mapa
poende

Náročné opravy horských chodníků finišují

Aktualita CHKO Beskydy
Díky neobvykle příznivému podzimnímu počasí probíhá v těchto dnech unikátní rekonstrukce vybraných stezek na hřebenech Beskyd.

Opravuje se například frekventovaná, červeně značená stezka z Ostravice pod vrcholem Lysé hory, výstup okolo rozhledny Cyrilka u Pusteven. Dále zeleně značený chodník z Radhoště přes stejnojmennou rezervaci do Trojanovic-Ráztoky a také prudké stoupání červené hřebenovky na vrchol Čertova mlýna.

„Party dělníků zde za pomoci metráků kamení a dřevěné kulatiny opravují po léta zanedbávané stezky. Ty poškozuje vysoká návštěvnost a drsné horské počasí. Stav stezek návštěvníci hor často oprávněně kritizují,“ vysvětluje Jaroslav Müller z AOPK ČR - Správy CHKO Beskydy, který průběh prací pravidelně kontroluje. „Rozbité stezky podporují tvorbu zkratek a obojí pak vodní erozi - proto ochranářům není jejich stav lhostejný“, dodává.

První pokusy o zlepšení začala Správa CHKO Beskydy podnikat po roce 2000, kdy se postupně instalovaly protierozní prahy, schody či odvodnění na stezkách přes rezervace. Způsob a rozsah letošní „generálky“ ale zatím v Beskydech nemá obdoby. Snad nejlépe je to patrné na Lysé hoře. Od června zde Lesy ČR s.p. opravují chodník po bývalé severní sjezdovce. Po náročných přípravách začala koncem září Správa CHKO Beskydy opravu výše uvedeného, asi 500m dlouhého úseku.

Zvolená technologie – štětování (tzn. dláždění z „na výšku“ skládaných kamenů) se po léta úspěšně používá i v jiných horských oblastech (např. v Krkonoších). Kvalitně postavené cesty se vyznačují značnou odolností a dobře se po nich chodí. Ostatně štětované cesty nejsou třeba na Lysé hoře novinkou. Zbytky těch, které zde (počátkem 20. stol.) vybudovali naši předkové, se dají najít dodnes.

Právě probíhající akci umožnily mimořádně uvolněné prostředky Ministerstva životního prostředí. Opravy stezek provádí, na základě zakázky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, zastoupené Správou CHKO Beskydy, firma IBS stavby s.r.o.

Jiří Lehký, Správa CHKO Beskydy

Oprava chodníků 2014
Oprava chodníků 2014

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 25 názorů)


10.01.2016 v 23:29Ta se zlomeným zápěstím

Zajímalo by mě, kdo vymyslel "chodník" na Lysou. Měl by se po něm projít v zimě a na jaře, když je obleva a pak to zmrzne. 5.12.2015 jsem šla klasickou cestou z Ostravice. Cestou tam jsem spadla na zmrzlém chodníku jen dvakrát. Cestou dolů, i když jsem měla nesmeky, jsem spadla čtyřikrát a počtvrté to bylo definitivní se zlomeninou zápěstí. Trvalo mi to ještě další dvě hodiny, než jsem s dislokovanou zlomeninou zápěstí se doklouzala dolů. Tímto je pro mě tato přístupová cesta definitivně již nezajímavá (budu chodit jinudy).
Nebyla jsem sama, kdo se průběžně válel při pádech po zledovatělé klouzačce. No a ti, co neměli nesmeky, šli pěkně bokem mimo "chodník", i když bokem to bylo nebezpečně rozryté a kameny nestabilní. Hledala jsem nějakou diskuzní stránku k tomuto tématu, ale nenašla jsem. Je tu na mě emailový kontakt, tak klidně pište.


25.01.2015 v 20:20BOB

Ten cyp co to vymyslel a schvalil by mel za trest po tom chodniku chodit denne az do smrti!!!


06.01.2015 v 21:29Turista z Myslíka

Lysé zdar. Někdo při stavbě chodníků na červené značce pořádně ulítnul, si myslím nejen já. Že ano?


