mapa
poende

Sochy na Radhošti slaví kulaté výročí

Sochy Radegasta a Cyrila a Metoděje byly na Radhošti slavnostně odhaleny u příležitosti Slovanské pouti 5. července 1931, tedy před 80 lety.

Jejich cesta na vrchol hory byla tak dramatická, až se lidé obávali, zdali budou kraj chránit nebo se budou muset bojovného pohanského boha naopak obávat. Nejenže mohutné sochy nemohly koně nahoru ani vytáhnout, ale předchozí den 4. července se na Radhošt strhla bouře s krupobitím a byl zabit voják, který měl u Radegasta strážní službu. Postupně však tuto tragickou událost a respekt k majestátní a autoritativní soše Radegasta nahradila původní idea autora sochaře Albína Poláška: Obě umělecká díla představují dvě epochy - pohanství a křesťanství jako jeden odkaz naší historie, která k nám patří. Dnes jsou neodmyslitelnou součástí našeho kraje a my se k němu hrdě hlásíme.

Knihovna uspořádá k tomuto výročí výstavu, jejíž součástí bude unikátní forma Radegasta, která byla použita pro jeho opravu v 80. letech. Vernisáž výstavy proběhne 7. července v 17 hodin v malém sále Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Zveřejněno 27.05.2011 v 11:21 hodin