mapa
poende

Nadšenec během roku tisíckrát zdolal Lysou horu, šel i osmkrát denně

Před třemi lety se čtyřiatřicetiletý Michal Kuchař z Dobratic na Frýdecko-Místecku stal členem Klubu přátel Lysé hory. Během uplynulého roku pak její nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd (1323 m.n.m.) pokořil tisíckrát, čímž vytvořil nový rekord.
Když zrovna tento strážník frýdecko-místecké městské policie nebyl v práci a měl volno, okamžitě vyrazil do Beskyd. Na Lysou horu chodil takřka denně – a nikdy ne pouze jednou.

„Všechno to začalo tím, když Libor Uher vytvořil projekt LH 365. Koupil jsem si čip a řekl si, že se budu snažit na Lysou horu chodit co nejvíce,“ vysvětlil Kuchař a dodal, že někdy na jaře vznikla rivalita mezi ním a Jánem Čupou, který je známý tím, že chodí na Lysou horu svlečený do půl těla (podrobněji zde). Michal Kuchař ale už během prvních šesti měsíců vedl o více než sto výstupů.
Lysá hora - královna Moravskoslezských Beskyd
Angína nebo zánět v uších? Ani to Kuchaře nezastavilo.
„Věděl jsem, že to takovým tempem nepůjde pořád. Jeden kamarád mi ale poradil, abych chodil dvakrát až třikrát denně a pokračoval podle toho, co to se mnou udělá,“ popsal Kuchař s tím, že nejintenzivněji stoupal na Lysou počátkem roku, když trénoval na čtyřiadvacetihodinový vytrvalostní závod. „Tehdy jsem zvládl osm výstupů. I to mi pomohlo.“
Ve druhé polovině roku pak Kuchař už závodil především sám se sebou a s vlastním tělem. „Někdy to jednoduše nešlo. Tělo zkrátka nemohlo, takže mnohé výstupy skutečně bolely,“ přiznal. „Abych takového výsledku dosáhl, musel jsem mnohdy jít, i když jsem byl nemocný. Šel jsem tak i s angínou nebo když jsem měl zánět v uších. To jsem si do nich dal česnek a šel.“
Kuchařova „posedlost“ se podepsala i na jeho postavě, když v prvních šesti měsících shodil dvacet kilo. Později se mu podařilo pár kilogramů nabrat. „Kluci mi říkali, že mám ohromný výdej, tak musím vyloženě žrát. Maso, pomeranče... V tomto ohledu mi ohromně pomohla mamka, která je výborná kuchařka,“ popsal. „Taťka mi zase půjčil auto. V počátku jsem totiž jezdil pod kopec vlakem, a tak by to celý rok nešlo.“
Tisícovka padla na Silvestra.
Jubilejní tisící výstup si Kuchař naplánoval stylově na Silvestra a společně s ním se na Lysou vydala i skupina jeho kamarádů, kteří jej převlékli do kostýmu krále. Cestou na vrchol pak skandovali Ať žije král!
„Je příjemné, že si to taky užili. Mnozí z nich mají přes tři stovky výstupů, což je obdivuhodné. Jsem ale rád, že už to skončilo, protože za celý rok jsem hrozně unavený,“ přiznal Kuchař s tím, že v roce 2017 bude chodit na Lysou už stejně jako v předešlých letech, tedy kolem sta výstupů. „Za žádnými rekordy už se honit nebudu.“
Lysá hora - královna Moravskoslezských Beskyd
Převzato zde.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 14 názorů)


02.08.2018 v 05:47Gigula

Držím temto borcûm pěsti,je to lepší,než sedět doma,třeba u PC,jen tak dál,lidská vůle je nezlomná,přeji jistý krok a krásná rána na té naší královně Beskyd.!


25.07.2017 v 12:45Pošuk

Luciane, tak si to nech pro sebe a nevytrubuj to do světa.
Není nic horšího, než za každou cenu něco napsat a napáchat zlo.
Ať si tam lítají.


25.07.2017 v 00:06Lucian

Výkon je to určitě parádní, ale jinak velmi stereotypní. Jen v Beskydech je řada jiných krásných vrcholů, táhlých hřebenoveka zákoutí mimo značení.


04.03.2017 v 18:12Maru

Gratuluji,ale i jiné kopečky je třeba dát....


31.01.2017 v 19:01Jirka

Neni co závidět. Komu tím prospívá? Jenom sobě. Jak omezené.


31.01.2017 v 11:52Ticharo

Ti co píšou negativní komentáře z těch pouze srší závist že se nemluví o nich, nechme je tak ať si závidí a nic v životě nedokazují pouze blbě remcají. Já samozřejmě gratuluji a jsem rád, že jsou mezi námi sportovci co mají pořádnou vůli, odhodlanost a fyzickou výdrž. Ještě jednou gratulace ahoj.


23.01.2017 v 09:58Lukáš

Páne bože lidi - co vám vadí, že si někdo vylezl kopec tisíc krát? Omezuje vás tím snad nějak? Taky mohl denně sedět v hospodě a popíjet, tak jak to bývá u většiny zvykem.


22.01.2017 v 14:58Oldek

Souhlasím s Robinem. Není čím se chlubit. Chodit po červené z opičárny, zkus to z Frýdlantu nebo od přehrady.


08.01.2017 v 22:01Robin

Dokázali jiné výkony pro společnost potřebnejší. Zasadili stromy, zplodili a vychovali novou generaci, dávají lidem práci, tvoří hodnoty. A hlavně se tím nikde nechvástají.
Už se konečně vzpamatujte a běžte dělat něco smysluplné.


08.01.2017 v 21:37Lubo

Úžasný výkon,gratuluji ještě jednou..Je to totální extrém.800 výškových km za rok !!! A ta vzdálenost...jako kdybys prošel za rok celé Rusko na délku!!!Kdo by to tady z těch chytráků dokázal..Kolik bot jsi během roku prošlapal?Obdivuhodné.Zdar


PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYNEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Zveřejněno 05.01.2017 v 19:04 hodin