04.01.2015 v 17:32Pavel

Něco tak šíleného mohl vymyslet s prominutím totální blb, trochu zaprší, nedej bože namrzne a kameny jsou totálně neschůdné, již se mi díky těchto super chodníčků podařilo zničit i pár holí a lehce si podvrtnout nohy, naštěstí již se jím vyhýbám, i kdyby byly zlatem dlážděné! Za toto by měl akorát tak někdo sedět a ne se plácat po ramenou, jaký je fachman !


25.12.2014 v 11:26Lemroch

Zdar Pepane. Je vidět, že tomu nerozumíš. Nebo mi chceš tvrdit, že nový chodník na červené sjezdovce je stejně kvalitní, jako na žluté v úseku severní sjezdovky. Já si tam vylezu, kudy chci. Je mi líto lidí, kteří staré stezky neznají a musejí chodit po nekvalitně zhotovených cestách. Není se co divit. Česká republika je přece vyhlášená mimo jiné tím, že umí dělat nejdražší komunikace v mrzké kvalitě. Opět zvítězil šlendrián nad dobrou myšlenkou.
Nepodílíš se náhodou Pepane na té odfláknuté práci? Jinak bys mi dal za pravdu, jako spousta ostatních rozumně uvažujících turistů.
Zdar. Lemroch


18.12.2014 v 08:36Pepan

Lemroch si ocividne nevidi do huby. Na jednu stranu kritizuje, ze je Lysa "dojebavana" a sam prizpiva tim, ze chodi po neoznacenych stezkach. Takove dementy nesnasim. Pokud nemam na to vyslapnout na Lysou, tak si tam zajedu autobusem.


01.12.2014 v 20:12Lemroch

Opět hrůza a jenom hrůza. Myslím si, že chodník na severní sjezdovce se povedl. Ale když jsem šel včera dolů po červené, nestačil jsem se divit. Hrůza, terén na dojebání kotníků i v pohorách. Take štreky nejsou ani na šachtách. Doufám, že se takto odfláknuté chodníky nebudou dělat i na modré značce do Malenovic. Celá Lysá je čím dál více dojebávána. Komu vadily přirozeně vyšlapané chodníky? Tak to nedělali ani naší předkové, viz "zakázaná" a jiné staré chodníky. Štěstí, že se dá na Lysou vyjít i po neznačených stezkách.
Pro pana Stejskalíka: Nemyslíte, že je sobecké vůči ostatním řezat na cirkuli v neděli!!! Proboha, kam jsme to dopracovali?
Dúchodci a robí v neděli.
Lysá budiž prokleta.


30.11.2014 v 18:38vlastik

Neví někdo kde by se dalo přečíst vyjádření někoho kdo má todle všechno (chodníky)na svědomí ,abych aspon trochu pochopil proč a nač todle všechno.Zamě velke mínus všem chytrým hlavám co todle vymyslely,oni asi po horách moc nechodí tak jim je jedno co nakreslí a vymyslí ,hlavně že proinvestujou a mají splněno.


22.11.2014 v 14:12Patrik

Po dnesku viem ze sa tomu chodniku budem vyhybat... to nie je schodne ani v lete ... to musel vymysliet asi niekto studovany... takto doku...t kopec... R.I.P Lysa hora :(


19.11.2014 v 19:58Petr

Pane Lehký,

dneska jsem chodník vyzkoušel a zjistil, že některé úseky jsou opravdu hodně špatné. Hovořil jsem i s pracovníky, jež chodník budují. Materiálem, jímž budou chodníky "zamlátovány", má být obyčejná hlína. No a ta, dle mého názoru, odfláknutá místa nespraví.
Poukazujete na to, že z důvodu dodržení zákona o veřejných zakázkách musela být vybrána firma nejlevnější, nikoliv nejzkušenější. Stavba je ale přece někým dozorována, zhotovitel měl být při kontrolním dnu (konají-li se) upozorněn na to, že některá místa chodníku jsou odbyta a požádán o jejich opravu či rovnou předláždění.
Z hlediska bezpečnosti budou zejména při náledí špatná místa, která jsou dlážděná šikmo položenými velkými balvany.
Obávám se, že nakonec to dopadne tak, že stejně většina turistů bude chodit vedle vydlážděného chodníku (naštěstí je to možné skoro v celém úseku), vyšlape se tak nový chodník a eroze, kvůli jejímuž zastavení se chodník vlastně buduje, bude zvesela pokračovat dál...


PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYNEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Zveřejněno 17.11.2014 v 09:56 hodin