mapa
poende

Záhadná smrt představitele hnutí Beskydčan Leo Košťála

Tělo známého ekologa sdružení Beskydčan Leo Košťála bylo v sobotu nalezeno v prostoru Ostravice
Leo Košťál se kromě svých aktivit také "nesmazatelně" podepsal na dění okolo Lysé hory.
Článek o jeho záhadné smrti byl převzat ZDE.
Záhadná smrt beskydského ekologa, tělo se našlo až po několika dnech
Tělo známého ekologa sdružení Beskydčan Leo Košťála bylo v sobotu nalezeno v prostoru Ostravice na Frýdecko-Místecku. Smrt muže, který bojoval proti mnoha průmyslovým projektům v Pobeskydí a vedl ekologickou farmu, zůstává zatím záhadou.
Košťálovo zmizení nahlásili minulý týden příbuzní. Několikadenní pátrání bylo úspěšné, nicméně zároveň i velmi smutné. "Tělo devětačtyřicetiletého muže bylo nalezeno nedaleko jeho bydliště. Známky násilí nejsou zjištěny, ale současně byla nařízena soudní pitva," uvedl frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.

Dodal, že na případ je až do vyjasnění příčiny smrti uvaleno informační embargo. "Pitva však nebyla nařízena kvůli místní známosti muže, vyžaduje se vždy u takových ne zcela jasných úmrtí."
Známí chystají speciální Košťálovu internetovou stránku
Podle jednoho z dalších beskydských ekologů Košťálova smrt mnoho lidí šokovala.

"Ačkoliv nepřátel měl určitě dost, tak nevěřím, že by mu někdo ublížil. V poslední době už nebyl tak aktivní jako před pár lety. Asi šlo o náhlou zdravotní indispozici, je to obrovská škoda," řekl muž, který si však nepřál být jmenován.

Na internetových stránkách ekologického sdružení Beskydčan se objevilo strohé oznámení, že Leo Košťál všechny navždy opustil. Zároveň pozůstalí a známí žádají lidi, aby jim posílali fotografie a vzpomínky na ekologa, protože mu chtějí vytvořit speciální webovou stránku.

Sdružení Beskydčan vzniklo v roce 1994 kvůli zabránění tehdejšímu záměru výstavby lanovky na nejvyšší vrchol Beskyd, Lysou horu. Košťál byl znám hlavně mnohaletým účinným protestem proti jižnímu silničnímu obchvatu Frýdku-Místku. V posledních letech seskupení například podalo žalobu proti železničnímu napojení automobilky Hyundai v Nošovicích.
Košťál
Leo Košťál na archivním snímku z roku 2003

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 17 názorů)


22.10.2012 v 17:20Jiří Kubiena Havířov

Je mi upřímně líto že pan Košťál zemřel, ale pouze z lidského hlediska, jinak se podle mně choval jako ochranář - ekoterorista, ostatně jako celé hnutí Beskydčan. Namísto diskuze a vysvětlování jednoduše všechno zakázat,sjezdovku a chatu na Lysé,vstup na Smrk a na Kněhyni a crcholem všeho zabránit dojezdu závodu Míru na vrchol Lysé Hory.Pro skupinu flanelových košil a vousáčů ovšem tato omezení neplatí, neboť se neustále pohybují na místech, kde to ostatním zakazují a kde se i nadále budu pohybovat i já i kdyby se Beskadčan, Vlk či sojka stavěli na hlavu. Rodině zesnulého vyjadřuji upřímnou soustrast a vám všem příjemné zážitky ze VŠECH míst našich krásných Beskyd.


06.10.2012 v 14:45Dalibor Herman

Velmi si vážím postojů Leo Košťála zvláště pak jeho nesouhlasu k výstavbě lanovky na Lysou horu a jižního obchvatu Frýdku -Místku. Čest jeho památce.


26.12.2011 v 19:45milena

Vážím si práce pana Košťála. Bránil naši přírodu před "vybydlováním". Měli bychom samozřejmě všichni respektovat, že trvalá hodnota, jíž příroda a krajina rozhodně je, má přednost před momentálním požitkem neurvalých jedinců, leč není tomu tak. Drancování naší země (i Země) dosahuje šílených rozměrů. Jen ochránci přírody nelitují námahy pro svoji víru, že jsme schopni, my lidé, v zájmu budoucnosti zastavit vlastní rozpínavost.
Příroda je podmínkou našeho přežití. Nebude příroda - nebude Homo sapiens sapiens... (někdy prostě ztrácím víru ochránců přírody).
Je mi velmi líto, že pan Leo Košťál odešel.


04.12.2011 v 20:18Ramon

Přesně tak,souhlasím s Vokem.


25.11.2011 v 13:49vok

Presne jak pise Ramon. Je to hlavne o lidech. Ale rad bych se vratil k panu Kostalovi. Vice techto lidi, kteri neco delaji pro to, aby priroda zustala sva a lide si ji stale vazili. Nechapu, proc by mela byt na Lysou horu lanovka. 1323m n. m. neni 3000tis m v Alpach. Pokud clovek chce videt vrchol Lyse hory, mel by i pro to neco vykonat a ne si jen koupit listek na lanovku.


