mapa
czpode

Report KČT

ze dne 6. 12. 2015
Vážení přátelé,

píšu jeden z posledních příspěvků k Bezručové chatě. Všichni, kteří chodíme na Lysou, jsme se s těžkým srdcem loučili s Šantánem. Byl to náš útulek, kde jsme se rádi scházeli, užívali nenapodobitelnou atmosféru, zpívali a slavili. Málokdo však ví, jak obtížné bylo tuto bývalou konírnu udržet v chodu. Na tento objekt nabylo nikdy vydáno stavební povolení. Po revoluci jsme se podíleli na zpřístupnění, na opravách, zřízení kuchyňky atd. Dával jsem do toho svoje peníze, spolu s kamarády jsme zde pracovali, zadarmo, brigádnicky, o sobotách a nedělích, abychom se měli kde scházet, skrýt před nepřízní počasí a občerstvit. Nikomu nevadilo, když uprostřed malého prostoru se natáhl velký hafan a všichni jsme ho museli překračovat. Smrádeček a teploučko umocňovalo jedinečnou atmosféru této horské boudy. Bohužel, přes veškeré úsilí se nikdy nepodařilo tento objekt legalizovat. Bufet nesplňoval ani ty nejzákladnější stavební a hygienické normy, neměl sociální zařízení, a navíc, byla na Lysé hoře tzv. stavební uzávěra, takže nepřipadala v úvahu jakákoliv stavební činnost. Byl jsem několikrát předvolán na úřad, abych zdůvodnil vnitřní stavební úpravy této bývalé konírny na klubovnu KČT. Díky zastání a nadhledu některých osvícených úředníků bylo přijato naše vysvětlení, že totiž bufet Šantán držíme jako objekt zařízení staveniště (svačinkárnu a šatnu) pro stavbu Bezručovy chaty.
Tak, jak se měnilo obsazení úředníků a ochranářů, tak se opakovaly žádosti o vysvětlení, proč Klub českých turistů tuto „černou stavbu „ neodstraní. Chodily kontroly z Hygieny, z České inspekce pro životní prostředí atd.
Bylo by to vyprávění na dlouho, důležité ale je, že se Šantán podařilo nakonec uhájit. Těm atakům a vyhrůžkám, výzvám k odstranění a udáním jsme odolávali 24 let. V průběhu vyřizování povolení pro obnovu Bch bylo několikrát zdůrazněno, a v podmínkách územního a stavebního povolení zakotveno, že po dokončení Bch musí být bufet Šantán odstraněn. Věděli jsme, že k tomu jednou musí dojít, avšak nevěděli jsme, kdy to bude. Teď ta doba přišla, bohužel, byť byl Šantán ztrouchnivělý, časem sešlý, je nám to líto.
Výše uvedené řádky píšu hlavně pro ty mladší ročníky, kteří tuto historii nemohou znát. Po osmnácti letech, kdy hlavně ortodoxní zelení všechno vetovali, po nesčetných odvoláních, za neustálého šikanování a stresech se podařilo získat povolení k obnově Bezručovy chaty. K samotnému průběhu stavby se už nebudu vyjadřovat, komentoval jsem to v předešlých reportech.
Replika Bezručovy chaty byla stavebně dokončena, zkolaudována. Zbývá dodělat pár nedodělků, které souvisí s odstraněním Šantánu, terénní práce, ozelenění apod. Stavební úřad ve Frýdlantu vydal rozhodnutí, povolení k předčasnému užívání stavby z důvodu, že do dnešního dne nebyla zprovozněna a zkolaudována čistírna odpadních vod (ČOV). Hned na počátku stavebního řízení, Ministerstvo životního prostředí nařídilo, že všichni na vrcholu Lysé hory se musí napojit na čistírnu odpadních vod, která je v majetku fy. AK 1324. Protože jsme nechtěli čekat, až bude ČOV dokončena, požádali jsme Stavební úřad o výjimku. Předčasné užívání Bch jsme obdrželi na základě čestného prohlášení, kde se zavazujeme, že budeme zajišťovat vyvážení odpadních vod fekálním vozem. Museli jsme písemně potvrdit, že do doby vydání oficiálního kolaudačního souhlasu bude odstraněn bufet Šantán a dokončena dešťová kanalizace, včetně podzemního vsaku. Pokud jde o ČOV, bohužel neměli jsme žádné možnosti jak celý proces s kolaudací urychlit. Letošní rok, je mimořádně náročný také proto, že je dramatický nedostatek vody. Klub českých turistů je nestátní, nezisková organizace, zvýšené náklady, které souvisí s likvidací odpadních vod, se bohužel promítají i do cen v restauraci. Z důvodů nedostatku vody jsme pozastavili rovněž provozování ubytovací části.
Nová Bezručova chata se pomalu rozjíždí. Vychytávají se první nedostatky a chyby. Nájemce pan Sklenář zajištuje dovybavení provozu, počítačovou techniku, nakupují se zásoby na zimu. Jsou s tím spojené nemalé náklady na pořízení i na dopravu. Zapracovává se obsluha v kuchyni i v lokále. Bude trvat nějaký čas, než se všechno zaběhne a lidé si na sebe zvyknou.
V uplynulém týdnu se objevilo několik stížností, zejména pokud jde o vodění psů do restaurace. Musím zdůraznit, že tento zákaz je v plné kompetenci nájemce chaty pana Sklenáře, který od 25. 11. chatu převzal do nájmu. Za sebe chci jen poprosit stěžovatele, aby zvážili následující fakt. Bezručova chata, včetně terasy je dimenzována na 120 hostů. Zejména v těchto dnech, o sobotách a nedělích, nemůže tato kapacita chaty obrovský nápor hostů zvládnout. Navíc probíhají Lysá cupy. V neděli 6. 12. jsem napočítal v jednu chvíli jedenáct psů. Je přece nemyslitelné, aby si každý třetí návštěvník dovedl dovnitř psa. V létě, až bude otevřena terasa, nebude jistě problém si zde přivézt svého miláčka. Osobně se domnívám, že se jedná o zbytečnou hysterii.
Nejvyšším zákonem etiky je ohleduplnost, takt a empatie vůči okolí. Ne všichni hosté snášejí přítomnost psů, jsou mezi nimi také alergici, kterým přítomnost psa, nebo kočky činí obtíž. Prosím pejskaře, aby zákaz uživatele chaty respektovali.
Na závěr svého reportu chci Vás požádat, abyste nechodili do chaty v obuvi s hroty, nebo s nesmeky.
Přijímám upřímnou kritiku stran stavby Bch a prosím, abyste ji adresovali přímo na mne. Dobře míněná kritika je matka pokroku, určitě se jí budu zabývat.
Mějte pěkné svátky a veselý konec roku.
Jiří Stejskalik
ved. techn. sekce KČT
email: plusline@seznam.cz
tel: 604984577

