mapa
poende

Šest tisíc výstupů na Lysou horu

To je unikátní rekord krále Lysařů
Třiasedmdesátiletý Jaroslav Doležal z Ostravy-Muglinova zdolal ve středu po poledni hranici šesti tisíc výstupů na Lysou horu - nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Jeho počínání další turisté hodnotí jako nadlidský výkon a nepřekonatelný rekord.
Když stále čilý turista přišel k obelisku na vrcholu nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd a dotkl se hladícího bodu, ulevil si: „Chválabohu.“

Ke kulatinám se totiž v posledních týdnech blížil velmi pozvolna. Zatímco například před čtyřmi roky vyšel Lysou horu 346krát, lhostejno, zda zrovna zuřila bouřka nebo se prodíral závějemi sněhu, letos ho sužují zdravotní potíže.

„Proto se mi hodně ulevilo, že mám šestitisícovku za sebou. Teď už budu rád za každý nový výstup,“ vysvětloval bývalý horník a horolezec, původem z Fryštáku na Zlínsku.

V mládí se přitom na Lysou horu nezaměřoval, pořádně s jejím zdoláváním začal až v roce 1991, kdy musel do předčasného důchodu. „Lysá hora dostávala přednost před rodinou, i před vším ostatním. Je to droga,“ přiznal muž patřící do rodiny Lysařů, tedy členů lysohorské pobočky Klubu českých turistů (podrobněji o Lysařích zde).

A Doležal je jejich jednoznačným králem, další dva v pořadí se teprve blíží třem tisícům výstupů. Ani nikdo jiný v historii nemá na svém kontě tolik lístečků, které Lysaři vhazují do schránky v bufetu Šantán.

Kamarádi rekordmanovi věnovali tričko s šestitisícovkou a přidali med pro další sílu. Vždyť vstávat o půl třetí, odjet vlakem z Ostravy do Ostravice a hurá nahoru - to chce hodně sebeobětování. „Bláznovství a až fanatismus, jinak to nejde. Jardův rekord nikdo nepřekoná, o tom jsem přesvědčen,“ komentoval další Lysař Karel Červenka.

Šesti tisíci však Doležal nekončí, jen prý trochu zvolní. Ale další túru plánuje už na víkend. „No, Bezruč sto roků v šachtě žil, já budu sto roků chodit na Lysou,“ pousmál se turistický jubilant před cestou zpátky.
Lysá hora podle Jaroslava Doležala
První výstup
Dost pozdě. Začal jsem totiž nejdříve zdolávat hlavně Ondřejník, možná bych se k němu na stará kolena mohl vrátit. Lysou horu jsem vyšel poprvé někdy v roce 1962.
Nejoblíbenější trasa
Určitě z Ostravice. Je sice delší, ale v mém věku už lépe schůdnější.
Nejoblíbenější místo
Těch je hodně. Krásné výhledy jsou nad Butořankou nebo v místě Nad větrama, odkud je vidět pět přehrad: Šanci, Olešnou, Bašku, Žermanice a Těrlicko.
Nejneoblíbenější místo
Asi vrchol. Nejvíce tam fučí.
Nejdramatičtější výstup
Tak těch bylo opravdu hodně, hlavně v zimě, kdy je sněhu nejméně po pás. Jednou jsem zkoušel vyjít Lysou ze tří různých míst. Dvakrát jsem se vracel, až napotřetí od Malenovic se to podařilo. Ale zase když je mráz a svítí sluníčko, tak se jde moc krásně. Ročně je tak deset extrémnějších výstupů.
Nejčastější úrazy
Tak ty se mi zatím naštěstí vyhýbaly. Pády s odřeninami dlaní nebo lokte ale nepočítám.
Proměna Lysé hory
Vše se změnilo tak o dvě stě procent. Popularita hor roste, lidí hodně přibylo. Ale většina mladých hledí jen na čas, ženou se nahoru a zapomínají se rozhlížet po okolí.
Proč často chodit na Lysou horu
A proč ne? Já aspoň neměl čas na cipoviny.
Převzato ZDE.
6000 výstupů
Třiasedmdesátiletý Jaroslav Doležal

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 10 názorů)


01.04.2016 v 18:26Leoš

Není co závidět. Kolik je takových důchodců a nikoho s tím neotravují a nevytahují se. Komu tím prospívá? Jenom sobě.


17.03.2016 v 20:11Martina

jojo, závist, to je sviňa...


24.10.2015 v 22:46Katka z Ostravy

Veliká gratulace a názory níže jsou smutné..každý má v životě nějakou prioritu...jste fakt dobrý. Zdraví Lysařka s méně zkušenostmi...


26.09.2015 v 12:32Honza

Gratuluji k tomuto jubilejnímu výstupu, přeji pevné zdraví a optimismus do dalších cest k vrcholu Lysé.
Poznámka : článek se mi líbí, ale už méně zapšklé příspěvky tkzv.horníků.


07.09.2015 v 21:22Baron

Tento článek o hrdinovi se nějak nepovedl.
Nikdo to nečte a nechválí.


04.09.2015 v 13:50Pavel

nejsou krásné Beskydy,ale jen Lysá hora,jaký hrdina,machr?Co si robil před duchodem?Co na to zdravotní pojišťovna,víš jaká krásná místa jsou v Beskydech?U koho si hrdina?


20.08.2015 v 20:05m.v.

Radku, velice přesně a pravdivě napsáno !!!!


18.06.2015 v 12:52Petr Mahr

Píše se cypoviny a ne cipoviny. :)


09.06.2015 v 12:43Pepe

Ale je to borec :-)


07.06.2015 v 22:32Radek

Kdybych to šmahem odsoudil, bylo by to nefér. Ale. Pokud jde někdo na důchod ve 49 letech s plným a ne malým finančním zajištěním, tak má dvě možnosti. Buď se uchlastá, nebo si najde smysluplné vyžití. Pokud má to štěstí, že má dost životní energie, tak to nevidím jako něco nadlidského. Když budu brát za nic min 20 tis. měsíčně, tak budu psychicky v naprosté pohodě a když k tomu budu ojebávat rodinu, nevidím v tom nic
mimořádného. A takových bývalých havířů je víc. Většina lidí, kteří musí chodit do rachoty do 65 let, odvádět daně, živit nefachčenky tak to má mnohem těžší.
Tak z toho nedělejte vědu. Dneska havíři takové vymoženosti nemají.


Zveřejněno 05.06.2015 v 08:19 hodin