mapa
poende

Pes, přítel člověka?

Návštěvnost Lysé hory roste neuvěřitelným způsobem. Nechci rozvíjet debatu, jestli je to dobře nebo špatně, jestli to přírodě škodí nebo prospívá, chci se jen zmínit o čtyřnohém doprovodu návštěvníků Lysé hory.
V posledních letech se stalo velkou módou brát na výlety i své čtyřnohé miláčky a chápu to, protože i já sám jsem byl donedávna majitelem dvou psů a proč je nechat doma, když můžou klidně se mnou. Cesta rychleji ubíhá, je veselejší a po výletu jsou všichni, jak paniček, tak pejsci, hezky provětraní. Není na tom nic špatného.

Jenže při příchodu do cílové destinace, teď tím myslím vrchol Lysé hory, většina návštěvníků touží po občerstvení a zcela logicky využije pohostinnosti dvou chat na vrcholu. A teď vzniká problém. Co se svým čtyřnohým doprovodem? Do chat mají zvířata vstup zakázán a to naprosto chápu, protože jednak jsou nové a jednak při tak vysoké návštěvnosti by to za chvíli v chatách vypadalo jako v psím útulku, což si myslím nikdo nechce. Takže řešení je jednoduché, uvázat pejska kdekoliv okolo chat aby pěkně venku vyčkal, až se paniček občerství a rozhodne se si odložené zvíře vyzvednout a vydá se na cestu do údolí. Dosud to není žádný problém a naprosto běžná a nekonfliktní věc. Problém ale nastane, když se paniček pejskovi ztratí z dohledu a ten z pozice věrného přítele začne pána štěkáním vyvolávat. Samozřejmě většina majitelů toto upozorňování svých věrných pejsků ignoruje a v klidu se věnují občerstvování uvnitř chat. Někomu stačí pár minut, někomu to trvá i pár hodin a pejsci štěkají a štěkají. Ten kdo to nezažil, tak těžko uvěří, ale představte si, že chaty jsou otevřeny od 8 do 21 hod. a v tomto období se u chat vystřídá spousta čtyřnohých miláčků. Drtivá většina z nich dává najevo svou nespokojenost s tím, že jich paniček odložil, hlasitým a vytrvalým štěkotem a díky tomu si na vrcholu připadáte doslova jak v psím útulku, kde se nespokojení klienti snaží štěkotem upozornit, že jsou tam nedobrovolně. Věřte nebo ne, ale opravdu nepřeháním. Nikdy jsem za dobu, co na Lysé pracuji a je to už pár let, štěkot psů nevnímal, ale během posledního roku a půl je to čím dál horší a nepomůže mít ani zavřená okna na budově, štěkot je slyšet i tak. A jak to slyšíte skoro každý den a hlavně od rána do večera, tak už to vnímáte dost silně. Ne, nejsem přecitlivělý, bydlím na vesnici, kde je štěkot psů na denním pořádku a někdy i v noci, sám jsem majitelem psa a zvířata mám rád. Ale na vrcholu Lysé hory, díky její stále vzrůstající návštěvnosti, malému prostoru a velké koncentraci pejsků je jejich celodenní hlasový projev opravdu až nesnesitelný. Těžko si to dovede někdo představit, kdo to nezažije.

Bohužel s tím asi nelze nic dělat a tato situace nemá řešení, pejskům jejich hlasový projev zakázat nelze, majitelům vysvětlovat, že štěkot jejich čtyřnohých miláčků dokáže i obtěžovat, je taky plácání do vody.

Tyto řádky píšu s vědomím, že situace je asi neřešitelná a nezbývá, než se s tím asi smířit a koupit si špunty do uší. Ale taky si možná majitelé pejsků navštěvující Lysou horu uvědomí, že jejich štěkající miláček má silný hlas. Že se jich denně na vrcholu vystřídá spousty a že jsou na vrcholu i lidé, kteří tu pracují a jsou tu ve dne i v noci a nezbývá jim nic jiného než poslouchat od rána do večera pejsky, kteří své majitele upozorňují svým štěkotem na to, že zůstali opuštěni před chatou.

