mapa
poende

Fotograf Jan Smekal získal zlato v mezinárodní fotografické soutěži

Snímek průvodu čelovek na Velkých Větrech kousek pod vrcholem Lysé hory
Snímek průvodu čelovek na Velkých Větrech kousek pod vrcholem Lysé hory přinesl Janu Smekalovi zlaté ocenění v mezinárodní fotografické soutěži.
Snímek průvodu čelovek na Velkých Větrech kousek pod vrcholem Lysé hory přinesl Janu Smekalovi zlaté ocenění v mezinárodní fotografické soutěži.
Metr a půl sněhu, zářící vysílač na Lysé hoře, noční obloha posetá hvězdami a průvod účastníků vytrvalostního závodu 24 hodin na Lysé hoře. Tak vypadá snímek Jana Smekala, který získal zlaté ocenění ve fotografické soutěži MILSET Science Photo Contest.

"Fotku jsem pořídil kousek pod vrcholem. Tenkrát jsem už dopředu věděl, co přesně chci udělat. V mrazivé noci, kdy rtuť teploměru ukazovala deset stupňů pod bodem mrazu, jsem si postavil stativ a pořídil několik dlouhých expozic. Vybral jsem tu, která měla okolo sedmi minut," popisuje vznik oceněné fotografie její autor a dodává, že onu noc byly Beskydy krásně osvětlené zářícím úplňkem. "Chvílemi jsem měl pocit, že kvůli závodu někdo nainstaloval na horách veřejné osvětlení," usmívá se Jan Smekal.

Přitom o fotografické soutěži se redaktor týdeníku 5plus2 dozvěděl úplně náhodou od učitele jednoho z frýdecko-místeckých gymnázií Libora Lepíka. "Když jsem viděl jednotlivé kategorie, řekl jsem si, že do jedné z nich bych mohl přihlásit právě noční fotku z Beskyd a vyplatilo se," pochvaluje si absolvent Slezské univerzity v Opavě, který nemá v oboru fotografie žádné vzdělání. Druhým rokem se snaží učit od zkušenějších kolegů ve frýdecko-místeckém Fotoklubu Art Collegium.

Fotografickou soutěž zorganizovala společnost MILSET. Jedná se o evropskou nestátní, neziskovou a politicky nezávislou mládežnickou organizaci. Pracuje na poli volnočasového vzdělávání a je zaměřena na organizaci vědecko-technických programů pro mladé lidi.

"MILSET vzdělávání ve volném čase, podporuje mezinárodní spolupráci, občanství a mír prostřednictvím prezentování vědy a techniky v duchu přátelství, porozumění a solidarity uvnitř rozdílných zeměpisných, ale i náboženských komunit," uvádí Libor Lepík s tím, že do soutěže se zapojilo také několik studentů Gymnázia a Střední odborné školy v ulici Cihelní.

Mezi nejlépe hodnocenými snímky jsou obrázky ze všech koutů světa. Ruska, Indie, Mexika nebo Filipín. Absolutní prvenství udělila porota bulharskému Krasimiru Matarovovi.
Převzato ZDE.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 02.09.2013 v 08:54 hodin