záhadného skonu devětačtyřicetiletého muže, který mnoho let bojoval proti některým projektům hlavně na Frýdecko-Místecku. Právě kvůli četným odpůrcům se vyrojilo podezření, že jeho podivný konec nemusel být náhodný.
Mužovo zmizení nahlásili v srpnu loňského roku příbuzní. Po několikadenním pátrání bylo Košťálovo tělo nalezeno poblíž jeho bydliště v beskydské Ostravici. Hned byla nařízena soudní pitva. "Ta však nebyla nařízena kvůli místní známosti muže, ale vyžaduje se vždy u takových ne zcela jasných úmrtí," vysvětlil policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.

Přesto se okamžitě objevily dohady o příčině smrti. "Leo si například protesty proti obchvatu Frýdku-Místku nebo žalobou proti železničnímu napojení nošovického Hyundaie nadělal hodně nepřátel. Povídá se o tom, ale já doufám, že příčinou byla nějaká zdravotní indispozice, nikoliv pomsta," řekl po jeho skonu muž z Frýdecko-Místecka, který si nepřál zveřejnit jméno.
Vyšetřovatelé chtěli vyvrátit veškeré pochybnosti
Policisté na další informace uvalili embargo a řadu měsíců se zdánlivě nic nedělo. Kriminalisté ale podle mluvčího Starzyka vyslechli řadu lidí, vyjádřil se i znalec. "Opravdu jsme byli velmi důkladní, abychom vyvrátili všechny pochybnosti. Vyšetřování ale neprokázalo cizí zavinění, s tímto závěrem byl spis uzavřen a věc odložena," uvedl policejní mluvčí.

Podle informací iDNES.cz zavinila předčasné úmrtí ekologa nešťastná náhoda, pád s tragickými následky.
Lidé posílali vzpomínky
Na internetových stránkách Košťálova sdružení Beskydčan se loni objevila výzva lidem, aby kvůli vytvoření speciální webové stránky posílali fotografie a vzpomínky na zesnulého ekologa.

"Na webové stránce několik měsíců visely fotografie z různých akcí, krásné bylo i setkání asi padesáti našich kamarádů. Jen mě tak všichni utvrdili, že můj muž měl co říci spoustě mladých lidí, které dokázal nasměrovat k ochraně lesa a přírody vůbec," řekla Košťálova manželka Šárka.

Sdružení Beskydčan vzniklo v roce 1994, kdy účinně bránilo záměru výstavby lanovky na nejvyšší vrchol Beskyd Lysou horu. Členové sdružení měli ekologickou farmu a ve Společenském a ekologickém centru Muchovice vzdělávali mladé zájemce o ochranu přírody (více o centru zde).
Více o záhadné smrti představitele hnutí Beskydčan Leo Košťála ZDE.
Leo Košťál na archivním snímku z roku 2003
Leo Košťál na archivním snímku z roku 2003

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 3 názory)


13.05.2012 v 20:03Bob

Snad se už nenajde žádný podobný ekoterorista jako byl p.Koštál a bude se nahlížet na Beskydy jako na Tatry,Krkonoše a jiné CHKO nebo Nár.parky a prospěje to obyčejným lidem a ne pseudoochráncům.


02.05.2012 v 12:41lysouman

"O mrtvých jen dobré.....", říká se. V některých případech je to docela těžké!!!


26.04.2012 v 11:48Netvor

Montoval se do všeho, z čeho šlo pro jeho obskurní spolek vytlouci peníze. Viz Hyunday, Obchvat F-M, průmyslová zóna v Třanovicích, zdvojkolejení tratě FM-ČT a mnoho dalších věcí. Protestoval dokonce proti rychlostní komunikaci ČB - Linz


Zveřejněno 26.04.2012 v 07:22 hodin