Nájemce Bezručovy chaty:
Ivo Sklenář: ivosklenar@gmail.com.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 16 názorů)


06.01.2016 v 12:43Valda

Co tu pořád řešite. Měli jste si koupit Šantan za korunu a mohli jste tam mít hospodu pro psy. První v republice. Psi by tam mohli žrát, chlastat, šukat, srát a nikomu by to nevadilo, protože by tam vládli jen ti psi.
Možná se s panem Carbolem domluvite na odkupu za 2 koruny. Jenom blázen by do toho nešel.
Nechtěl bych být vašim psem a chodit na Lysou.


Pratele, respektujte prosim rozhodnuti majitele a provozovatele objektu. Oni jsou za stav objektu zodpovedni a oni urcuji pravidla. Chapu, ze se to nekomu nelibi, pak existuje ale jedno jasne reseni, nechodit tam. I kdyz sam jako chatar na chate Prasiva pejsky a pejskare uvnitr toleruji, plne podporuji rozhodnuti jakehokoli majitele/provozovatele jakekoli chaty at je to rozhodnuti jakekoli. Je to opravdu jen a jen na nich, zda pejsci ano ci ne. A pro pejskare je tohle tip na novy byznys podnikani: postavte nekde chatu pro pejsky a zvete tam pejskare :-)


14.12.2015 v 11:55michal

Majitel a pronajímatel stanovil podmínky a hotovo.On ten problém není jen o chatě.Ale začíná už v údolí,člověk se de na Lysou vyvětrat do snad lepšího prostředí než má ve městě a ejhle.Osum kiláků z Ostravice šlape po sprominutím obesrané cestě,která obvzlášť při sněhové pokrývce září všemi barvami.Každá hromádka jinou,podle toho co pejsek zrovna papinká.Při tom stačí málo aby se pániček-čka postarali a onu hromádku poslali někde bokem do lesa.Ale to už je moc práce a zdržení.Asi si dovedete představit s jakou sem se potázal,když jsem na to některé upozornil.Tak že pejskaři co tu brečíte nad špatnou Bezručkou a jejím chatařem.Zkuste začít první u sebe.Nenechávejte vaše čtyřnohé miláčky obesrávat Lysou


13.12.2015 v 21:23Chosé

Romane, aspoň má Bezručka první primát.
A tys to nepochopil, že zákon to nechává na provozovateli?
Tak se z toho po..r a nech psa doma nebo tam nelez.
Čus


13.12.2015 v 04:19taky pejskař

Povolení vstupu psů do horských chat není právo pejskařů, nějaký automatický nárok, ale je to pouze na vůli a rozhodnutí vlastníka. Prostě nevymahatelný bonus. Pádných argumentů proč nepouštět bylo níže uvedeno dost. Jaké jsou ty pádné proč pouštět? Ten "nikdo si na mě ohledně psa ještě nestěžoval" neobstojí. Llidé totiž zatnou zuby a nebudou riskovat konfrontaci , když vědí, že se tam s tím psem může a je jim to nepříjemné. A takových je dost. Ať už jde o horskou chatu nebo autobus MHD.


12.12.2015 v 23:19roman

Bezručová chata je jedna z mála horských chat v Beskydech která neumožňuje vstup ze psem, takže do p... jděte vy.


12.12.2015 v 20:08Chosé

Konečně rozumné názory. To je jiné čtení.


12.12.2015 v 17:45Petr

Pes je zvíře,zvládne to venku i v zimě.A to je normální.


11.12.2015 v 23:44Lubo

Nezapomeňte,že Šantán byl původně Konírna...no a člověk tam byl dočasně tolerován.Nová Bezručka je postavená pro lidi.Mi hrozně vadí ve městě,když všude musím dávat bacha kam šlapu,proto jsem tak rád na horách.Bohužel kolikrát už i tam se to stane,přímo na pěšině..Jinak mi psi nevadí,mám je i rád.Ale do nové čisté boudy nepatří.


11.12.2015 v 23:22Chosé

Vážení zblblí a zaslepení čubaři. Tak si ty psy netahejte sebou na hory!!!! Já si klidně sednu na karimatku i v zimě do sněhu a nemám s tím jediný problém. Prostě pes do restaurace nepatří, tak si sním běžte kam chcete. Nejlépe do pr..le. nebo mu noste psí gauč, aby se pejsánek nenachladil. Pana Sklenáře nemusím, ale v tom jsem s ním zajedno. Tak, jak se tam nekuří a ani nebude, nebudou tam ani čoklové.
Tak se věci mají.


PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYNEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Zveřejněno 10.12.2015 v 19:11 hodin