mapa
poende

Bezručova chata na Lysé hoře roste podle plánu

Výstavba Bezručovy chaty na Lysé hoře pokračuje podle plánu
Na budovu, která má stát třicet milionů korun, přispívají i okolní obce. Jejich starostové se v pátek přímo na nejvyšším vrcholku Beskyd podívali, jak stavba pokročila. „Dorazí zhruba padesát starostů z regionu, přijedou také zástupci kraje a frýdecko-místeckého magistrátu. Všichni to jsou lidé, kteří nám pomáhali," zdůraznil Jiří Stejskalík z Klubu českých turistů, který novou Bezručovu chatu staví. Kromě veřejné sbírky mají turisté pro letošní rok k dispozici i šest milionů korun z ústředí Klubu českých turistů v Praze.Více než dvě třetiny z celkových rozpočtových nákladů však musí opatřit z jiných zdrojů. „Chceme ukázat, že jsme peníze nepropili, ale že se zužitkovaly správným způsobem," řekl Jiří Stejskalík.

Bývalá Bezručova chata vyhořela v roce 1978. Po mnohaletém úsilí se turistům podařilo v lednu 2011 získat souhlas pro obnovu chaty. „Jsem rád, že se na Lysé hoře staví, pořádná chata už dlouho chybí. Lidí tam chodí hodně, podle mě novou stavbu většina z nich ocení," konstatoval v ulicích Frýdku-Místku Karel Palica.

Ještě letos má Klub českých turistů v plánu dokončit hrubou stavbu včetně zastřešení, tepelné izolace a venkovního dřevěného obkladu. „Loni jsme při stavbě zažili velké komplikace kvůli skalní geologii, letos to jde hladce. Měli jsme štěstí na firmy," prozradil Jiří Stejskalík. Podle něj se výstavba drží původního harmonogramu prací. „V zimě snad začnou instalační práce, pokud se tam tedy pracovníci dostanou přes dva metry sněhu," usmál se vedoucí technické sekce Klubu českých turistů.

V současnosti se montují okna, zájemci na ně mohou přispět ve veřejné sbírce. Všichni darující pak budou mít na vnitřním okenním rámu štítek se svým jménem a budou navždy uvedeni na tabuli cti uvnitř chaty.
Otevření? Sen je jasný 6. 6. 2015
K dnešnímu dni se náklady na stavbu vyšplhaly na čtrnáct milionů korun. „Rozpočet pro letošek je pokrytý, peníze na příští rok právě zajišťujeme," upřesnil Jiří Stejskalík. Pokud nenastanou komplikace, turisté by rádi otevřeli budovu za dva roky. Původní Bezručova chata zahájila provoz 6. června 1935, její replika by se měla návštěvníkům představit 6. června 2015. „Přejeme si, abychom přesně po osmdesáti letech otevřeli alespoň suterén nové chaty," uvedl Jiří Stejskalík. Další chata se rodí na místě bývalého Slezského domu, na Lysé hoře tedy panuje čilý stavební ruch.
"Začínáme montovat okna", foto Jiří Stejskalík
"Začínáme montovat okna", foto Jiří Stejskalík
Článek převzat ZDE.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

09.11.2013 v 18:03Tom

Bez obav. Vítr to ze střechy sfouká.
Tom


30.09.2013 v 11:42Pavel

Tak nevím,jestli ty komíny nejsou nízké,jak navalí dva metry... :-)


Zveřejněno 28.09.2013 v 10:01 hodin