mapa
poende

Obnova Bezručovy chaty

Report 12/2014
Konec roku 2014 se nezadržitelně blíží a my můžeme s radostí konstatovat, že jsme v letošním roce opět splnili to, co jsme si na začátku roku předsevzali.
Stalo se tak i díky tomu, že byly příznivé klimatické podmínky, letos prakticky žádná zima nebyla.
Přírodě, ani lidem tyto přírodní anomálie nijak neprospívají, už druhá zima je na Lysé hoře svým průběhem nenormální. Teplotní výkyvy v dlouhodobém sledování lámou rekordy v celé republice. Nám to sice při vlastní stavbě chaty prospělo, ale radost z toho nemáme, je totiž velký deficit v podzemních vodách.
Podle předpovědi počasí, má v lednu nastat opravdová zima.
Nechť konečně napadne sníh, lépe ať je zima teď než v dubnu.

K úplnému dokončení stavby nás čeká ještě spousty práce. Zejména pokud jde o práce venkovní, čekají nás velká zadání. Bylo by zpupností tvrdit, že to všechno zmákneme levou zadní. Pokud bude sníh ležet na příjezdové cestě do konce dubna, jak to dříve často bývalo, dostaneme se s materiálem na Lysou až v průběhu května, a to nás čekají minimálně ještě 4 měsíce klopotné práce.
Pokud jde o hlavní objekt Bch, musíme dokončit kompletační práce elektro a slaboproudu. Je třeba dokončit terasu, včetně skleněného zábradlí, včetně fotovoltaiky. Je třeba provézt stínění oken dle podmínek staveb. povolení. Chceme dokončit interiér knajpy (Šantánu) a dovybavit chatu potřebným nábytkem. Čekají nás ověřovací zkoušky všech agregátů, včetně technologie kuchyně.
Musíme zkompletovat podzemní vodojem na V. Větrech a také přečerpávací stanici s výtlačnou kanalizaci.
Venkovní terenní práce jsou poměrně rozsáhlé, velké přesuny výkopků, odvoz více jak 1200 m3 zeminy ze Zimného. Ještě před tím však musíme zlikvidovat rozsáhlé hromady kamene. Kámen bude z části využit na stavbu opěrné zdi, a také na stavbu velkého podzemního podmoku.
V podmínkách stavebního povolení máme rovněž nařízeno odstranění bufetu Šantán. Místo něj je zde projektován podzemní dren a nad tím výsadba zeleně.

V letošním roce jsme zorganizovali 28 brigád, převážně o sobotách a nedělích. Za to si zaslouží všichni zúčastnění obdiv a poděkování. Nejen, že pracovali na úkor svého volna, ale co víc, bez nároku na jakoukoliv odměnu.

Máme také radost, že se znovu rozběhla Veřejná sbírka, která se v důsledku vyhoření Libušína téměř zastavila.

Neustále se opakují dotazy, kdy teda Bezručovou chatu otevřeme, odpovídáme, že to bude v roce 2015, t.j. na 80–ti leté výročí od vzniku chaty.
Bude záležet na tom, jak dlouhá bude zima, jak dlouho bude ležet na Lysé hoře sníh, jaký bude rok. Povětrnostní vlivy mohou hodně zkomplikovat naše plány.

Kromě stavby samotné nás čeká spousty práce na přípravě vzdělávacího projektu pro děti základních škol, na který jsme získali podporu a záštitu už od tří ministrů, a který bude zahájen ve školním roce 2015-16.

Díky neutuchající podpoře ústředí KČT, zejména ing. Havelky a dr. Homolky, a také pomoci starostů měst a obcí v našem regionu, zejména Ostravy, Frýdku Místku, Frýdlantu n./Ostravicí, Ostravice, Malenovice, Havířova a dalších
jsme úspěšně došli s výstavbou chaty tak daleko.

Děkujeme všem, kteří nám pomáhali na stavbě, nebo nás podpořili finančně.

Přejeme pevné zdraví a úspěchy v roce 2015.

Jirka Stejskalík

Celkový pohled na Bezručovu chatu
Celkový pohled na Bezručovu chatu
Pohled z terasy Bezručovy chaty na panorama Smrku
Pohled z terasy Bezručovy chaty na panorama Smrku
Budoucí restaurace Bezručovy chaty
Budoucí restaurace Bezručovy chaty
Budoucí terasa Bezručovy chaty
Budoucí terasa Bezručovy chaty

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 8 názorů)


05.02.2015 v 18:17Robert

Já jim na to seru. Polívky za 40,-, pivo 30,-, káva 30,-, nealko dražší než pivo, o jídle ani nemluvím. Nasrat jim do kýbla.
Znám lepší způsoby, jak utratit peníze


03.02.2015 v 11:05Pepan

Nevim proc kapitalisto skaces z extremu do extremu, patrne jsi v tom aktualnim jidelnim humusu zaangazovan :D
Neni pro me problem si i nadale nosit na Lysou svacinu, ale urcite bych si tam radeji dal teplou "chutnou" polevku, kterou si doma dokaze udelat kazdy mamlas podle kucharky.


03.02.2015 v 00:24Pravidlo kapitalismu

Jasně Pepane, kuchyň přijede osobně otevřít sám Pohlreich. Podávat se budou křepelčí vejce s raččí omáčkou a všichni budou mít z toho, že nějakému Pepíkovi z Horní Dolní ohromně chutná obrovskou radost [čti: zaplať tlusťochu, naval dýško, vypadni].


02.02.2015 v 09:52Marťa

Přiznávám, že se mi moc nechce obětovat svůj drahocenný volný čas. Ale přinutila jsem všechny doma, aby poslali dms a pošlem nějaké kačky. Ale mám v plánu průběžně utrácet v restauraci pokaždé, když vyjdu nahoru :)


26.01.2015 v 10:39babča Vti

DMS GIGULA
87 777

třeba, když to nejde jinak ...


25.01.2015 v 22:29Robin

Čau Marťo. Kdybys přidala ruku k dílu, tak jsi tam už mohla sedět a kochat se.


25.01.2015 v 16:56Marťa

Už se nemůžu dočkat, až se posadím na terase, objednám si pivo a budu koukat na panoramata.


24.01.2015 v 11:36Pepan

Chata vypada nadherne. Doufam, ze kuchyne pozvedne soucasnou uroven stravovani na Lyse hore o nekolik pricek.


Zveřejněno 19.01.2015 v 20:03 hodin