Milan Čermák, MS Lysá hora

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 45 názorů)


03.07.2020 v 09:14Jiří Novák

Je tu spoustu různé reakce. Všechny chápu a samozřejmě zároveň kroutím hlavou. Někomu vadí ciklisti, protože se dá natrefit na tzv. zapřáhlé sportovce co tě přejedou jen proto aby měli dobrý čas, to samé běźkaři....zkrátka každý někoho nějak něčím obtěžujeme. V posledních letech se každý člověk stal individualistou a je-li někde v nějakém prostředí cítí se tam jako sám a kolikrát čeká na příležitost upozornit na sebe. Co takhle být úplně v pohodě. Jsem pejskař mám vycvičeného psa a pokaždé když někde přijdu vlídným slovem poprosím jestli mohu se psem se najíst a pokud mi to nedovolí, vytahuju vlastní svačinu a někde jinde to zkusím a vesměs uspěju a najím se. Všechno je o tom, že někde přijde nějaký trotl něco provede a pak se to zakáže plošně. Všiml jsem si, že se mezi sebou už bavíme pomalu v paragrafech. Myslíte, že to někam povede a prospěje turismu?


19.12.2018 v 18:21Konrád

Vy slavná Aurelie, proste když tam pes nesmí, tak tam nesmí, tečka.
Prostě pochopte, že to některým vadí. Pokud máte ráda vy psy, tak si je
mějte v bytě. Je to Váš majetek a nikoho tím neotravujete.
Pokud pes neštěká. Restaurace jsou veřejná a soukromá zařízení, tak
laskavě respektujte omezení.


13.10.2018 v 10:05Aurelie

Jeste jsem zapomnela:)neni to tak vsude v ceske republice! /,,Hotel na doline,,ve
Frenstate pod Radhostem / vas ubytuje se psem a muzete s nim samozrejme navstivit i jejich stylovou valasskou restauraci!
Perfektni pobyt a krasne hory.To je adresa ,kde jste i se psem vitani.Muzu to potvrdit!
Mejte se hezky a melo by se neco delat at se v tomto ceska republika neradi na uroven turecka a rumunska!


13.10.2018 v 09:31Aurelie

Ze psi nesmeji v ceske republice nesmeji do horskych chat jsem bohuzel zjistila taky.Je mi to velmi nepochopitelne.Ve vsech ostatnich evropskych zemich vam donesou ke stolu jeste misku s vodou.Co se tyce hygieny,nejsme ve stredoveku!!!Vsichni psi jsou ockovani a cisti a bydli s nami v byte!Na horske chaty prijdeme ze zablacenymi pohorkama,nekdy mokri ,kdyz pocasi nepreje a to nikomu nevadi./pokud jde o hygienu/Zvykla jsem si a trosku me to urazi a mrzi,ze kdyz prijedu navstivit me rodiste nechodim na horske chaty.Psa bych v desti a vubec ani tak nenechala privazaneho venku z jakeho duvodu? V tomto se musi jeste hodne zmenit v mysleni lidi.
V tomto je velka zaostalost!Meli by si vsichni uvedomit ,ze je pryc doba ,kdy byl
pes uvazan u boudy!!!!


07.04.2018 v 22:47Mára

Ahoj. Jsem jeden z těch co je venku se psem i ve vánici. Ale tady se víc vzájemně obviňuje než hledá řešení. Co třeba terasa, zastřešená, s větrnou clonou. Je to sice investice, ale taky služba, která se časem zaplatí.


10.02.2018 v 11:07Soumar

Petře, to mě mrzí, že jsi trošku nechápavý. Navíc píšeš jak trotl.
Kdybys pořádně četl, tak bys mě nepovažoval za pejskaře. Viz poslední
řádek mého příspěvku. Jsi mě pobavil.
Kdyby sis pral svoji GTX bundu, tak by si tě pes nevšiml. Ty si myslíš,
že jenom ty máš GTX bundu? Normální člověk by napsal prostě bundu.
Čus.


