mapa
poende

Unikátní forma sochy Radegasta poprvé vystavena ve Frenštátě p. R.

Městská knihovna zahájila 7. 7. výstavu k 80. výročí instalace soch na Radhošti - Radegasta a Cyrila a Metoděje. K vidění jsou fotografie, novinové články, ale například také dobové pohlednice vztahující se k tématu výstavy. Celé výstavě dominuje unikátní sádrová forma sochy Radegasta.

Ta je bezesporu nejzajímavějším exponátem. Mnohadílná klínová forma Radegasta byla vytvořená sochařem Karlem Hořínkem a jeho synem Tomášem Hořínkem v 80. letech. Ředitel Městského kulturního střediska Marian Žárský ji získal pro Frenštát pod Radhoštěm před dvěma lety ze zámku Lešná u Valašského Meziříčí.

Je zajímavé srovnávat části formy s fotografiemi Radegasta, které nafotografovali současní fotografové Frenštátska nebo s dobovými pohlednicemi sběratele Vratislava Štěrby. Výstava dále nabízí návštěvníkům zajímavé materiály, jako například věnovací dopis autora soch Albína Poláška Pohorské jednotě Radhošť nebo historické události týkající se obou soch, včetně jejich oprav a výroby kopií sochaři Hořínkovými a sochařem Miroslavem Machalou, spolu s kameníky Janem Sobkem a Miroslavem Zubíčkem. Veřejnost má tak unikátní příležitost vidět tuto sádrovou formu, která patrně bude na několik příštích letech uložena v depozitu domu kultury. Výstava potrvá do 31. 7. 2011. Individuální prohlídky budou možné po domluvě s personálem městské knihovny až do poloviny září 2011.

TZ
Martina Burianová
Vedoucí městské knihovny ve Frenštátě p. R.

Zveřejněno 11.07.2011 v 14:55 hodin