mapa
poende

Příběh Ivančeny – na jaře rozebrat, do října zase složit

A to prý, že už nejde na Lysé hoře nic pokazit...
Že Lysou horu CHKO Beskydy a další zainteresovaní tak zvaně "obětovali" je všem známá a nezapomenutelná věc. To co na kopci vyrostlo a dále vyrůstá je pro mnohé zarážející. Ale, že k tomu se přidá svým "zvláštním" návrhem Ivančeny krajský Junák, je už opravdu síla...Posuďte sami, článek převzat z idnes.cz:
Příběh Ivančeny – na jaře rozebrat, do října zase složit
Kamenité kaskády s pietním místem. Takovou podobu by do října tohoto roku měla získat známá mohyla Ivančena pod Lysou horou. O rekonstrukci usiluje už několik let krajský Junák.

„Nevěřil jsem, kolik byrokratických překážek budeme muset překonat. Máme za sebou vyřizování spousty povolení a posudků, do kterých jsme investovali už skoro sto tisíc korun. Už kvůli tomu se nechceme vzdát a věříme, že nová mohyla bude stát do října. Oslavíme tak sedmdesáté výročí založení památníku,“ vysvětlil krajský místopředseda Junáku Kryštof Hyvnar a přiblížil význam mohyly:
„Jako dítě jsem byl často znechucen výstupy a zvyk pokládání kamenů jsem nechápal. Postupem času jsem ale přišel na to, že silný je nejen příběh zavražděných skautů. Neméně významný je i příběh samotné mohyly. Památník totiž odráží naši historii. Komunisty byl zakazován, v uvolněných šedesátých letech vyzdvihován a v normalizaci opět zavrhován. Lidé na Ivančenu v minulosti chodili i ze vzdoru vůči režimu.“

K výročí Ivančeny plánují skauti i vydání vzpomínkové knihy. „Nastíníme různé příběhy, které se k památníku vážou. Vznikla taky spousta mýtů, třeba že v mohyle je i kámen z Měsíce nebo že je zapsána na seznamu UNESCO. To ukazuje, že její význam je stále živý a lidé se o ni zajímají,“ popsal Hyvnar.

V dubnu by skauti měli vyjít naposledy k současné mohyle. V květnu pak začne její rozebírání. „Zorganizujeme několik brigád. Z rozebraných kamenů se pak bude skládat nová podoba mohyly,“ upřesnil místopředseda Junáku.

Nová verze mohyly má ale i mnoho odpůrců. Některým vadí razantní zásah, jiným se nelíbí plánované kaskády.

„Už jsem slyšel mnoho posměšných výrazů – jako třeba rýžová pole pod Lysou horou. Ale nemůžeme se zavděčit všem. Důležité je, že výsledný návrh zachovává původní myšlenku mohyly,“ popsal Hyvnar a přiblížil konečnou podobu památníku.

„Kameny se pod dohledem architektů naskládají volně do kaskád. Lidé budou moci dál přinášet kameny a mohylu postupně větvit. Jde nám tedy o to, abychom za dvacet let nestáli před hrozbou zborcení památníku jako nyní. Vytvoříme pevný základ, na kterém budeme moci stavět,“ dodal Hyvnar.
Převzato ZDE.
Ivančena
Přibližně tak by měla vypadat Ivančena od roku 2016. Konečná podoba se ještě může změnit.

Vizualizace: Studio Xtopix Praha

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 7 názorů)


13.02.2016 v 16:18Mačin

No potěš pánbůh.....


21.01.2016 v 08:10vit

No dle animace pekny hnuj maximalne to zkurwite


20.01.2016 v 14:24Jan

Kříž nevynalezli křesťané, jde o přejatý prvek, který si upravili do podoby latinského kříže. Vadí-li to někomu, nechť v kříži hledá obecnou symboliku spojení člověka (horizontála) s vyšší mocí (vertikála).


20.01.2016 v 13:23Člověk

Nechápu proč na každém památníku padlým, obětem atd se musí osazovat kříže. Tzn. jakoby všichni padlí, oběti atd. byli jenom křesťané. Já jsem také věřící, ale nevěřím v náboženství, jakékoliv.


19.01.2016 v 15:24vasil

A komu tím prospějete?


17.01.2016 v 08:54Jan

Fakt "nádhera" rozfrckat šutry po svahu. To je jako kochat se nad rozebraným lamborghini...


16.01.2016 v 17:52Ivan

Pane Hyvnare a Studio Xtopix Praha, s dovolením, ale po Vašem návrhu jdu zvracet....


Zveřejněno 16.01.2016 v 11:06 hodin