19.10.2011 v 13:32Ramon

Pro Evku č.2 pokračování.
Píšeš,že např.v rakousku vedou lanovky téměř na každý kopec a na přírodu to nemá vliv.Ano,ale jsou tady určité rozdíly.Asi ten nejmarkantnější je v povaze avýchově lidí vůbec.Např.u již zmíněných rakušanů probíhá tento proces výchovy a úcty k přírodě nepřetržitě řekněme od roku 1945 a zřejmě vznikal již v dobách vzniku prvních turistických spolků cca.od roku 1870 až po součastnost.A Stejné je to ve Švýcarsu,Německu,Kanadě...a samozřejmě severských zemích.Oni velmi dobře vědí,že kdyby si své hory či životní prostředí začali ničit,mělo by to vliv na celkovou kvalitu jejich života a v neposlední řadě také na turistický ruch.a tento přístup k přírodě se dědí z generace na generaci a je v nich pevně zakodován.Kdežto u nás toto povědomí bylo řekněme od roku 1870 do r.1945.a následně bylo násilně přerušeno socialst-komunist.mocí až do r.1989.Těchto necelých 45 let zanechalo na našem národě mnoho zlého.Pokroutilo naše hodnoty.Říkalo se ,že je to nás všech,ale zároven to znamenalo,že to nepatří nikomu.A to se neblaze odrazilo na celkovém přístupu k přírodě a životnímu prostrředí.Chybí tady obecné povědomí o se smí,či nesmí a proč.Chybí ekologická výchova na školách.I proto se domnívám,že lanovka nijak zásedně nepomůže ochraně přírody na Lysé hoře,ba naopak.Domnívám se,že všude tam,kde se dovolí široké veřejnosti dojet(lanovka,auto) se naopak životní prostředí zhoršilo.Jako příklad bych uvedl lanovku na Čantoryji z polské strany.V blízkém okolí tohoto vrcholu je mnohem více odpadků.Dalším příkladem jsou Pustevny a jejich blízké okolí hlavně směr Radhošt.Ještě bych chtěl podotknout,že takové místo již ztrací svou autentičnost a krásu obtížnosti a je poníženo na pouhou poutovou atrakci.A tento proces a stav již nejde vrátit a to bychom měli mít na paměti.
A jak už tady někdo psal.Povolila se zbytečně velká chata na Lysé hoře,povolí se lanovka a potom už je jen krůček k tomu,aby se povolil vjezd autem ubytovaným hostům a nakonec se povolí vjezd(třeba za poplatek)automobilům úplně.V naší zemi ,totiž,co není zakázáno je povoleno a síla peněz,bohužel válcuje vše...Zkuste mě přesvědčit o opaku těchto tvrzení,možná se dostaneme dále v této problematice.
Děkuji za odpověd.


19.10.2011 v 12:49Ramon

Pro Evku.č.1
Pochopitelně tato problematika,jako každá jiná bude mít vždy dva různé pohledy.Ovšem pokud bude docházet k dialogu a diskusi obou stran a tento dialog bude veden s cílem pomoci Lysé hoře a přírodě kolem ní,je to v pořádku a jsem přesvědčen,že lze nalézt uspokojivé řešení,na kterém by se shodly obě zůčastněné strany.
Nyní bych chtěl trochu rozvést mé argumenty,proč nestavět lanovku na lysou horu.Souhlasím s tebou,že největším škůdcem a nepřítelem přírody je tzv.pseudoturista víkendák,který odhazuje odpadky a zkracuje si cestu mimo vyznačené tur.značky.Proč vlastně takový člověk chodí na hory?Aby si dal na vrcholu oběd a pár panáků,nebo aby se mohl svým kamarádům vychloubat,že on zdolal Lysou horu.Těžko říct.Připustme tedy,že tento člověk vyjede nahoru lanovkou,avšak kde máme jistotu,dolů nepůjde pěšky a bude přírodu ničit vesele dál.Mimo to,určitá část těchto takyturistů bude i nadále chodit pěšky?!


17.10.2011 v 12:10Evka

Naprosto nesouhlasim s poslednim nazorem. Lanovka by mela byt a cim driv tim lepe. Kazdy den na horu vystupuje obrovsky dam lidi, kteri by vyuzili lanovku, udelali fotku a zase odtahli dolu. Pro prirodu by to udelalo mnohem vice nez tlupy lidi v teniskach a mestskem obleceni funicich a odhazujicich sve zbytecne veci uz po dvou kilometrech. Na trase z Ostravice si muzete prohlednout mista kam tito lide bez znamek kondice dolezou a co tam napachaji. Lidem tohoto stavu nemuzete zakazat vstup na horu a uz vubec jim nevysvetlite, ze kdyz kazdy kdo jde kolem odhodi slupku od bananu, ze se to nerozlozi do zitra. V rakousku je skoro kazda hora dostupna z lanovky a priroda je tam na tom mnohem lepe nez u nas. Udelejme pro horu to malo co muzeme a pustme tam ty vidlaky radeji lanovkou nez pesky.


08.10.2011 v 15:40Ramon

At byl jaký byl,jedno je nezvratné.Lanovka na Lysou je nesmysl.Ty davy lidí co by tam jezdily by dokonale dehonestovaly toto nádherné místo a udělaly tam ještě větší bordel,než v současné době.Měli bychom mít uctu k přírodě a potlačit či zmenšit své požadavky vůči ní.Co nejméně ji zneužívat a drancovat,vždyt bez ní by nebolo,ani nás.Ale bohužel v současné době nejsou lidé ochotni naslouchat ničemu a vidí jen svůj zájem a prospěch a to se nám stane osudným.


07.10.2011 v 13:09lysouman

Vendy, neznám Kamila, ale souhlasím s ním. P.Košťál se zasadil o ukončení lyžování na LH. Čtyřicet let se tam lyžovalo a vzhledem k extremnímu dostupu tam lyžovali skalní příznivci, kteří si přírody vážili. P.Košťál prosadil ochranu kytiček, které spokojeně rostly na sjezdovce. Nyní na sjezdovce vyrůstá les, a v lese kytičky neporostou... Ale všichni víme, kdo to byl Košťál a kde všude byl Košťál.


PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVKYNEJNOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Zveřejněno 20.08.2011 v 09:48 hodin