09.02.2018 v 17:05Petr

Soumare, asi ji ten psomil, který se pusinkuje s čoklem který si předtím olízal zadek. Můj předchozí příspěvek píše přesně o takových jako ty. Kdo si dovolí kritizovat okamžitě ho urazíte. Vás, pejskaře přece nebude nikdo omezovat, ne?


08.02.2018 v 14:25Soumar

Petře, buď rád, že ti ji neroztrhal. Asi byla špinavá a smradlavá ta tvoje
GTX bunda. Tak toho psa přitahovala. Aspoň sis ji vypral.
Ale jinak souhlasím. Konečně názory do mísy.


06.02.2018 v 12:26Petr

Milan:s tím se dá na 100% souhlasit. Jenže pejskaři, stejně jako většina kuřáků jsou bohužel v této zemi jedni z nejsobečtějších lidí. Já, Já, Já-moje práva bla, bla, bla. Ostatní kteří nesouhlasí jsou hnusní a nemilují zvířata atd. Kecy v kleci. Několikrát na stezce po mě skočil cizí pes bez náhubku a majitele v dohledu, umazal GTX bundu. A páníček? Ani bůů. Kde je potom moje právo na to nebýt obtěžován?


29.12.2017 v 06:29Milan

Bel:
Nepouštět do restaurace v 21. století psy je nehumální a neetické? Pes je zvíře, to znamená, že z celé říše zvířat mají jenom psi mít to výhradní právo na vstup do restaurace? To už je etické a humální? Pokud budu takový zastánce práv zvířat, tak nemůžu z této skupiny vyjmout jen pejsky, ale v tom případě musím tolerovat i vstup např. koček, domácího prasete, králiků, potkanů, koz, koní, atd. Protože i tohle jsou pro spoustu lidí jejich věrní mazlíčci a taky si s něma chtějí vyjít na procházku. Takže pokud budu hájit práva zvířat, tak bych měl hájit všem stejně a ne jen vybrané skupině. A upřímně, jak by se nám líbilo sedět v restauraci a konzumovat jídlo a pití a kolem sebe mít zoologickou zahradu? Nemůžu si pomoci, ale z reakcí zastánců vstupu pejsků do chat je cítit sobectví. Sobectví, že jen ten jejich pejsek má mít vstup a na ostatní kašlou. Jsem přesvědčen, že i oni sami by byli nespokojeni, kdyby se v chatě sešlo najednou pět bernardýnů, kteří by zabírali místo, slintali jim u talíře a ještě mezi sebou vedli nějakou debatu ve své řeči.:-) V tom případě si dokážu představit, jak takový zastánce vstupu psů do chaty upozorňuje obsluhu, že takový velký pes sem nepatří, a že by měla vstup omezit jen pro menší rasy.:-) Vážení, asi by si měl každý upřímně přiznat, že mu nejde o zákaz vstupu psů všeobecně, ale každému jde jen o toho svého miláčka a ostatní jsou mu úplně volní. Článek nebyl psán o vstupu psů do chat, ale o štěkajících psech venku. Diskuze se stočila směrem, že pokud budou mít pejsci vstup do chaty, tak nebudou štěkat venku. A mě tak napadá, co kdyby majitélé psů zkusili myslet i jinak a právě oni zůstali venku se svými miláčky a občerstvovali se s nimi venku před chatou? Vždyť když tak urputně bojuji za vstup pejska do chaty se mnou, což ale není dovoleno, tak když mi tak záleží na svém doprovodu, tak si koupím občerstvení a zůstanu s ním venku, protože přece neopustím svého věrného přítele a nebudu hodinu sedět v teple a suchu a svého věrného přítele nechám venku ve vánici.:-)A nebo budu chodit jinam, kde mě do vnitř i s doprovodem pustí. Je to tak jednoduché, bohužel u některých v jejich sobecké zaslepenosti nereálné.


PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYNEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Zveřejněno 27.04.2017 v 12:37 hodin